Strona główna/Aktualności/Rybnik na rowerze: przewodnik po najciekawszych trasach (..)

Rybnik na rowerze: przewodnik po najciekawszych trasach rowerowych cz. 2

06.08.2024 Miasto

W Rybniku czeka na rowerzystów 170 km wyznaczonych szlaków rowerowych oraz 32 km utwardzonych ścieżek. W drugiej części naszego przewodnika przyjrzymy się bliżej czterem ciekawym szlakom: Morza Rybnickiego, Pętli Boguszowickiej, im. Jana Kotucza oraz Stulecia Turystyki, który prowadzi aż do Tarnowskich Gór.

Szlak Stulecia Turystyki

Przebieg trasy Rybnik - Kanetowiec - Kamień - Kolonia Lasoki Pierwsze - Wilcza - Nieborowice
Długość trasy 26,4 km (fragment Rybnik - Nieborowice) / 143,5 km (pełna trasa)
Czas ok. 1 h 45 min (fragment Rybnik - Nieborowice) / 9 h 30 min (pełna trasa)
Kolor trasy   zielony
GPX Pobierz GPX Rybnik - Nieborowice, Pobierz GPX pełnej trasy

Szlak Stulecia Turystyki liczy ponad 140 km i przebiega przez 28 miejscowości w województwie śląskim. Nasz odcinek trasy zaczyna się w Rybniku i kończy się w Nieborowicach, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by kontynuować podróż aż do Tarnowskich Gór!

Przez obszar Rybnika przebiega około 12-kilometrowy odcinek. Trasa zaczyna się przy stacji PKP w Rybniku i prowadzi przez centrum miasta do dzielnicy Paruszowiec. Warto dodać, że stacja PKP w Rybniku jest punktem wyjściowym dla czterech innych szlaków: im. Jana Kotucza, Historii Górnictwa Górnośląskiego, Początków Hutnictwa oraz Morza Rybnickiego.

Szlak w dużej mierze biegnie przez tereny leśne, w których zachowały się fragmenty olsów, czyli bagiennych lasów olszowych. Po drodze można odpocząć na polanie Kanetowiec, w Ośrodku MOSiR w Kamieniu, lub w przysiółku Kolonia Lasoki w Książenicach.

Atrakcje w pobliżu trasy:

  • Rybnik Śródmieście: Edukatorium Juliusz, kościół Ewangelicko Augsburski i stary cmentarz, zamek z końca XVIII wieku (obecnie Sąd Rejonowy), klasycystyczny ratusz z 5-cio kondygnacyjną wieżą zegarową, w którym mieści się muzeum im. Emila Drobnego, neogotycka bazylika p.w. św. Antoniego, pomnik papieża Jana Pawła II
  • Rybnik Paruszowiec: tężnia solankowa, osiedle robotnicze byłej huty Silesia.
  • Lasy w Przegędzy: ścieżka edukacyjna “Dróżka kopruszka”, przysiółek Kanetowiec (pole biwakowe), olsy - fragmenty bagiennych lasów olszowych
  • Rybnik Kamień: Ośrodek MOSiR (tężnia, boiska do siatkówki, korty tenisowe, tor TOP100 OCR, hotel, kąpielisko z plażą, mała gastronomia)
  • Lasy w Książenicach: przysiółek Kolonia Lasoki Pierwsze, ścieżka edukacyjna „Głębokie Doły”
  • Wilcza: drewniany kościół p.w. św. Mikołaja z 1755 r
  • Kuźnia Nieborowska: pałac w Kuźni Nieborowskiej i otaczający go park
  • Nieborowice: późnoklasycystyczny dwór

Szlak Morza Rybnickiego

Przebieg trasy Rybnik PKP - Gzel - Chwałęcice - Stodoły - Grabownia - Golejów - Kamień
Długość trasy 22,5 km
Czas ok. 1 h 30 min
Kolor trasy   czarny
GPX Pobierz GPX

Szlak Morza Rybnickiego swoją nazwą nawiązuje do potocznego określenia Zalewu Rybnickiego, akwenu powstałego w dolinie Rudy w latach 70. XX wieku na potrzeby elektrowni. Choć oficjalnie nazywany jest Zalewem lub Jeziorem Rybnickim, jego rozległa powierzchnia i malownicze otoczenie sprawiły, że „Morze Rybnickie” doskonale się przyjęło.

Trasa rowerowa rozpoczyna się przy stacji PKP i prowadzi przez dzielnicę Maroko-Nowiny w stronę zalewu. Następnie okrąża zbiornik, przechodząc przez Chwałęcice, Grabownię oraz Golejów i kończy się w Ośrodku MOSiR w Kamieniu, gdzie czeka nas zasłużony odpoczynek.

