Strona główna/Aktualności/Jeżech z Rybnika/Kulturalni laureaci, kulturalnego Rybnika

Kulturalni laureaci, kulturalnego Rybnika

23.11.2024 Kultura i rozrywka

– Dziękujemy przede wszystkim za to, że mamy możliwość, by dźwiękami i śpiewem rozsławiać nasz Rybnik, nie tylko za sprawą nazwy, bo nazywamy się Rybnicki Chór Kameralny „Autograph”, ale również z racji tego, że stąd pochodzimy i gdziekolwiek jesteśmy, zawsze z radością i dumą przytaczamy nazwę naszego miasta – mówiła Joanna Glenc, dyrygentka i założycielka chóru, odbierając wczoraj w Teatrze Ziemi Rybnickiej nagrodę w dziedzinie kultury, przyznaną przez prezydenta miasta. Statuetki, dyplomy i nagrody pieniężne wręczono też innym wyróżniającym się i zasłużonym ludziom kultury naszego miasta. 

Rybnicki Chór Kameralny „Autograph”. Zdj. Arch. „Autograph”

Obchodzący 21. urodziny Rybnicki Chór Kameralny „Autograph” powstał w 2003 roku jako chór Duszpasterstwa Akademickiego DAR w Rybniku. 12 lat temu zmienił nazwę oraz siedzibę na Klub Kultury „Harcówka”, ale od początku prowadzi go prof. dr hab. Joanna Glenc. Chór koncertuje w kraju i za granicą, uczestniczy w muzycznych projektach, przeglądach, konkursach i festiwalach, zdobywa nagrody i wyróżnienia. Od roku 2020 występuje wyłącznie w żeńskiej obsadzie, wykonując repertuar a cappella i w wersjach wokalno-instrumentalnych. W repertuarze chórzystki mają zróżnicowane utwory, od kompozycji średniowiecznych po muzykę kompozytorów współczesnych. Chór na stałe współpracuje oraz jest najczęściej pierwszym wykonawcą kompozycji chóralnych Jacka Glenca, cenionego profesora Akademii Muzycznej w Katowicach.

Laureaci nagród zespołowych: SSBB, DKF "Ekran" i chór Autograph. Zdj. Piotr Bukartyk/TZR

– W imieniu tych pięknych pań, pragnę serdecznie podziękować za to, że możemy cieszyć się tą nagrodą – mówiła wczoraj dyrygentka Joanna Glenc, odbierając nagrodę za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury, która przyznawana jest w naszym mieście od 1992 roku, na wniosek różnych osób, instytucji i środowisk działających na terenie Rybnika.

W czasie 32 lat miasto nagrodziło łącznie 158 osób nagrodą indywidualną i 56 podmiotów – zespołową. Do grona nagrodzonych dołączył wczoraj Stanisław Wypior, wieloletni pracownik, sztygar kopalni KWK Rydułtowy i jej oddziału – Ruchu II, dawnej samodzielnej kopalni „Ignacy”. Dziś jest członkiem Stowarzyszenia Wychowanków i Przyjaciół Technikum Górniczego i ZST w Rybniku, a jego działania doprowadziły do powołania przed rokiem Koła Seniora Stowarzyszenia SITG byłych pracowników kopalni „Ignacy”.

– Kiedy na Ignacym były ruiny, nie było ludzi ani wydobycia, postanowiliśmy spotykać się tam na górniczych gwarkach – mówił Stanisław Wypior o kultywowanej na Hoymie od 25 lat górniczej tradycji.

Indywidualną nagrodę w dziedzinie kultury otrzymała też reżyserka Kamila Tarabura, która podczas tegorocznego 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odebrała Szafirowe Lwy za swój debiutancki film „Rzeczy niezbędne”:

– Udało mi się spełnić marzenie i kręcić swój debiutancki film w wymarzonych dla mnie sceneriach. Dziękuję miastu, że tak pięknie przyjęło mnie i moją ekipę – do dziś wspominamy tamte dni. Film ma liczne pokazy i zawsze pada pytanie, gdzie był kręcony i wtedy mogę z dumą powiedzieć, że w moim Rybniku – mówiła Kamila Tarabura, wyrażając nadzieję, że następne produkcje też będą mogły powstawać w jej rodzinnym mieście.

