Strona główna/Aktualności/Święto fotografii – trwa 21. Rybnik Foto Festiwal

Święto fotografii – trwa 21. Rybnik Foto Festiwal

21.09.2024 Kultura i rozrywka

W piątkowy wieczór, 20 września, w Galerii Sztuki „Rzeczna” zainaugurowano 21. edycję Rybnik Foto Festiwalu, który co roku przyciąga do naszego miasta miłośników fotografii oraz artystów z całego kraju. Organizatorzy – Nina i Marcin Giba – zadbali o wyjątkową atmosferę i zróżnicowany program. Podczas pierwszego dnia festiwalu zaprezentowano m.in. cztery wyjątkowe wystawy.

„Staramy się pokazywać to, co w fotografii ważne, piękne i pouczające” – brzmi hasło tegorocznego Rybnik Foto Festiwalu, który rozpoczął się wczoraj i będzie trwał do niedzieli. Festiwal po raz pierwszy zagościł w murach Galerii Sztuki „Rzeczna”, a tegoroczna edycja kładzie duży nacisk na dostępność. Uczestnicy mogą skorzystać z oprowadzań z audiodeskrypcją oraz tłumaczenia wszystkich punktów programu na język migowy. Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2024.

– Wreszcie jesteśmy w Śródmieściu Rybnika, w nowo otwartej, zaledwie 9 marca, Galerii Sztuki „Rzeczna”. To właśnie tutaj można zobaczyć cztery festiwalowe wystawy główne oraz 25 projektów w formie slideshow, przywiezionych przez artystów z całej Polski.

Szczególną uwagę zwracamy na dostępność, którą zapewniliśmy dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Cieszy mnie także, że po raz pierwszy na festiwalu pokazujemy archiwa. Warto również dodać, że festiwal jest niebiletowany, a wstęp do Galerii Sztuki w trakcie jego trwania jest darmowy, więc serdecznie zapraszam – mówi Nina Giba, dyrektor organizacyjna festiwalu.

Nina Giba, dyrektor organizacyjna festiwalu, powitała wszystkich zebranych w Galerii Sztuki „Rzeczna”. Zdj. (D)

O godzinie 17:30 rozpoczęło się uroczyste otwarcie festiwalu, podczas którego zaprezentowano cztery wystawy. Pierwsza, zatytułowana „Gdy spojrzysz mi w oczy dwa razy, rozchylę usta lub zacisnę pięści”, pochodzi z archiwów IPN i porusza trudne, pełne napięcia momenty z przeszłości. Ekspozycję będzie można oglądać w „Rzecznej” do 30 października.

– Ta wystawa sprzeciwia się tradycyjnemu podejściu do historii. Ludzie, oglądając zdjęcia, często wyciągają własne wnioski na podstawie tego, co widzą i jakie emocje te kadry wywołują. Na przykład, mamy tu zdjęcie kobiety siedzącej na krześle na ciężarówce. Otaczają ją mężczyźni, a obok wisi szubienica. Patrząc na nie, odruchowo stajemy po jej stronie, uznając ją za ofiarę. Jednak kiedy przeczytasz opis w książeczce dostępnej na festiwalu, okazuje się, że ta kobieta była strażniczką w obozie zagłady. To odwraca całą sytuację, ale nie sprawia, że staje się ona dla nas łatwiejsza. Chcemy skłonić widzów do głębszej refleksji nad historią i nad przyszłością – mówi Łukasz Rusznica, kurator wystawy.

Wystawa „Gdy spojrzysz mi w oczy dwa razy, rozchylę usta lub zacisnę pięści”. Zdj (D)

Równolegle odbył się wernisaż „Fabryki złudzeń”, będącej kolekcją archiwalnych fotografii Danuty Rago – fotoreporterki, która przez ponad cztery dekady była znaczącą postacią polskiej fotografii reportażowej i prasowej. Na wystawie zestawione zostały czarno-białe fotografie reportażowe z barwnymi zdjęciami reklamowymi.

Dodatkowo, w ramach open call, swoje prace zaprezentowali także inni artyści, w tym Bartłomiej Krężołek i Katarzyna Szwarc. Wystawa „Pragnienie wody” autorstwa Krężołka to cykl fotografii dokumentalnej przedstawiający byłych zawodników sportowych zajmujących się w przeszłości sportami wodnymi, a w szczególności kajakarstwem. Jest to opowieść o pasji, determinacji oraz nostalgii za minionymi chwilami sławy. Natomiast „Lubię, gdy jest mrok” to wystawa, w której autorka zdjęć, Katarzyna Szwarc, prezentuje inscenizowane, czarno-białe martwe natury, stworzone z przedmiotów pozostawionych w mieszkaniu po jej babci.

