Strona główna/Aktualności/Rybnik na rowerze: przewodnik po najciekawszych trasach (..)

Rybnik na rowerze: przewodnik po najciekawszych trasach rowerowych cz. 3

07.10.2024 Miasto

Październikowa aura zapowiada się przyjemnie, więc to dobra okazja, by z perspektywy rowerowego siodełka poznać trochę historii regionu. Rybnik oraz jego okolice to tereny z bogatym dziedzictwem przemysłowym, dlatego w kolejnej części naszego przewodnika przyjrzymy się trzem trasom: Industrialnej Pętli Terenowej, Szlakowi Historii Górnictwa Górnośląskiego oraz Szlakowi Początków Hutnictwa ROW.

Industrialna Pętla Terenowa

Trasa Industrialnej Pętli Terenowej. Zdj. UM Rybnik
Przebieg trasy Pętla na terenie Rybnika-Niewiadomia
Długość trasy 5,4 km
Czas ok. 25 minut

Industrialna Pętla Terenowa w Niewiadomiu prowadzi przez miejsca związane z dawną kopalnią „Szczęście Beaty”. Trasa obejmuje 11 przystanków, w tym m.in. piaskownię kopalnianą, szyby Nordschacht, Brendel, Helena i Johannes, willę dyrektora, czy zapadliska. Informacje o najciekawszych obiektach można znaleźć na pulpitach rozmieszczonych wzdłuż ścieżki.

Wycieczkę możemy zacząć w pobliżu skrzyżowania ul. Sportowej z ul. Raciborską. Cała pętla liczy zaledwie 5,4 km i przejechanie jej rowerem zajmuje około 25 minut. Prowadzi głównie leśnymi ścieżkami, jednak czasem napotkamy trudniejszy teren z licznymi wzniesieniami i dolinami. Przejście całej trasy pieszo zajmie mniej więcej 75 minut. Blisko szlaku, bo zaledwie 3 km dalej, znajduje się Zabytkowa Kopalnia Ignacy, która w 2022 roku została gruntownie odnowiona. Co niedzielę odbywa się tam pokaz maszyny parowej połączony ze zwiedzaniem kopalni.

Szlak Początków Hutnictwa ROW

Przebieg trasy Rybnik PKP - Paruszowiec - Ligocka Kuźnia - Gotartowice - Szczejkowice - Gichta - Żory PKP
Długość trasy 22,3 km
Czas ok. 1 h 30 min
Kolor trasy   niebieski
GPX Pobierz GPX

Szlak Początków Hutnictwa, najstarszy we wschodniej części ziemi rybnickiej, prowadzi przez tereny dawnej eksploatacji rudy darniowej, wykorzystywanej do wytopu żelaza w tzw. hamerniach. Trasa rozpoczyna się przy stacji PKP w Rybniku i prowadzi przez centrum miasta, mijając neogotycki kościół pw. św. Antoniego, który pochodzi z początku XX wieku. Następnie wiedzie przez dzielnicę Paruszowiec, gdzie można zobaczyć zabudowania fabryczne dawnej Huty Silesia oraz stare osiedle robotnicze, z częściowo odnowionymi familokami. Kolejnym punktem na trasie jest dzielnica Ligocka Kuźnia, w której znajduje się zabytkowy, drewniany kościół św. Wawrzyńca zbudowany w 1717 roku i przeniesiony w obecne miejsce z Boguszowic w 1975 roku.

Następnie leśnym odcinkiem docieramy do Szczejkowic, a stamtąd na „pojezierze palowickie” – rozległy kompleks leśny z urokliwymi zespołami stawów (Stawy Łańcuchowe, Łańcuch, Garbocz). Można tu spotkać wiele gatunków ptaków, w tym kaczkę krzyżówkę, czaplę siwą, bociana czarnego, łabędzia niemego i zimorodka. Ważnym punktem szlaku jest Gichta, pozostałość po Hucie Waleska, która produkowała żelazo w latach 1835-1855. Trasa kończy się przy stacji PKP w Żorach.

