Strona główna/Aktualności/Nowa lodówka społeczna na Paruszowcu

Nowa lodówka społeczna na Paruszowcu

24.09.2024 Paruszowiec-Piaski

Mieszkańcy dzielnicy Paruszowiec-Piaski mogą już korzystać z nowej lodówki społecznej, która znajduje się przy ul. Przemysłowej 17, tuż przed Klubem Mieszkańców. Oficjalne otwarcie odbyło się w minioną sobotę, 21 września. To miejsce, gdzie przez całą dobę mieszkańcy w trudnej sytuacji oraz zwolennicy idei „zero waste” mogą poczęstować się jedzeniem podarowanym przez innych. Można tam również przynieść własne nadwyżki żywności, aby nie trafiły do kosza.

Podczas uroczystego otwarcia wstęgę przecięli Wojciech Kiljańczyk, zastępca Prezydenta Miasta Rybnika, oraz Anna Sowik-Złotoś, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Rybniku. Jak zauważa dyrektor OPS, lodówki społeczne cieszą się w naszym mieście dużym zainteresowaniem.

– Jedzenie z lodówek znika. To świetna forma wsparcia, która przyczynia się do idei zero waste, czyli niemarnowania żywności. W dzisiejszych czasach często kupujemy zbyt dużo, dlatego cieszy nas, że mieszkańcy dzielą się jedzeniem. Ośrodek Pomocy Społecznej w Rybniku również  angażuje się w odbiór towarów z krótką datą przydatności, która służy osobom potrzebującym, a resztki trafiają do zwierząt, tak aby nic się nie zmarnowało – mówi Anna Sowik-Złotoś, dyrektor OPS.

Lodówka na Paruszowcu została sfinansowana ze środków StratKIT+ Interreg Baltic Sea Region, a jej obudowę finansowało wspólnie Stowarzyszenie Pomocownia i Ośrodek Pomocy Społecznej w Rybniku. Zdj. Mirosław Górka

Dzięki współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami oraz mieszkańcami lodówki są regularnie uzupełniane. Niewykluczone, że w przyszłości podobne jadłodzielnie powstaną w kolejnych dzielnicach Rybnika. Obecnie na terenie miasta funkcjonuje pięć takich lodówek, które znajdują się w następujących lokalizacjach:

  • ul. Zebrzydowicka 30/3 (przy Wspólnym Stole) - Maroko-Nowiny,
  • ul. Barbary 22 (przy OPS i Bistro z Ikrą) – Niedobczyce,
  • ul. Lompy, parking przy parafii św. Barbary - Boguszowice Osiedle,
  • ul. Mościckiego 15 (przy dawnym Domu Kultury) – Niewiadom,
  • ul. Przemysłowa 17 (przy Klubie Mieszkańca) – Paruszowiec.

Nowa lodówka społeczna znajduje się przed Klubem Mieszkańców "Przemysłowa 17". Zdj. Mirosław Górka

Akcje na rzecz niemarnowania żywności realizowane są także w ramach inicjatywy „Wspólny Stół”, gdzie każdy ma możliwość przygotowania i spożycia posiłku. Pomysł ten jest stopniowo wprowadzany w kolejnych dzielnicach miasta.

W czerwcu ruszył duży miejski projekt „Rybnik - w kierunku zielonej przyszłości”, który zakłada rozwój sieci kuchni społecznych, bazujących na żywności pozyskiwanej ze sklepów z krótką datą przydatności oraz lodówkach społecznych. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach w ramach Funduszy Europejskich dla Śląskiego 2021-2027 (Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji).

– Współpracujemy również z przedszkolami i szkołami, które przekazują nadwyżki żywności ze stołówki. Dzięki temu ograniczamy marnowanie jedzenia i pomagamy potrzebującym. Od 25 lipca 2024 roku udało nam się przekazać około 9 ton żywności dla osób w potrzebie – podkreśla Anna Sowik-Złotoś.

IV Rybnickie Dni Pomocy na tężni w dzielnicy Paruszowiec-Piaski. Zdj. Mirosław Górka

IV Rybnickie Dni Pomocy

Warto także zaznaczyć, że otwarcie lodówki społecznej miało miejsce podczas IV Rybnickich Dni Pomocy, które były zorganizowane przez Ośrodek Pomocy Społecznej. Celem wydarzenia było zaprezentowanie różnych jednostek pomocowych działających w mieście. Wśród zaproszonych znalazły się m.in. WTZ Przystań, Latarnia, Środowiskowy Dom Cogito Noster, NFZ, Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Superfundacja, Stowarzyszenie 17-stka, Cris, Stowarzyszenie Pomocownia, Miejski Dom Pomocy Społecznej i Różany Dom Seniora oraz PCK . Zarówno pogoda, jak i frekwencja na wydarzeniu dopisały.

– Cieszy nas fakt, że coraz więcej osób angażuje się w inicjatywy społeczne. Wiele seniorów uczestniczy w zajęciach w klubach seniora oraz dziennego domu seniora. Choć wciąż jest wiele do zrobienia, widzę, że to wszystko zmierza w dobrym kierunku. Mam nadzieję, że projekt w ramach Sprawiedliwej Transformacji przyczyni się do jeszcze większego zaangażowania naszych mieszkańców w działania lokalne – mówi  Anna Sowik-Złotoś.

 Podczas IV Rybnickich Dni Pomocy mieszkańcy mogli zapoznać się z działalnością wielu jednostek pomocowych z naszego miasta. Zdj. Mirosław Górka

Podczas Rybnickich Dni Pomocy uczestnicy mogli skorzystać z wielu atrakcji, w tym warsztatów dla dzieci prowadzonych przez Stowarzyszenie Uskrzydleni , demonstracji samodzielnej rehabilitacji dla seniorów oraz porad dietetycznych. Na scenie przy tężni zaprezentowała się grupa „Orzeszkowa” z Klubu Seniora Rybnik-Północ oraz Wojciech Niemicki.

IV Rybnicki Dzień Pomocy

34 zdjęcia

21 września na terenie tężni solankowej w dzielnicy Paruszowiec - Piaski odbył się IV Rybnicki Dzień Pomocy. W trakcie wydarzenia instytucje i organizacje wspierające mieszkańców prezentowały swoją ofertę.  Prowadzono też zbiórkę niezbędnych artykułów dla osób dotkniętych skutkami powodzi. Wcześniej przy ulicy Przemysłowej otwarto kolejną w mieście lodówkę społeczną.

dziennikarz
Dominika R
do góry