Strona główna/Aktualności/Górnik z alergią wygrał 14. Półmaraton Księżycowy

Górnik z alergią wygrał 14. Półmaraton Księżycowy

23.06.2024 Sport

30-letni specjalista od rybnickiego Biegu Barbórkowego wygrał wczoraj 14. Rybnicki Półmaraton Księżycowy, któremu od kilku już lat patronuje PKO. To największa z rybnickich imprez biegowych, organizowana co roku przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Rybniku.

W sobotnio-niedzielnym 14 Rybnickim Półmaratonie Księżycowym wzięło wczorajudział blisko 1200 niegaczy Zdj. Wacław Troszka

Mateusz Mrówka, bo o nim mowa, pięć razy z rzędu wygrał w grudniu Bieg Barbórkowy. W rybnickim nocnym biegu ulicznym zwyciężył wczoraj po raz pierwszy. Pokonanie trasy liczącej prawie 22 km zajęło mu: godzinę, 8 minut i 57 sekund.

- Prowadziłem i kontrolowałem ten bieg od początku do końca. Generalnie biegło się dzisiaj bardzo dobrze choć było dość parno. Wiosną i latem dokucza mi alergia, ale dzisiaj nie było najgorzej. Dzisiaj nie było rywali zza granicy więc można było biec bardziej spokojnie - powiedział nam po biegu górnik z zawodu Mateusz Mrówka (nr 737).

Zwycięzca 14. PKO Rybnickiego Półmaratonu Księżycowego Mateusz Mrówka Zdj. Wacław Troszka

Drugi był Mateusz Pawełczak (824) ze Złochowic, a trzeci najszybszy wczoraj rybniczanin, etatowy zwycięzca Biegowego Grand Prix Rybnika biegnący z numeem 126 Marcin Ciepłak (1:14:24).

Start - początek rywalizacji. Faworyci na czele, od lewej: drugi na mecie Mateusz Pawełczak (nr 824), Marcin Ciepłak (nr 126) i Mateusz Mrówka - pierwszy z lewej (nr 737) Zdj. Wacław Troszka

- To co robili dzisiaj na trasie kibice to po prostu był ogień! Nigdzie nie jest tak fajnie jak w domu, w Rybniku. Dzisiaj dwukrotnie przebiegałem koło mojego domu rodzinnego, usytuowanego na rogu ulic Kotucza i Rudzkiej, więc to też miało swoje znaczenie. Ogień! - mówił na mecie Marcin Ciepłak.

Najszybsza Ukrainka z Leszna

Spośród 226 kobiet, które ukończyły półmaraton, najszybsza była 29-letnia Ukrainka z Leszna Natalia Semenowicz (1:17:58). Sama o sobie mówi, że jest profesjonalną biegaczką. Gdy Rosja napadła na Ukrainę, była właśnie na zgrupowaniu w Turcji. Do kraju już nie wróciła; zamieszkała w Polsce. Nie może się już doczekać powrotu do domu. Mówi, że jak tylko skończy się wojna, wraca na Ukrainę. - W ubiegłym roku była druga, więc w tym przyjechałam żeby wygrać. I się udało! Jestem bardzo zadowolona!

Najszybsza wśród kobiet Ukrainka z Leszna Natalia Semenowicz Zdj. Wacław Troszka

W tegorocznym PKO Rybnickim Półmaratonie Księżycowym wystartowało blisko 1200 biegaczy. Bieg główny, czyli półmaraton (21,097 km) ukończyło 995 biegaczy, a Nocną Dychę (bieg na 10,5 km) 158.

Najszybszą rybniczanką była natomiast Joanna Griman (1:22;28), zwyciężczyni, ubiegłorocznego Biegowego Grand Prix Rybnika.

14. PKO Rybnicki Półmaraton Księżycowy

50 zdjęć

Blisko 1200 biegaczy wzięło udział w 14. PKO Rybnickim Półmaratonie Księżycowym. Wystartowali w sobotę 22 czerwca o godz. 22. Zwyciężył Mateusz Mrówka górnik z Rybnika i Natalia Semenowicz, Ukrainka mieszkająca w Lesznie.