Nowi obcokrajowcy w ROW-ie

09.11.2022 Sport

24-letni żużlowiec z Danii Patrick Hansen i o dwa lata starszy Australijczyk Brady Kurtz podpisali roczne kontrakty z I-ligowym ROW-em Rybnik.

Duńczyk Patrick Hansen (w czerwonych spodenkach) z piłkarską ekipą żużlowego ROW-u Rybnik. Na zdjęciu również m.in. prezes Krzysztof Mrozek i trener Antoni Skupień. Zdj. Materiały prasowe ROW-u Rybnik
W polskich klubach Duńczyk Hansen startuje od 2017 roku, ale wtedy wystąpił tylko w jednym meczu Kolejarza Opole. ROW będzie jego siódmym polskim klubem. W tym roku po raz pierwszy w karierze jeździł w ekstralidze. Jako zawodnik Stali Gorzów na 49 sklasyfikowanych zawodników, ze średnią biegową 1,07 pkt zajął 42. miejsce. W 20 meczach i 84 wyścigach zdobył dla Stali 79 pkt i 11 pkt bonusowych. 5 wyścigów wygrał, ale najczęściej (34 razy) meldował się na mecie na czwartym, ostatnim miejscu. Jednak bez jego 6 pkt zdobytych w półfinale na torze w Częstochowie gorzowianie nie awansowaliby do finału mistrzostw Polski. W dwóch meczach finałowych mistrzostw Polski, w których Stal przegrała z Motorem Lublin, Hansen w 10 startach zdobył 8 pkt, z czego 6 w pierwszym meczu na gorzowskim torze. Co ciekawe, jak na Duńczyka dobrze zna język polski. W Rybniku 24-latek z Danii pojawił się w połowie października na turnieju z okazji 90-lecia żużla w Rybniku, ale jego udział ograniczył się do wylosowania nagród dla kibiców.

W czasie pażdiernikowego turnieju jubileuszowego Patrick Hansen losował nagrody dla kibiców

Hansen kontrakt podpisał w Rybniku w miniony poniedziałek, po czym razem z rybnickimi juniorami wziął udział w treningu ogólnorozwojowym i wieńczącym go wewnątrzklubowym meczu piłki nożnej.
Kibice rybnickich „rekinów” zastanawiają się, czy Hansen będzie w stanie zastąpić swego rodaka Andreasa Lyagera, który w tym roku był najskuteczniejszym zawodnikiem rybnickiego zespołu, a który po jednym sezonie spędzonym w Rybniku zdecydował się wrócić do Polonii Bydgoszcz.
Australijczyk Brady Kurtz, który kontrakt podpisał zdalnie, debiut w drużynie ROW-u ma już za sobą. W roku 2017, gdy drużyna po dopingowej wpadce Grigorija Łaguty broniła się przed spadkiem z ekstraligi, odjechał w niej dwa mecze, zdobywając w 12 wyścigach 19 pkt (trzy indywidualne zwycięstwa). W latach 2018-2020 Kurtz był zawodnikiem Unii Leszno, z którą zdobył trzy tytuły mistrza Polski. Od 2021 roku jeździł w I-ligowym Orle Łódź. W minionym sezonie ze średnią biegową 1,95 pkt w gronie pierwszoligowców został sklasyfikowany na 14. miejscu. Z 95 wyścigów, w których wystartował wygrał 31, a w 32 był drugi.

W turnieju 90 lat żużla w Rybniku Australijczyk Brady Kurtz z dorobkiem 11 pkt zajął szóste miejsce. Zdj. Arkadiusz Siwek
Prezes ROW-u Krzysztof Mrozek zamierza jeszcze w tym tygodniu sfinalizować wypożyczenie z Falubazu Zielona Góra 21-letniego Czecha Jana Kvecha.
Wcześniej na przedłużenie tegorocznych kontraktów zdecydowali się dwaj krajowi zawodnicy ROW-u Patryk Wojdyło i Krystian Pieszczek.