Historia
Marek Szołtysek: Gęsi na rynku
11 Listopada 2024Były takie czasy, że po rybnickim rynku i jego bocznych ulicach, zwłaszcza w okolicach Nacyny, chodziły kury, kaczki i gęsi. Skupmy się jednak na gęsiach, bo listopad to w naszej tradycji taki gęgający miesiąc.
Na pomniku żołnierzy września brakuje kilku nazwisk
1 Listopada 2024Żołnierzom, którzy oddali życie w obronie Rybnika, należy się szacunek. Całe ich życie zawarte jest na pamiątkowych tablicach. Niech nie będą z błędami.
Marek Szołtysek: Chwałowicka wieża
20 Października 2024W letnim numerze naszego czasopisma w tekście o wołowinie umieściliśmy stuletnie zdjęcie przedstawiające dzieci pasące krowy. Powstał wtedy problem, bo fotografia została zrobiona na terenie dzisiejszego Rybnika, ale nie było pewności gdzie. Dlaczego? Bo widoczna w tle wieża nie przetrwała do dnia dzisiejszego. Zagadkę rozwiązali nasi Czytelnicy!
Święty nie chronił Żydów przed powodzią i wojną
13 Października 2024Gdy Frau Schindler poczuła, że to już, mąż od razu posłał po katolicką hebamę, bo wiedział, że żona ufa tylko jej. Marie Harazim asystowała przy porodach w tej rodzinie od kilku lat…
Marek Szołtysek: Róża z ulicy Zielonej
5 Października 2024Spacerując ul. Zieloną na rybnickich Nowinach dostrzegłem w jednym z ogródków różę, która z ledwością szukała sobie przestrzeni do życia między płotem a tujami. Ta odmiana róży pochodzi z Francji i na Śląsk przybyła po roku 1871.
Meandry Rudy i historii
2 Października 2024Jeszcze w ubiegłym roku ukazała się niezwykła i wybitna albumowa książka „Meandry. Historie z Lasów Rudzkich”. W miniony piątek w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rybniku odbyło się spotkanie z jej twórcami: autorem tekstu Aleksandrem Żukowskim, prawnikiem z zawodu, a przyrodnikiem i regionalistą z zamiłowanie oraz autorem zdjęć Tomaszem Sczansnym, fotografem, leśnikiem i ornitologiem.
1 września 1939 ze schronu na Wawoku strzelano w nacierającego wroga
1 Września 2024- Wiemy, że ze schronu na Wawoku padły strzały na pewno. Możemy domniemać, że gdy obsada schronu, czy dowództwo zobaczyło, jakie siły nacierają, czyli niemiecka 5 Dywizja Pancerna, czyli bardzo przeważające siły wroga, zdecydowali się wycofać na inne pozycje – tłumaczy nam Remigiusz Michalik, kierownik działu remontowego w ZGM i jeden z inicjatorów renowacji schronu na Wawoku, który dziś jest otwarty dla zwiedzających.
Zobacz schron i poznaj żołnierskie historie!
30 Sierpnia 2024W niedzielę 1 września, w 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej, będzie można zwiedzać schron bojowy na Wawoku oraz pospacerować żołnierskim szlakiem z pasjonatką historii Małgorzatą Płoszaj.
Marek Szołtysek: Wołowina i wieża wodna
18 Sierpnia 2024Bogactwo śląskiej kultury sprawia, że pojawiają się setki pytań, na które czasami musimy długo szukać odpowiedzi. Jak się więc przykładowo mówi po śląsku na atrament - tinta czy inkoust? A może obie odpowiedzi są poprawne? Jak się pisze: „przoć” czy „pszoć”? Powinno się godać „bifyj” czy „byfyj”? Dzisiaj jednak zajmiemy się wołowiną.
30 lat temu w Rybniku powstało 6 rondo w mieście (Gazeta Rybnicka sierpień 1994)
8 Sierpnia 2024"Wkrótce rozpoczną się prace związane z budową szóstego już w Rybniku “ronda nieprzezroczystego”, które powstanie w miejscu dużego skrzyżowania u zbiegu ulic Gliwickiej, Wyzwolenia i Kotucza - pisała w sierpniu 1994 roku Gazeta Rybnicka.