Strona główna/Aktualności/Rybnik dołączył do kampanii TreeTag – drzewa zyskały (..)

Rybnik dołączył do kampanii TreeTag – drzewa zyskały nowe oznaczenia

19.09.2024 Miasto

Miasto Rybnik przyłączyło się do europejskiej kampanii TreeTag, której celem jest zwiększenie świadomości na temat roli drzew w miejskim ekosystemie. W ramach akcji, organizowanej 19 września, na wybranych drzewach w mieście pojawiły się specjalne etykiety zawierające informacje o drzewach – ich gatunkach, wielkości oraz korzyściach, jakie przynoszą środowisku.

W różnych częściach miasta na 10 drzewach pojawiły się charakterystyczne oznaczenia, tzw. TreeTagi, dzięki którym mieszkańcy mogą dowiedzieć się więcej o drzewach i korzyściach, jakie przynoszą miastu i mieszkańcom. Na terenie rybnickiego kampusu członkowie inicjatywy obywatelskiej „Rybnickie Drzewa - zielone porachunki” – Joanna i Stanisław Bulandrowie – oznaczyli trzy piękne okazy.

– Rola drzew jest często niedoceniana, a celem naszej akcji jest zwiększenie świadomości ludzi. Wybraliśmy kampus, ponieważ jest to miejsce uczęszczane przez wiele osób. Wkrótce zacznie się nowy rok akademicki. Być może młodzi ludzie zwrócą uwagę na etykiety i zastanowią się nad nimi. Uzupełniliśmy je o adres naszej strony internetowej (www.drzewa.rybnik.pl) z identyfikatorem drzewa, aby można je było łatwo znaleźć.

Dlaczego te konkretne drzewa? Celowo nie zdecydowaliśmy się na drzewa pomnikowe. W obecnych czasach zmian klimatycznych musimy zdać sobie sprawę, że każde drzewo jest ważne, zwłaszcza te z dużą koroną, które są najbardziej produktywne – mówi Joanna Bulandra.

Drzewa na kampusie oznaczali członkowie inicjatywy obywatelskiej „Rybnickie Drzewa - zielone porachunki”. Zdj. Dominika

Wydział Ekologii UM wytypował kolejne trzy drzewa do akcji. Wśród nich znalazł się dąb szypułkowy przy ul. Spółdzielczej w Radziejowie – drzewo o dużym znaczeniu historycznym dla dzielnicy, którego rozłożysta korona tworzy naturalny baldachim nad skrzyżowaniem. W rejonie Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Boguszowicach oznaczono dąb szypułkowy i jesion wyniosły.

– Drzewa zostały wybrane do kampanii ze względu na ich ogromna wartość przyrodniczą oraz parametry, które kwalifikują je do uznania ich za pomniki przyrody. Dąb i jesion rosnące przy ul. Małachowskiego znajdują się na terenie rekreacyjnym, który należy do Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Boguszowicach. Drzewa te wzbudzają silne wrażenia wizualne, dają kojący cień latem a w upalne dni obniżają temperaturę otoczenia. Potrzebujemy takich drzew w wielu innych miejscach – mówi Małgorzata Drożdż z Urzędu Miasta Rybnika.

Przedstawiciele Urzędu Miasta oznaczyli drzewa rosnące przy ul. Małachowskiego. Zdj. UM Rybnik

Oznaczenie drzew to część większej akcji, w którą zaangażowało się 9 krajów europejskich: Belgia, Dania, Niemcy, Włochy, Holandia, Polska, Portugalia, Szwajcaria i Hiszpania. Jej celem jest zwiększenie świadomości ekologicznej oraz pokazanie, jak wielką rolę odgrywają drzewa w poprawie jakości życia w miastach.

