W Rybniku jest szkoła Wojciecha Korfantego!
23 kwietnia odbyła się uroczystość nadania imienia Wojciecha Korfantego Zespołowi Szkół w Rybniku ZDZ w Katowicach. Na placu szkolnym odsłonięto pamiątkową tablicę.
To wyjątkowy dzień dla Zespołu Szkół w Rybniku ZDZ w Katowicach, do którego uczęszcza 261 uczniów.
- Jesteśmy częścią Zakładu Doskonalenia Zawodowego, ale chcieliśmy stać się marką, jakoś bardziej związać się ze Śląskiem. Wydaje mi się, że imię Wojciecha Korfantego pomoże nam stać się bardziej rozpoznawalną szkołą - mówi Anna Gwiżdż, dyrektor Zespołu Szkół w Rybniku ZDZ w Katowicach im. Wojciecha Korfantego.
- Przygotowując się do wyboru patrona, zrobiliśmy rozeznanie pod kątem tego, ile szkół ma takie imię. Na ziemi rybnickiej to pierwsza szkoła Wojciecha Korfantego – dodaje.
W szkole imienia Korfantego uczy się dziś 261 uczniów. Działa tu m.in. technikum informatyczne, z kierunkiem programista. W tym roku szkoła chce otworzyć także technikum logistyczne z innowacją dronową. Funkcjonują tu też klasy wielozawodowe w szkole branżowej oraz liceum ogólnokształcące.
- W tych dwóch typach szkoły: w liceum i branżówce mamy też uczniów z mundurem - mówi Anna Gwiżdż.
- Obecna sytuacja geopolityczna sprzyja zainteresowaniu uczniów takimi wartościami jak wojsko, ojczyzna. Myślę, że wynika to z chęci pomocy, wsparcia i poczucia bezpieczeństwa dla pozostałej części społeczności – mówi pani dyrektor.
Powodzenia uczniom szkoły imienia Wojciecha Korfantego życzył podczas uroczystości prezydent Rybnika Piotr Kuczera, który przypomniał życiorys Korfantego.
- Zarząd wybrał wam patrona niełatwego, ale bardzo wpisującego się w śląskość oraz polskość – mówił Piotr Kuczera.
Prezydent podkreślał, ze służba ojczyźnie była wielką wartością życia Korfantergo.
- Myślę, że całkiem niedawno poświęcono pomnik Wojciechowi Konfrantemu w Warszawie jako symboliczne pokazanie jego szerokich zasług dla budowy silnego Państwa Polskiego II Rzeczypospolitej. Ale dzisiaj chyba najważniejszy element jego biografii to właśnie wpatrzenie się w państwo demokratyczne. Państwo, którego dzisiaj emanacją jest oczywiście III Rzeczypospolita w ramach Unii Europejskiej, czyli tego, co zapewnia nam pokój przez ostatnie dziesiątki lat. Oby właśnie te wartości towarzyszyły młodzieży – mówił Kuczera.
Kasjan Matuszczyk ma 15 lat. Wybrał klasę mundurową, bo lubi wojsko. - Uczymy się bardzo dużo zarówno teorii, jak i praktyki np. obsługi broni – mówi Kasjan Matuszczyk. Przed świętami młodzież odwiedziła jednostkę wojskową w Gliwicach. - Żeby dostać się do szkoły trzeba przejść testy sprawnościowe, m. in. bieg po kopercie, brzuszki, podciągnięcia na drążku – tłumaczy Amadeusz Markiewka, który w przyszłości chce pracować w służbach mundurowych.
.jpg)