Reżyserka ma na koncie serial „Absolutni debiutanci” i współpracę z Agnieszką Holland przy „Zielonej granicy”, a w laudacji odczytanej przy okazji nagrody podkreślono, że... "zajęła się problemami pokolenia wchodzącego w dorosłość w wyjątkowo trudnych czasach, pokazując, że warto walczyć o siebie".

– Rybnik kulturą stoi! Jest kuźnią wrażliwych osób, rozsławiających miasto, od filmu przez muzykę jazzową po kultywowanie historii regionu i tradycji śpiewaczych – mówił prezydent miasta Piotr Kuczera, gratulując nagrodzonym. W tle Kamila Tarabura, Stanisław Wypior i SSBB. Zdj. Piotr Bukartyk/TZR

Tego wieczoru wręczono też nagrody zespołowe, które trafiły do Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Ekran”, świętującego 60-lecie istnienia najstarszego DKF-u w Polsce oraz do South Silesian Brass Band, zespołu jazzu tradycyjnego, który od 50 lat dzieli się z nami radością dixielandowego brzmienia. – W imieniu miłośników dobrego i mądrego kina, zapraszamy na poniedziałkowe seanse – zachęcała Mariola Rak, prezeska „Ekranu”, a jedyna kobieta w zespole SSBB, Elżbieta Skrzymowska, dziękowała za wsparcie miasta przy wydaniu jubileuszowej płyty i książki.

– Ten rok jest dla nas wyjątkowy, bo doczekaliśmy się 50-lecia. Każdy z nas trafił do zespołu w innym momencie, ale czujemy się jedną wielką rodziną i mamy nadzieję grać kolejne 50 lat – mówiła skrzypaczka i wokalistka zespołu SSBB, który swoje urodziny uświetnił koncertem inaugurującym 38. Silesian Jazz Meeting.

Rozpoczęli utworem, który w latach osiemdziesiątych otwierał pierwszą edycję festiwalu, wówczas jeszcze pod nazwą Jazz? Yes! A potem zaprezentowali kompozycje ze swojej nowej płyty. Dziękowali też muzykom, którzy grali kiedyś w SSBB i wspominali nieżyjących już niestety członków grupy. 

Wieczór zakończył występ zespołu Young Power–New Edition złożony z najwybitniejszych jazzmanów średniego i młodszego pokolenia, dowodzony przez rybniczanina Krzysztofa Popka.

Wieczór zakończył występ zespołu Young Power–New Edition. Zdj. Piotr Bukartyk/TZR

Jazzmani zaprezentowali utwory z płyty „Freedom”.

– Wszędzie podkreślamy, że wolność jest wartością nadrzędną, nie tylko w muzyce, ale i w życiu – mówił flecista Krzysztof Popek

Kulturalni laureaci

32 zdjęcia

Reżyserka Kamila Tarabura, związany z kopalnią Ignacy Stanisław Wypior, Rybnicki Chór Kameralny „Autograph”, zespół South Silesian Brass Band oraz Dyskusyjny Klub Filmowy „Ekran” to tegoroczni laureaci nagród w dziedzinie kultury. Wręczyli je prezydent miasta Piotr Kuczera i wiceprezydent Arkadiusz Marcol, 22 listopada w Teatrze Ziemi Rybickiej podczas pierwszego koncertu 38. festiwalu Silesian Jazz Meeting. A wystąpili: SSBB, świętujący w tym roku 50-lecie rybnicki zespół jazzu tradycyjnego oraz grupa Young Power – New Edition złożona z najwybitniejszych jazzmanów średniego i najmłodszego pokolenia, dowodzona przez rybniczanina Krzysztofa Popka.

Dziennikarz
Sabina Horzela-Piskula

Zobacz także

Ośmioosobowa banda przyjaciół
Ośmioosobowa banda przyjaciół

Ośmioosobowa banda przyjaciół

Do zobaczenia w rybnickim DKF-ie
Do zobaczenia w rybnickim DKF-ie

Do zobaczenia w rybnickim DKF-ie

Kamila Tarabura: "Przychodzą do mnie kobiety, które chcą coś zmienić po zobaczeniu filmu"
Kamila Tarabura: "Przychodzą do mnie kobiety, które chcą coś zmienić po zobaczeniu filmu"

Kamila Tarabura: "Przychodzą do mnie kobiety, które chcą coś zmienić po zobaczeniu filmu"

Nazywali ją onkelgruba
Nazywali ją onkelgruba

Nazywali ją onkelgruba

do góry