Szlak Historii Górnictwa Górnośląskiego

Przebieg trasy Rybnik - Wielopole - Kamień - Leszczyny - Stanowice - Bełk - Orzesze
Długość trasy 28,1 km
Czas ok. 1 h 40 min
Kolor trasy   żółty
GPX Pobierz GPX

Szlak Historii Górnictwa Górnośląskiego to trasa, która prowadzi przez kluczowe miejsca związane z rozwojem górnictwa na Górnym Śląsku. Cały szlak ma długość 100 km i biegnie od miejscowości Łubianek koło Siemonii przez Katowice, Mikołów, Orzesze - do Rybnika, przecinając obszary przesiąknięte historią węgla kamiennego.

Na szlaku można zobaczyć liczne ślady działalności górniczej, m.in. tereny po dawnych kopalniach odkrywkowych oraz tzw. biedaszybach w Jaśkowicach. Ponadto, po drodze miniemy liczne zabytki architektury, obiekty sakralne oraz miejsca pamięci narodowej, które przypominają o trudnej przeszłości regionu. Nasz odcinek szlaku liczy 28 km i zaczyna się przy stacji PKP w Rybniku, a kończy w Orzeszu.

Atrakcje w pobliżu trasy:

  • Rybnik Śródmieście: prasa mimośrodowa przy skwerze przy ulicy 3 Maja, Teatr Ziemi Rybnickiej, rynek, kościół akademicki Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Rybniku - najmniejszy a zarazem najstarszy kościół w Rybniku (XV w), park im. św. Jana Sarkandra (park na górce)
  • Rybnik-Północ: pomnik Waltera Larysza i Jana Kotucza, cylindryczna wieża ciśnień o wysokości 35 m, w pobliżu której znajduje się kurhan husytów – ziemny kopiec z okazałym głazem narzutowym oraz neogotycki kościół najświętszego Serca Pana Jezusa z 1886r, które znajdują się na terenie szpitala psychiatrycznego, stadion żużlowy, basen Ruda, miejsce pamięci ofiar II wojny światowej w parku „Ruda”
  • Wielopole: drewniany kościół p.w. Katarzyny Aleksandryjskiej i Matki Bożej Różańcowej - najstarszy drewniany kościół na obszarze ziemi rybnicko-wodzisławskiej i jeden z najstarszych w Polsce. Został wybudowany w 1534 r. W Gierałtowicach i przeniesiony do Wielopola w 1976 r.
  • Kamień: kapliczka św. Huberta wykonana na pniu dębu w 2000 r., Ośrodek MOSiR (tężnia, kąpielisko z plażą, place zabaw, boiska do siatkówki, tor TOP 100 OCR, lokale gastronomiczne i wiele ścieżek spacerowych wśród drzew i stawów)
  • Stanowice: XIX-wieczna kapliczka z figurą św. Jana Nepomucena malowniczo przytulona do pomnikowej lipy drobnolistnej
  • Leszczyny: pomnik poświęcony 292 więźniom oświęcimskim z ewakuowanego obozu (zamęczonym w pobliżu stacji kolejowej Rzędówka w styczniu 1945 roku), park leśny, zameczek w Leszczynach
  • Bełk: drewniany kościół pw. św. Marii Magdaleny z XVIII wieku
  • Dębieńsko - Jaśkowice: wzgórze Ramża (325 m n.p.m.) - na stokach Ramży znajdują się fragmenty 100-letnich buczyn, a w pobliskich lasach można znaleźć pozostałości po dawnych kopalniach odkrywkowych, m.in. kamienie górnicze (link do artykułu o kamieniach górniczych)
  • Orzesze: późnogotycko - renesansowy kościół pw. św. Wawrzyńca

Złota polska jesień to idealna pora na wycieczki rowerowe. Zdj. pexels

To nie koniec pięknych tras rowerowych w Rybniku! Jeśli chcecie odkryć ich więcej, sprawdźcie kolejne 6 szlaków opisanych w „Przyjaznym przewodniku rowerowym” wydanym w 2021 roku przez MOSiR Rybnik i Barbarę Salamon-Szympruch. Ebooka można pobrać na stronie internetowej MOSiR-u (kliknij tutaj).

dziennikarz
Dominika R
do góry