Inauguracja 21. Rybnik Foto Festiwalu. Zdj. (D)

O godzinie 19:00 publiczność mogła wziąć udział w prezentacjach slideshow, zorganizowanych we współpracy z Artibo Polska. Oglądane projekty, takie jak „PPD” Adama Durjasza, „Czy wrócimy tu jeszcze?” Sabiny Formas-Maruszy czy „Można nie patrzeć” Piotra Sobika, ukazały różnorodne spojrzenie na codzienność. Prace prezentowane na festiwalu zostały wyłonione przez jury, które oceniało zgłoszenia w ramach naboru open call. W skład jury weszli dr hab. Anna Sielska z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, dr Michał Łuczak z Akademii Pedagogicznej w Krakowie oraz organizatorzy Rybnik Foto Festiwalu – Nina Giba i Marcin Giba.

– Spośród ponad 100 zgłoszeń, które otrzymaliśmy, kierowaliśmy się przede wszystkim aktualnością tematów poruszanych przez fotografki i fotografów. Kluczowe były również jakość, rzetelność oraz autentyczność. Dlatego w pokazie slideshow zobaczymy tematy poświęcone depresji, sytuacji w Ukrainie oraz kryzysom klimatycznym, które także będą obecne w naszych projektach na festiwalu – wyjaśnia Nina Giba.

Wieczór w Galerii Sztuki Rzeczna zakończyła prezentacja projektu „Mój Fyrtel 2024”, będącego efektem 9. edycji warsztatów fotografii dokumentalnej i społecznie zaangażowanej organizowanych przez Fundację Pix.house. Uczestnicy warsztatów, w większości młodzi twórcy, z niezwykłą wrażliwością i autentycznością uchwycili codzienność.

Pierwszy dzień Rybnik Foto Festiwalu przyciągnął liczne grono gości. Zdj. (D)

Festiwal trwa!

Rybnik Foto Festiwal nadal trwa, a nadchodzące dni przyniosą kolejne interesujące wydarzenia.

W sobotę, 21 września, zaplanowane są:

Galeria Sztuki „Rzeczna”, Rybnik ul. Rzeczna 1

  • 11:00 – Oprowadzanie po wystawach z audiodeskrypcją, prowadzone przez Rafała Lisa
  • 12:30 – Prezentacja projektu „Miejskie legendy” studentów z Katedry Fotografii Szkoły Filmowej w Łodzi

Zabytkowa Kopalnia Ignacy, Rybnik, ul. Mościckiego 3

  • 14:30 – Oficjalne otwarcie strefy touch&try w budynku Sprężarkowni
  • 15:00 – Otwarcie Galerii Otwartej w Szybie Głowacki

Szyb Kościuszko na Zabytkowej Kopalni Ignacy

  • 15:30 – Prezentacja photobooków, w tym prac takich artystów jak Adrian Wykrota, Barbara Caillot, Michał Sita, Anita Andrzejewska i Joanna Kinowska
  • 17:00 – Prezentacja multimedialna Ewy i Jacka Doroszenko
  • 18:00 – Prezentacja autorska Anny Orłowskiej
  • 19:00 – Prezentacja autorska dr. Witka Orskiego, fotografa i kuratora

W niedzielę, 22 września, festiwal zamkną:

Galeria Sztuki „Rzeczna”, Rybnik ul. Rzeczna

  • 11:00-14:00 – Warsztaty fotograficzne dla dzieci „Światło filmowe w fotografii” prowadzone przez Agę i Karola Blazy
  • 12:00 – Oprowadzanie kuratorskie z dr Weroniką Kobylińską i Łukaszem Rusznicą

Zabytkowa Kopalnia Ignacy, Rybnik, ul. Mościckiego 3

  • 14:00 – Warsztaty z Karoliną Jonderko: „Jak wyjść ze strefy komfortu w fotografii dokumentalnej” 
  • 16:00 – Wykład dr Katarzyny Sagatowskiej o fotografii na rynku sztuki
  • 17:00 – Spotkanie z laureatką programu Artystyczna Podróż Hestii 2024, Martą Bogdańską
  • 18:00 – Prezentacja autorska Grzegorza Dąbrowskiego

Serdecznie zapraszamy na kolejne dni Rybnik Foto Festiwal! W trakcie trwania festiwalu wstęp do Galerii Sztuki „Rzeczna” jest bezpłatny.

Święto fotografii – trwa 21. Rybnik Foto Festiwal

40 zdjęć

W piątkowy wieczór, 20 września, w Galerii Sztuki „Rzeczna” zainaugurowano 21. edycję Rybnik Foto Festiwalu, który co roku przyciąga do naszego miasta miłośników fotografii oraz artystów z całego kraju. Organizatorzy – Nina i Marcin Giba – zadbali o wyjątkową atmosferę i zróżnicowany program. Podczas pierwszego dnia festiwalu zaprezentowano m.in. cztery wyjątkowe wystawy.

dziennikarz
Dominika R
do góry