Strona główna/Aktualności/Rybki pierwszym liderem miniżużlowej ligi

Rybki pierwszym liderem miniżużlowej ligi

02.05.2023 Sport

1 maja na swoim torze w Chwałowicach Rybki Rybnik zdecydowanie wygrały pierwszą rundę drużynowych mistrzostw Polski w miniżużlu.

Po pierwszej rundzie drużynowych mistrzostw Polski drużyna Rybek Rybnik została liderem miniżużlowej ligi. Od lewej: Piotr Reszka, Krzysztof Harendarczyk, Franciszek Szczyrba, Wiktor Klecha i trener Adam Pawliczek. Zdj. Wacław Troszka

Do mistrzostw z powodu kadrowych kłopotów nie zgłosiły się w tym roku drużyny Wybrzeża Gdańsk i klubu działającego w podczęstochowskich Rędzinach. Wobec wolnych miejsc w obsadzie (7 drużyn) Marek Wojaczek z miniżużlowej podkomisji Głównej Komisji Sportu Żużlowego zaproponował udział w tych rozgrywkach kilku federacjom z krajów ościennych. O dziwo zgłosili się miniżużlowcy z ukraińskiego Równego, którzy po problemach na granicy dotarli do Rybnika w trzyosobowym składzie. Okazało się jednak, że 13-latkowie Danił i Tymofii oraz 11-letni Wołodymir owszem jeżdżą na miniżużlowych motocyklach, ale na 360-metrowym torze tamtejszego klubu żużlowego i jeszcze nigdy nie ścigali się na krótkim torze miniżużlowym, a ten w Chwałowicach ma tylko 129 m. Ukraińcom pozwolono oczywiści potrenować na torze Rybek, ale i tak w rywalizacji z polskimi rówieśnikami kiepsko sobie radzili i z dorobkiem 10 pkt zajęli ostatnie miejsce.

Jeden ze zwycięskich wyścigów Rybek. W żółtym kasku Franek Szczyrba, w białym Krzysztof Harendarczyk. Zdj. Wacław Troszka

Zwycięska drużyna Rybek zdobyła punktów 27 i niewiele brakowało, a wygrałaby na swoim torze pojedynki z wszystkimi ekipami. Na przeszkodzie stanął defekt motocykla Piotra Reszki w pojedynku z parą z Torunia. Krzysztof Harendarczyk pewnie pokonał obu rywali i bieg zakończył się remisem. Już w pierwszym wyścigu turnieju podopieczni trenera Adama Pawliczka zmierzyli się z obrońcą tytułu mistrzowskiego parą Polonii Bydgoszcz. Bieg wygrał 11-letni Franek Szczyrba, a 13-letni Harendarczyk był trzeci, bo parę Rybek zdołał rozdzielić bydgoszczanin Mieszko Mudło. Pozostałe cztery wyścigi z parami Ukrainy, Częstochowy, Wawrowa i drugiej drużyny Rybek rybniczanie wygrali podwójnie - 5:1. Wspomnianą drugą drużynę Rybek stworzyli dwaj reprezentanci KS Toruń i początkujący rybniczanin Daniel Blewąska. Z kolei 13-letni Nikodem Leśnik z Rybek zasilił parę Włókniarza Częstochowa, dla której w czterech startach zdobył 8 pkt.
Losy drugiego miejsca rozstrzygnęły się w ostatniej serii wyścigów. Drugie miejsce zajęła ostatecznie ekipa z Torunia (23 pkt), prowadzona przez byłego żużlowca Jana Ząbika, a trzecie obrońcy tytułu zespół Polonii Bydgoszcz (21 pkt).
Rybki Rybnik wygrywając pierwszy z sześciu turniejów zdobyły 6 pkt, a kolejne drużyny odpowiednio 5,4,3,2 i 1 pkt. Kolejny turniej drużynowy odbędzie się 28 maja na minitorze w Bydgoszczy. Ostatni turniej DMP 3 września w Toruniu.
Przed poniedziałkowymi zawodami odbył się egzamin na miniżużlową licencję, który pomyślnie przeszło trzech kolejnych adeptów Rybek Rybnik: 11-letnia Maja Jona i dwaj 10-latkowie Kacper Wołyniec i Karol Spalding.
Dzisiaj, 2 maja o godz. 15 na stadionie Rybek w Chwałowicach rozpocznie się turniej I rundy Indywidualnego Pucharu Polski w miniżużlu. Wystartuje w nim aż 26 zawodników, bo wezmą w nim udział również reprezentanci klubów z Krosna, Leszna i Wrocławia.
W pierwszej rundzie drużynowych mistrzostw Polski w miniżużlu w Chwałowicach rywalizowało de facto pięć klubowych drużyn. Zdj. Wacław Troszka

I Runda DMP: 1. Rybki Rybnik - 27 pkt (Franciszek Szczyrba 7 (3,-,2,2); Krysztof Harendarczyk 7 (1,3,-,3); Wiktor Klecha 7 (2,3,-,2); Piotr Reszka 6 (3,d,3). 2. KS Toruń - 23 pkt. 3. Polonia Bydgoszcz - 21 pkt. 4. Włókniarz Częstochowa - 17 pkt. 5. Wawrów Stal Gorzów - 15 pkt. 6. Rybki Rybnik II - 13 pkt. 7. Ukraina - 10 pkt.