Atrakcje w pobliżu trasy:

  • Śródmieście: Edukatorium Juliusz, kościół Ewangelicko Augsburski i stary cmentarz, zamek z końca XVIII wieku (obecnie Sąd Rejonowy), mural Lidii Grychtołówny, galeria sztuki Rzeczna
  • Chwałęcice: kościół p.w. św. Jana Nepomucena, leśniczówka „Gzel” ze ścieżką przyrodniczą, zalew Pniowiec z kąpieliskiem miejskim
  • Stodoły: pocysterski dwór z 1736 r. (Bel Mon Resort), stadnina koni i klub jeździecki Szwadron, dom ciotki Karola Wojtyły, Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy „Stodoły” oraz korona zapory zalewu
  • Golejów: Grzybówka - najwyższe wzniesienie Rybnika, mające 291 m.n.p.m. (leśny amfiteatr, zadaszona wiata z ławeczkami, stacje drogi krzyżowej)
  • Kamień: Ośrodek MOSiR (tężnia solankowa, kąpielisko z plażą, place zabaw, boiska do siatkówki, tor TOP 100 OCR, lokale gastronomiczne i wiele ścieżek spacerowych wśród drzew i stawów)

Szlak im. kpt. Jana Kotucza

Przebieg trasy Rybnik - Wielopole - Golejów - Ochojec - Pilchowice
Długość trasy 18,50 km
Czas ok. 1 h 15 min
Kolor trasy   niebieski
GPX Pobierz GPX

Szlak rowerowy im. kpt. Jana Kotucza to trasa, która prowadzi przez rozległe tereny leśne w rejonie Golejowa i Ochojca. Nazwa szlaku upamiętnia kapitana Jana Kotucza - obrońcę Rybnika, który we wrześniu 1939 roku dowodził pierwszą kompanią 75 pułku piechoty w czasie niemieckiego natarcia. Po kilku godzinach zaciętej walki, kapitan Kotucz i jego żołnierze trafili do niewoli. Jan Kotucz został zamordowany przez hitlerowców w obozie przejściowym w Nieborowicach, a jego mogiła, wraz z grobami innych poległych obrońców Rybnika, znajduje się na cmentarzu w Pilchowicach.

Atrakcje w pobliżu trasy:

  • Śródmieście: Edukatorium Juliusz, kościół Ewangelicko Augsburski i stary cmentarz, zamek z końca XVIII wieku (obecnie Sąd Rejonowy), klasycystyczny ratusz z 5-cio kondygnacyjną wieżą zegarową, w którym mieści się muzeum im. Emila Drobnego, kościół MB Bolesnej w Rybniku
  • Rybnik - Północ: pomnik Waltera Larysza i Jana Kotucza, cylindryczna wieża ciśnień o wysokości 35 m, w pobliżu której znajduje się kurhan husytów - ziemny kopiec z okazałym głazem narzutowym oraz neogotycki kościół najświętszego Serca Pana Jezusa z 1886r, które znajdują się na terenie szpitala psychiatrycznego, stadion żużlowy, basen Ruda, miejsce pamięci ofiar II wojny światowej w parku „Ruda”
  • Wielopole: drewniany kościół p.w. Katarzyny Aleksandryjskiej i Matki Bożej Różańcowej
  • Golejów: głaz z tablicą upamiętniającą powstańców śląskich
  • Pilchowice: kościół parafialny im. Jana Chrzciciela wzniesiony w latach 1779 - 1780, cmentarz, na którym znajduje się mogiła Jana Kotucza, wraz z grobami innych poległych obrońców Rybnika oraz powstańców śląskich

Szlak okrężny wokół Boguszowic

Przebieg trasy pętla wokół Boguszowic
Długość trasy 14,20 km
Czas ok. 1 h
Numer trasy 290
Kolor trasy   czarny
GPX Pobierz GPX

Czas na rundkę wokół Boguszowic! Szlak okrężny prowadzi przez Boguszowice Stare, Osiedle, Kłokocin i Gotartowice, tworząc pełną pętlę. Po drodze mijamy m.in. krytą pływalnię „Akwarium”, halę widowiskowo-sportową i lotnisko w Gotartowicach. Trasa idealna na szybką, popołudniową przejażdżkę.

 

W kolejnej części przewodnika oprowadzimy Was m.in. szlakami, które nawiązują do dziedzictwa przemysłowego regionu. Podążymy śladami hutnictwa i górnictwa.

dziennikarz
Dominika R

Zobacz także

Rybnik na rowerze: przewodnik po najciekawszych trasach rowerowych
Rybnik na rowerze: przewodnik po najciekawszych trasach rowerowych

Rybnik na rowerze: przewodnik po najciekawszych trasach rowerowych

do góry