Strona główna/Aktualności/Biznes/Sportowcy i wolontariusze

Sportowcy i wolontariusze

20.11.2024 Miasto

Od piątku do niedzieli trwały w Rybniku dwa ogólnopolskie turnieje Olimpiad Specjalnych z udziałem niepełnosprawnych sportowców z całego kraju. Na pływalni Akwarium w Boguszowicach z udziałem 110 pływaków odbył się IX Ogólnopolski Mityng Pływacki, a w klubie Pink w centrum handlowym Plaza 90 sportowców rywalizowało w VII Ogólnopolskim Turnieju Bowlingowym.

Uroczystość otwarcia dwóch turniejów Olimpiad Specjalnych odbyła się w hali MOSiR-u w Boguszowicach. Wzięli w niej udział  niepełnosprawni sportowcy z całej Polski Zdj. Wacław Troszka 

Tych 200 uczestników to reprezentanci 18 oddziałów regionalnych Olimpiad Specjalnych Polska. Reprezentacja oddziału śląskiego liczyła 33 osoby, w tym 26 niepełnosprawnych sportowców (14 pływaków i 12 uczestników turnieju bowlingowego). Współtworzyli ją również zawodnicy dwóch rybnickich klubów OS - Promyka i Fair Play.
W piątek odbyły się preeliminacje, a wieczorem w hali MOSiR-u w Boguszowicach efektowna ceremonia otwarcia turniejów z udziałem tancerzy z Zespołu Tańca Ludowego „Przygoda”, rybnickiej grupy Kawa z Mlekiem oraz didżeja, który na jej koniec zaprosił wszystkich do wspólnej zabawy. Oficjalnego otwarcia turniejów dokonał wiceprezydent Rybnika Arkadiusz Marcol. - Pragnę zwyciężyć, a jeśli nie będę mógł zwyciężyć, niech będę dzielny w swym wysiłku – takie ślubowanie w imieniu wszystkich startujących złożył Paweł Kwiotek, pływak z rybnickiego Promyka. W czasie zwyczajowego ceremoniału, w którym wzięli udział rybniccy olimpijczycy Mirosław Małek (windsurfing) i Piotr Kuczera (judo), wywieszono również flagę Olimpiad Specjalnych.

W ceremonii wywieszenia flagi Olimpiad Specjalnych wzięli też udział olimpijczycy z Rybnika Mirosław Małek i Piotr Kuczera

W niedzielę w samo południe z udziałem prezydenta Rybnika Piotra Kuczery na pływalni Akwarium w Boguszowicach odbyła się ceremonia zamknięcia ogólnopolskich zawodów.
Oba turnieje zorganizował oddział regionalny Olimpiady Specjalne Śląskie we współpracy z Olimpiady Specjalne Polska oraz m.in. z Zespołem Szkolno-Rewalidacyjnym „Szkoła Życia” w Rybniku i rybnickim klubem OS Promyk.

Zmaganiom niepełnosprawnych sportowców zawsze towarzyszy wyjątkowa atmosfera Zdj. Wacław Troszka

- Zorganizowanie takiej imprezy nie jest łatwe, ale w Rybniku jest to o tyle łatwiejsze, że mamy tu wiele osób mocno zaangażowanych w organizowanie zawodów Olimpiad Specjalnych, które mają już w tym całkiem spore doświadczenie. Bardzo ważną rolę w czasie turniejów odgrywają wolontariusze i tu Oddział Śląski Olimpiad Specjalnych ma dobre tradycje. W Rybniku są to uczniowie rybnickich szkół średnich i podstawowych, ale także studenci katowickiej AWF, z którą współpracujemy od lat. Dla nas osób zaangażowanych organizację takich mityngów, wyjątkowe znaczenie ma fakt, że wśród wolontariuszy są już też nasze dzieci - mówi rybniczanin Andrzej Myśliwiec, prezes Oddziału Regionalnego Olimpiady Specjalne Polska - Śląskie.

Obsługą medyczną zawodów zajął się Rybnicki Sztab Ratownictwa zaś wolontariuszami byli m.in. uczniowie rybnickich liceów ogólnokształcących nr I, II i V, słuchacze TEB Edukacja Rybnik oraz wolontariusze zrzeszeni przy żorskim klubie OS Koniczynka.