W ramach kampanii w Rybniku wyróżniono łącznie dziesięć drzew:

  • wiąz górski (Ulmus glabra Huds.) rosnący przed wejściem do domu przy ulicy Dąbrówki 11a,
  • dąb szypułkowy (Quercus robur L.) rosnący na zieleńcu Grunwaldzka,
  • lipa drobnolistna (Tilia cordata Mill.) przy ulicy kpt. Janiego za budynkiem SANEPID,
  • kasztanowiec zwyczajny (Aesculus hippocastanum L.) najpiękniejszy z alei na ulicy Klasztornej,
  • kasztanowiec zwyczajny (Aesculus hippocastanum L.) na Kampusie przy ulicy Rudzkiej,
  • lipa drobnolistna (Tilia cordata Mill.) także na Kampusie przy ulicy Rudzkiej,
  • klon zwyczajny (Acer platanoides L) nieopodal lipy na Kampusie przy ulicy Rudzkiej,
  • dąb szypułkowy (Quercus robur L.) rosnący przy ul. Spółdzielczej w Rybniku,
  • dąb szypułkowy (Quercus robur L.) przy ulicy Małachowskiego w Rybniku,
  • jesion wyniosły (Fraxinus excelsior L.) również przy ul. Małachowskiego.

Na specjalnej tabliczce znajdują się szczegółowe informacje o drzewie, takie jak jego obwód, wysokość, powierzchnia liści oraz inne ważne dane dotyczące jego wpływu na środowisko. Zdj. Dominika

Drzewa miejskie, poza oczywistymi walorami estetycznymi, wpływają pozytywnie na jakość powietrza, gospodarkę wodną, klimat oraz bioróżnorodność. Akcja TreeTag ma pokazać, że każde drzewo w mieście to cenny element zrównoważonej przestrzeni miejskiej. Koordynatorem kampanii w Polsce jest Nature-Based Tree Management (NBTM).

– Drzewa są nam niezbędne. W świetle postępujących zmian klimatycznych musimy dbać o nie bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Na co dzień wielu z nas nie zwraca na nie większej uwagi. Dopiero gdy zostaną usunięte, dotkliwie odczuwamy ich brak i zauważamy, że wcześniej dawały kojący cień, obniżały temperaturę otoczenia i przeciwdziałały podtopieniom podczas ulewnych deszczów. A powinniśmy pamiętać, że świadczą dla nas znacznie więcej różnych usług – mówi Kamil Witkoś-Gnach z NBTM.

Jakie informacje znajdziemy na etykiecie zawieszonej na lipie drobnolistnej z rybnickiego Kampusu?

Jestem lipą drobnolistną (Tilia cordata Mill.). Obwód mojego pnia wynosi 308 cm. Moja wysokość to 20 m. Powierzchnia moich liści wynosi 1484 m2. W pniu i gałęziach magazynuję 3263 kg węgla.

Odgrywam ważną rolę, ponieważ w ciągu roku przechwytuję 1200 l wód opadowych, zapobiegając powodziom, oczyszczam powietrze, usuwając z niego 1689 g zanieczyszczeń, produkuję tlen w ilości, jakiej 1 osoba potrzebuje do oddychania przez 184 dni, magazynuję 42500 g CO2 – to tyle, ile przeciętny samochód spalinowy produkuje przejeżdżając 14310 km.

Lipa drobnolistna i klon zwyczajny na rybnickim kampusie. Zdj. Dominika

Dzięki akcji mieszkańcy Rybnika mają okazję przyjrzeć się bliżej drzewom w mieście i lepiej zrozumieć ich rolę. Jeśli zauważysz jedno z oznaczonych drzew, warto poświęcić chwilę na przeczytanie umieszczonych na nim informacji. Aby wesprzeć kampanię, wystarczy zrobić sobie zdjęcie przy drzewie oznaczonym TreeTagiem i opublikować je w mediach społecznościowych, dodając hashtag #EUTreeTag.

Rybnik dołączył do kampanii TreeTag – drzewa zyskały nowe oznaczenia

15 zdjęć

W różnych częściach miasta na drzewach pojawiły się specjalne etykiety, które zawierają informacje o ich gatunkach, rozmiarach oraz korzyściach, jakie przynoszą środowisku i mieszkańcom.

dziennikarz
Dominika R
do góry