Strona główna/Aktualności/Miniżużlowcy też świętowali 90-lecie

Miniżużlowcy też świętowali 90-lecie

17.10.2022 Sport

W niedzielę odbył się żużlowy turniej jubileuszowy na stadionie przy Gliwickiej, a dzień wcześniej 90 lat rybnickiego żużla świętowano na miniżużlowym stadionie Rybek Rybnik w Chwałowicach.
Zorganizowano tam po raz pierwszy Memoriał Antoniego Woryny - żużlowca Górnika i ROW-u Rybnik, który w 1966 w Goeteborgu, jako pierwszy Polak zdobył medal (brązowy) indywidualnych mistrzostw świata.

Na prowadzeniu Krzysztof Harendarczyk z Rybek Rybnik, który w memoriale Antoniego Woryny zajął trzecie miejsce za dwójką Duńczyków. Zdj. Wacław Troszka
W turnieju oprócz miniżużlowców Rybek i klubów z Bydgoszczy, Częstochowy, Lublina, Torunia i Świętochłowic wzięło udział czterech utytułowanych Duńczyków i to oni wiedli prym na 129-metrowym torze. Bezkonkurencyjny okazał się aktualny mistrz Europy Villads Pedersen. Szybki na starcie i jeżdżący bardzo zdecydowanie 12-latek wygrał najpierw cztery wyścigi części zasadniczej, a potem również bieg 25. - finałowy. Drugie miejsce zajął również Duńczyk 13-letni Conrad Philip Ekfeldt, a trzeci Krzysztof Harendarczyk z Rybek Rybnik.

Wśród osób, które wręczyły najlepszym miniżużlowcom nagrody była barbara Worynowa i mieszkający w Rybniku duński żużlowiec Mikkel Michelsen

Nagrody wręczyła zwycięzcą m.in. Barbara Worynowa. Najlepsza trójka turnieju oprócz pucharów i innych nagród rzeczowych otrzymała worki z węglem, więc rodzice miniżużlowców w nagrodę trochę się nadźwigali.
Na zaproszenie działaczy Rybek w Chwałowicach pojawiło się wielu byłych rybnickich żużlowców m.in. Jerzy Wilim, Antoni Fojcik, Piotr Pyszny, Hanryk Bem czy ostatni rybnicki medalista indywidualnych mistrzostw Polski Mirosław Korbel. Ale przyjechali też rywale sprzed lat Józef Jarmuła, który jeździł w drużynach Śląska Świętochłowice i Włókniarza Częstochowa oraz gwiazda Falubazu Zielona Góra Andrzej Huszcza.

Wyścigi miniżużlowców oglądali w Chwałowicach byli żużlowcy ROW-u i RKM-u Rybnik. Na zdjęciu m.in.: Mirosław Korbel, Mariusz Węgrzyk, Andrzej Huszcza z zielonogórskiego Falubazu i Eugeniusz Tudzież. Zdj. Wacław Troszka

Turniej oglądał też skoczek narciarski z Wisły Paweł Wąsek oraz duński żużlowiec mieszkający od kilku lat w Rybniku Mikkel Michelsen, który przed laty wygrał na chwałowickim torze turniej o Złote Trofeum, czyli nieoficjalne ciągle jeszcze, mistrzostwa świata miniżużlowców, a w ubiegłym roku na stadionie przy ul. Gliwickiej zdobył tytuł mistrza Europy.
Zorganizowanie memoriału Antoniego Woryny na stadionie Rybek, to w pewnym sensie kontynuacja zamysłu założyciela miniżużlowego klubu Andrzeja Skulskiego, który w roku 2002 i 2003 zorganizował dwa żużlowe memoriały Woryny na stadionie przy Gliwickiej. W tych turniejach O Złotą Lampkę Górniczą pamięci Antoniego Woryny ścigali się polscy i zagraniczni juniorzy.

12-letni Duńczyk Villads Pedersen, zwycięzca pierwszego miniżużlowego memoriału Antoniego Woryny. Zdj. Wacław Troszka
W niedzielę 16 października na stadionie Rybek w tej samej obsadzie odbyły się II Indywidualne Mistrzostwa Śląska o puchar prezesa katowickiego oddziału PZMot-u. Tym razem zwyciężył inny Duńczyk 14-letni Jacob Jensen, ale drugie miejsce wywalczył 10-letni Franek Szczyrba. (WaT)

Pierwszy miniżużlowy memoriał Antoniego Woryny na 90 lat rybnickiego żużla

18 zdjęć

W niedzielę 16 października odbył się żużlowy turniej jubileuszowy na stadionie przy Gliwickiej, a dzień wcześniej 90 lat rybnickiego żużla świętowano na miniżużlowym stadionie Rybek Rybnik w Chwałowicach.

Zorganizowano tam po raz pierwszy Memoriał Antoniego Woryny - żużlowca Górnika i ROW-u Rybnik, który w 1966 w Goeteborgu, jako pierwszy Polak zdobył medal (brązowy) indywidualnych mistrzostw świata. W turnieju oprócz miniżużlowców Rybek i klubów z Bydgoszczy, Częstochowy, Lublina, Torunia i Świętochłowic wzięło udział czterech  Duńczyków. Bezkonkurencyjny okazał się aktualny mistrz Europy Villads Pedersen.