Strona główna/Aktualności/100-kilogramowe mistrzostwo Piotra Kuczery

100-kilogramowe mistrzostwo Piotra Kuczery

27.11.2023 Sport

Dżudoka Kejza Team Rybnik Piotr Kuczera po raz siódmy wywalczył tytuł mistrza Polski, ale po raz pierwszy w kategorii 100 kg.

Na najwyższym stopniu podium mistrzostw Polski rybniczanin Piotr Kuczera stanął po raz siódmy w karierze. Zdj. Materiały Kejza Team Rybnik
Na mistrzostwach Polski seniorek i seniorów, które w miniony weekend odbyły się w Katowicach Piotr Kuczera (28 lat) stoczył cztery zwycięskie walki. W finale pokonał po czterominutowej walce Tomasza Szczepaniaka z AZS-u Opole. Obaj zawodnicy znają się doskonale, bo rywalizowali ze sobą w kategorii 90 kg i dwukrotnie w roku 2017 i 2020 spotkali się w finałowych walkach mistrzostw Polski. Dwukrotnie górą był rybniczanin. Gdy w roku 2021 Piotr Kuczera po raz pierwszy walczył w krajowych mistrzostwach w swojej nowej kategorii wagowej - 100 kg, Tomasz Szczepaniak wygrał kategorię 90 kg i zdobył zapewne upragniony tytuł mistrza Polski. Sukces ten opolanin powtórzył jesienią roku 2022. Piotr Kuczera leczył wtedy poważny uraz kolana. Teraz spotkali się w finałowej walce kategorii 100 kg i znów wygrał Kuczera.
Artur Kejza, twórca Kejza Team Rybnik i klubowy trener Piotra Kuczery, chwali go za dojrzałość, spokój, pewność siebie, opanowanie i serce do walki. Ze spokojem i nadzieją patrzy też na przebieg kwalifikacji olimpijskich, które zakończą się w czerwcu przyszłego roku.

- Piotr udowodnił po raz kolejny, iż w Polsce jest aktualnie najlepszy w swoim fachu wygrywając bezapelacyjnie cztery walki.
Bardzo cieszy fakt, że zdrowie dopisuje, forma zwyżkuje, a po kontuzjach nie ma już śladu.
Mistrzostwo Polski daje spokój na kolejne tygodnie, które będą wymagające i pracowite dla Piotra poprzez wyjazd do Japonii na kolejne treningi z światową czołówką i zawody Grand Slam w Tokio. Klubowy tandem Kuczera - Kejza, jedzie w dobrym kierunku , kierunku jakim są igrzyska olimpijskie w Paryżu w 2024 roku - czytamy, na facebookowym profilu Kejza Team.

W Japonii najważniejszy będzie udział w obozie szkoleniowym, w czasie którego będzie walczyć głównie z Japończykami. Czy Kuczera wystartuje w turnieju w stolicy Japonii jeszcze nie wiadomo.
W połowie listopada Piotr Kuczera zajął trzecie miejsce w turnieju Perth Oceania Open, zdobywając cenne punkty do rankingu olimpijskiego. Wcześniej wziął udział w mistrzostwach Europy, ale udział w nich zakończył na pierwszej walce.

Trener Artur Kejza i siedmiokrotny mistrz Polski Piotr Kuczera. Zdj. Materiały Kejza Team

Artur Kejza podkreśla, że w przypadku Piotra Kuczery celem nie jest jego udział w paryskich igrzyskach olimpijskich, ale zdobycie na nich medalu. W plebiscycie Polskiego Stowarzyszenia Trenerów Judo na Trenera Roku 2022 Artur Kejza zajął drugie miejsce. Stosowne wyróżnienie rybniczanin odebal w czasie katowickich mistrzostw naszego kraju.

Srebro Julii Kowalczyk i złoto Urszuli Hofman

W katowickich mistrzostwach Polski srebrny medal w kategorii 57 kg zdobyła Julia Kowalczyk (26 lat) z Polonii Rybnik, która walkę finałową przegrała z Arletą Podolak z Gwardii Warszawa. Z kolei reprezentująca Polonię od niedawna Urszula Hofman (28 lat) wygrała rywalizację w ostatniej kobiecej kategorii wagowej +78 kg.