„Niebieska Kampania – Rybnik przeciw przemocy!”
Miasto Rybnik, wraz z lokalnymi partnerami, po raz pierwszy organizuje „Niebieską Kampanię” – wyjątkową akcję skierowaną do uczniów i uczennic szkół ponadpodstawowych, która potrwa do listopada.
Celem kampanii jest szeroko pojęta edukacja młodzieży oraz promocja postaw przeciwdziałających przemocy, a także uświadamianie jej skutków.
W ramach kampanii odbywa się szereg wydarzeń, min.
- Niebieski Konkurs Plastyczny pod hasłem „Przemoc nie ma miejsca w naszym życiu” – to szansa dla młodzieży na wyrażenie swoich uczuć i refleksji w formie plastycznej. Nagrodzone prace będą prezentowane w galeriach na terenie Rybnika.
- Niebieskie Warsztaty Wokalne z Joanną Kondrat w Domu Kultury w Rybniku Chwałowicach, których uczestnicy wystąpią podczas finałowych koncertów kampanii.
- Niebieska Godzina Wychowawcza – w szkołach ponadpodstawowych na terenie Rybnika zostaną przeprowadzone specjalne zajęcia dotyczące problematyki przemocy, jej form oraz sposobów przeciwdziałania.
Kulminacją „Niebieskiej Kampanii” będą Niebieskie Koncerty z udziałem znanej piosenkarki Joanny Kondrat, rybnickiej młodzieży oraz zespołu. „Niebieski koncert” - to dwugodzinne widowisko, w czasie którego obok muzyki, prezentowane będą fragmenty „Niebieskiego Filmu”, dokumentu nagrodzonego GRAND PRIX w kategorii produkcji profesjonalnych na VI International Film Festival „Prison Movie, będącego zapisami rozmów ze sprawcami przemocy i komentarzami wybitnego psychiatry profesora Bogdana de Barbaro. Koncerty, organizowane w formie Silent Disco, odbędą się:
- 23 października 2024 r. o godz. 12:00 w Teatrze Ziemi Rybnickiej, gdzie zostanie podpisany Alians Przeciw Przemocy.
- 24 października 2024 r. o godz. 12:00 w Domu Kultury w Rybniku Chwałowicach, podczas którego zostanie rozstrzygnięty Niebieski Konkurs Plastyczny.Dodatkowo
- 23 października o godz. 18:00 w Zabytkowej Kopalni Ignacy odbędzie się Niebieskie Silent Disco – wieczorne wydarzenie muzyczne również z udziałem Joanny Kondrat oraz Dj Bumii.
W ramach kampanii odbędzie się również współorganizowana przez Komendę Miejską Policji w Rybniku prelekcja „Wyłącz hejt – Włącz szacunek” oraz debata o przeciwdziałaniu hejtu wśród dzieci i młodzieży. Prelekcja dla rodziców odbędzie się 6 listopada o godz. 18:00, natomiast debata dla nauczycieli i pedagogów – 13 listopada o godz. 10:00 w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rybniku.
Do inicjatywy przyłączył się także Ośrodek Pomocy Społecznej w Rybniku, który uruchomił Niebieski Dyżur.
Niebieski Dyżur – linia telefoniczna oraz kontakt mailowy dla osób potrzebujących wsparcia w sprawach związanych z przemocą (tel.: 535 496 523, e-mail: przemoc@opsrybnik.pl).
Serdecznie zapraszamy do udziału w kampanii i wspólnego działania na rzecz przeciwdziałania przemocy!