Wolontariusze są wśród nas
Pani Joanna wolontariuszką jest od ponad trzech lat. – Pomagam przede wszystkim bezdomnym. Raz w tygodniu gotuję dla nich coś ciepłego, najczęściej są to pożywne zupy. Chcę żeby poczuli się lepiej – mówi Joanna Żyra, wolontariuszka kuchni społecznej w Niewiadomiu, która wzięła udział w spotkaniu, jakie dziś na Ignacym zorganizował Ośrodek Pomocy Społecznej, chcąc docenić pracę rybnickich wolontariuszy.
– Bez was nie byłoby kuchni społecznych. Takie miejsca tworzą wyjątkowi ludzie – mówiła Anna Sowik-Złotoś, dyrektorka OPS-u do wolontariuszy, którzy spotkali się w sprężarkowni Zabytkowej Kopalni „Ignacy”, by świętować wspólnie zbliżający się Dzień Wolontariusza.
Jedną z uczestniczek spotkania była Joanna Żyra, która wspólnie z Ewą Wałach i Joanną Ochyj gotuje w tutejszej kuchni społecznej.
– Po prostu lubię pomagać, a bezdomność łapie mnie za serce, bo wiem, że każdemu z nas może się powinąć noga. Zawsze żyłam dla innych, najpierw były to dzieci, teraz mama, a gotowanie w kuchni społecznej jest dla mnie odskocznią. Jestem dumna z tego, co robię dla innych. A nasze zupy cieszą się sporą popularnością – opowiada Joanna Żyra o potrzebujących, którzy korzystają z jadłodzielni przy domu kultury w Niewiadamiu.
Obchody Dnia Wolontariusza na Ignacym zorganizowano pod hasłem „Wolontariusze w kuchniach społecznych zero weste”, a o idei niemarnowania żywności i wspierania potrzebujących mówił też wiceprezydent Rybnika Wojciech Kiljańczyk, który wręczył podziękowania wolontariuszom i grupom wolontariackim związanym z działaniem kuchni i lodówek społecznych w kilku rybnickich dzielnicach.
– Bardzo się cieszymy, że mamy tak dużą grupę wolontariuszy, bo bez nich te miejsca po prostu by nie istniały. Są dla nas bardzo ważni i chcemy im dziś podziękować. To również okazja, by wspomnieć o współpracujących z nami osobach i instytucjach, jak szkoły, które przekazują żywność do naszych kuchni społecznych czy rodzice dzieci, którzy zaangażowali się w zbiórkę słoików. Współpracuje z nami bardzo duża grupa osób, którym przy tej okazji chcemy podziękować – mówi Barbara Kazana z OPS-u.
Dla uczestników Dnia Wolontariusza w Niewiadomiu przygotowano również warsztaty kulinarne z Bożeną Hanak-Michalską, uczestniczką programu MasterChef, która zdradziła wolontariuszom, jak i czym udekorować babeczki, ciasteczka i pierniczki świąteczne oraz jak przygotować popularną teraz zupę dyniową.
– Przygotowałam też ciasto marchewkowe, bo z tego taniego i zdrowego warzywa można zrobić coś pysznego. Ciasto marchewkowe ma polewę z serka… topionego, co jest pewnie jakimś zaskoczeniem. Proponuję też ciasto dyniowe z popularną teraz dynią, z ananasem, orzechami, serkiem, kokosem i przyprawami korzennymi, więc może to być również ciasto świąteczne. Tak naprawdę kuchnią trzeba się bawić – mówiła uczestnikom Bożena Hanak-Michalska.
A uczestnicy bawili się, dekorowali, kosztowali i świętowali.
Projekt sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Korpusu Solidarności-Rządowego Programu Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Systemowego.
Dzień wolontariusza na Ignacym
2 grudnia na Ignacym Ośrodek Pomocy Społecznej w Rybniku zorganizował obchody Dnia Wolontariusza, pod hasłem „Wolontariusze w kuchniach społecznych zero weste”. Rybnickim wolontariuszom i grupom wolontariackim, które działają na rzecz kuchni społecznych w kilku dzielnicach miasta, zaproponowano spotkanie połączone z warsztatami kulinarnymi. Pod okiem Bożeny Hanak-Michalskiej, uczestniczki programu MasterChef, wolontariusze dowiedzieli się, jak i czym udekorować babeczki, ciasteczka i pierniczki świąteczne oraz jak przygotować popularną teraz zupę dyniową i ciasto marchewkowe.