Odnaleziony obraz wrócił do Matki Bożej
Maria, Maria Magdalena i św. Jan znów stoją pod krzyżem, na którym umiera Chrystus. Obraz z biblijną sceną został odnaleziony i po wielu latach wrócił do prezbiterium kościoła Matki Bożej Bolesnej w centrum Rybnika. Jest głównym elementem nowego ołtarza głównego, który jest repliką, oryginalnego ołtarza z początków tej świątyni.
Odnaleziony obraz wrócił do Matki Bożej. Zdj. Wacław Troszka
– Będąc kiedyś w domu księży emerytów w Katowicach, na klatce schodowej zobaczyłem obraz przedstawiający biblijną scenę „Matka Boża pod krzyżem”. Pomyślałem sobie: jak ten obraz by pięknie pasował do naszego kościoła. Spotkałem tam ks. Józefa Wojciecha, który w latach 1984-94 był proboszczem naszej parafii. Powiedział mi, że to obraz z naszego kościoła. Jak tam trafił nie wiem, ale zwróciłem się do ordynariusza naszej diecezji ks. abp. Wiktora Skworca z prośbą o zwrot obrazu i za jego przyzwoleniem obraz wrócił do Rybnika – opowiada ks. Marek Noras, proboszcz Starego Kościoła.
Obraz przedstawia biblijną scenę: Maria, Maria Magdalena i św. Jan stoją pod krzyżem, na którym umiera Chrystus. Nie jest znany autor obrazu ani rok jego powstania. Skoro znalazł się obraz, można się było pokusić o odtworzenie całego ołtarza. Najpierw na podstawie kilku archiwalnych zdjęć, głównie ślubnych, powstał projekt jego repliki. Sam ołtarz wykonano w częściach w pracowni konserwatorskiej dr Anny Marii Zadory w Chorzowie. Sprawiający wrażenie marmurowego, ołtarz jest faktycznie wykonany z drewna, które w procesie marmoryzacji zostało pokryte specjalną masą, po wyschnięciu dobrze imitującą marmur. W centralnej części ołtarza znalazł się odzyskany obraz, który poddano wcześniej renowacji.
Nowy, a właściwie odtworzony oryginalny wystrój prezbiterium kościoła Matki Bożej Bolesnej, nazywanego przez rybnican Stary Kościołem Zdj. Wacław Troszka
W prezbiterium pojawił się też nowy ołtarz ludowy, na którym odprawia się msze, a zaprojektowano i wykonano go w tej samej stylistyce i w ten sam sposób, co ołtarz główny.
– Spójność, harmonia barokowego wnętrza została przywrócona i z tego należy się cieszyć, bo nie zawsze współpraca proboszcza z konserwatorem zabytków przebiega tak dobrze jak w tym przypadku – powiedział nam miejski konserwator zabytków dr Henryk Mercik, który zaangażował się w przywracanie historycznego wyglądu prezbiterium kościoła Matki Bożej Bolesnej.
Proboszcz zdecydował się też na odnowienie dwóch ołtarzy bocznych, wykonanych również przy użyciu techniki marmoryzacji, a dwa obrazy stanowiące ich główny element poddano renowacji. Unikatowy obraz ołtarza po lewej stronie przedstawia św. Antoniego, patrona naszego miasta na tle panoramy dawnego Rybnika. Nie wiadomo, kiedy te dwa ołtarze i obrazy pojawiły się w świątyni. Czy wykonano je w czasie budowy kościoła, czy później? W każdym razie patrząc na wspomnianą panoramę miasta dojrzymy wieżę Starego Kościoła.
Ks. Marek Noras podkreśla, że wszystkie te prace są wykonywane w związku z wielkim jubileuszem. W przyszłym roku 15 listopada parafia będzie świętować 225. rocznicę poświęcenia kościoła, a obchody jubileuszu rozpoczną się już w listopadzie tego roku.