Turniej bowlingowy odbył się w klubie Pink w rybnickiej Plazie. Części sportowców medale wręczył prezydent Rybnika Piotr KuczeraZdj. Wacław Troszka

Ci, którzy mieli okazję przyglądać się niepełnosprawny sportowcom w czasie ich startów na pływalni czy w turnieju bowlingowym mieli okazję zobaczyć, jak bardzo przeżywają swoje starty, jak cieszą się z dobrych wyników i czasem martwią tymi słabszymi. Wreszcie jak cieszą się razem, stając na podium i odbierając medale, ale i plakietki za zajęcie miejsca poza podium. Sport, czyli treningi i starty są dla nich znakomitą formą rehabilitacji.

- W Olimpiadach Specjalnych startują przede wszystkim zawodnicy z niepełnosprawnością intelektualną, której często towarzyszy też niepełnosprawność fizyczna. Tak więc to sportowcy specyficzni, ale są wśród nich również tacy, którzy bardzo dobrze funkcjonują i są właściwie tak jak każdy inny sportowiec, znający zasady rywalizacji, przepisy, ale też swoje możliwości. Są oni też zdyscyplinowani. Ale jest też grupa sportowców słabszych intelektualnie, którzy potrzebują dużego wsparcia swoich opiekunów i wolontariuszy. Dla nich to wszystko, co dla nas uatrakcyjnia zawody – głośna muzyka, dźwięki, światła są często stresujące i uciążliwe. Wtedy potrzebują chwili rozmowy i wsparcia. Na szczęście ich opiekunowie to na ogół doświadczeni fachowcy, którzy w takich kryzysowych sytuacjach potrafią im pomóc – mówi Andrzej Myśliwiec.

Prezes Oddziału Regionalnego Olimpiad Specjalnych Polska - Śląskie rybniczanin Andrzej Myśliwiec

Szef śląskiego oddziału OS wspomina też o zmieniających się przepisach, które organizatorom zawodów Olimpiad Specjalnych często utrudniają życie.

- Niestety musimy wypełniać coraz więcej papierów, wykupić coraz więcej ubezpieczeń. Na przykład mocno komplikuje nam działalność tzw. „ustawa Kamilkowa”, mająca zapobiegać krzywdzeniu, molestowaniu i zaniedbywaniu dzieci. Właściwie, każdy wolontariusz powinien przyjść na zawody z kompletem dokumentów i zaświadczeniem o niekaralności, za które trzeba zapłacić w sądzie 30 zł. A przecież ten wolontariusz chce nieodpłatnie pomóc w organizacji czasem jedno-, czasem dwudniowych zawodów dla sportowców z niepełnosprawnościami. W naszym przypadku to przepisy niepraktyczne, a wręcz absurdalne. Również przepisy regulujące funkcjonowanie szkół, utrudniają udział w naszych mityngach nauczycielom – mówi prezes oddziału regionalnego Andrzej Myśliwiec – Na szczęście możemy liczyć na otwartość i przychylność dyrektorów szkół.

Drużyna pływaczek reprezentujących śląski oddział regionalny w sztafecie 4 x25 m stylem dowolnym zajęła czwarte miejsce. Na zdjęciu od lewej: Marta Brzezina (Koniczynka Żory), Patrycja Drozda i Nikola Pilich (Fair Play Rybnik) oraz Anna Eliasz (Chabry Wodzisław Śl.). Kierownikiem ekipy śląskich pływaków była Patrycja Jonderko z Koniczynki Żory Zdj. Wacław TroszkaNa pływalni Akwarium, w przerwach między kolejnymi startami sportowcy, ich bliscy, opiekunowie i trenerzy bawili się w rytm muzyki, a w roli wodzireja i konferansjera wystąpił Adam Jurzysta, nauczyciel rybnickiej Szkoły Życia.

Dwa turnieje Olimpiad Specjalnych w Rybniku

61 zdjęć

Od 15 do 17 listopada trwały w Rybniku dwa ogólnopolskie turnieje Olimipad specjalnych. 110 pływaków z całej Polski rywalizowało na pływalni Akwarium w Rybniku-Boguszowicach, a 90 niepełnosprawnych sportowców wzięło udział w turnieju bowlingowym, który odbył się w klubie Pink w centrum handlowym Plaza. Ceremonia otwarcia obu turniejów odbyła się natomiast w hali MOSiR-u w Rybniku-Boguszowicach.

Dziennikarz
Wacław Troszka
do góry