Strona główna/Aktualności/Alicja Klasik o krok od igrzysk

Alicja Klasik o krok od igrzysk

26.03.2024 Sport

20-letnia szpadzistka RMKS-u Rybnik Alicja Klasik zajęła 8. miejsce w turnieju Pucharu Świata (sniorek) w chińskim Nankin i udział w turnieju olimpijskim w Paryżu ma na wyciagnięcie ręki.

W turnieju głównym zawodniczka rybnickiego klubu pokonała m.in. szóstą w światowym rankingu Włoszkę Marę Nawarrię, z którą wygrała 10:9. Dopiero w pojedynku o awans do strefy medalowej Klasik przegrała 11:14 z Koreanką Sarą Song, zajmującą w światowym rankingu miejsce trzecie.

Alicja Klasik (z lewej) w czasie zaciętego pojedynku z utytułowaną Włoszką Marą Nawarrią. Zdj. meteriały prasowe organiztorów PŚ

Do turnieju głównego z udziałem 64 szpadzistek awansowały w Nankin również Kinga Zgryźniak (21 lat) i jej rówieśniczka, od niedawna będąca zawodniczką rybnickiego klubu, Gloria Klughardt, ale obie przegrały w nim swoje pierwsze walki. Zgryźniak została sklasyfikowana na miejscu 45., a Klughardt na 37. Co ważne trzecie miejsce w chińskim Pucharze Świata zajęła Martyna Swatowska-Wenglarczyk z AZS-u AWF-u Katowice.

Punkty olimpijskie

Punkty rankingowe zdobyte w Chinach przez Alicję Klasik sprawiają, że obecnie jest ona właściwie murowaną kandydatką do udziału w lipcowych igrzyskach olimpijskich w Paryżu. Kwestia jej olimpijskiej przepustki rozstrzygnie się w czasie mistrzostw Polski, które w dniach 5-7 kwietnia odbędą się w Warszawie.

W rankingu olimpijskim szpadzistek Polskiego Związku Szermierczego będąca jeszcze juniorką Alicja Klasik zajmuje obecnie 2. miejsce. Prowadzi Renata Knapik-Miazga (36 lat) z AZS-u AWF-u Kraków. W pierwszej dziesiątce są jeszcze dwie 21-latki z rybnickiego klubu - 5. miejsce zajmuje Gloria Klughardt, a 10. Kinga Zgryźniak. Rybnicka trójka to trzy najmłodsze zawodniczki w tej pierwszej dziesiątce i jedyne urodzone już w XXI wieku. Warto pamiętać, że trenerem kadry juniorek jest klubwy trener RMKS-u Rybnik, rybniczanin Artur Fajkis.

Jeśli w zaplanowanych na początek kwietnia mistrzostwach Polski szpadzistek Alicja Klasik awansuje do pierwszej 16-ki, weźmie udział w paryskich igrzyskach olimpijskich. Zdj. materiały prasowe organizatora PŚ

Druga w rankingu Alicja Klasik ma na swoim koncie 400 pkt. Zajmująca miejsce trzecie Aleksandra Jarecka ma 346 pkt, a czwarte miejsce z 345 pkt zajmuje trzecia w Chinach Martyna Swatowska-Wenglarczyk. Jeśli w kwietniowych mistrzostwach Polski Alicja Klasik awansuje do pierwszej 16-ki, drugiego miejsca w rankingu olimpijskim nikt jej już nie odbierze.

Kwalifikację olimpijską ma już drużyna polskich szpadzistek. Pytanie: jaki będzie jej skład? Z automatu znajdą się w niej dwie pierwsze zawodniczki rankingu olimpijskiego. Drugą połowę drużyny, czyli kolejne dwie zawodniczki wskaże trener kadry olimpijskiej Bartłomiej Język po konsultacjach z dyrektorem sportowym związku szermierczego i jego zarządem. Pozostaje uzbroić się w cierpliwość i w czasie warszawskich mistrzostw Polski trzymać kciuki za Alicję Klasik. W czasie  ubiegłorocznych, czerwcowych mistrzostw Polski, które odbyły się Chotomowie, 19-letnia wtedy Alicja Klasik zdobyła brązowy medal.