Strona główna/Aktualności/Jeżech z Rybnika/Rybnik dla biznesu po raz szósty

Rybnik dla biznesu po raz szósty

22.11.2024 Biznes

Wczoraj w Domu Kultury Niedobczyce odbyła się gala kończąca całodniową konferencję „Rybnik dla Biznesu”. To już szósta edycja wydarzenia, w którym wzięli udział lokalni przedsiębiorcy, eksperci oraz młodzież, dla której przygotowano okazję do zaprezentowania swoich pomysłów na firmę w konkursie „Rybnicki Biznesplan”.

Wieczorna gala rozpoczęła się od przemówienia prezydenta Miasta Rybnika, który zwrócił uwagę na trwającą transformację regionu i wyzwania, jakie niesie ze sobą zmiana gospodarcza.

– To czas zmian – transformacji, która w naszym województwie ma charakter permanentny, a nasze miasto musi się w nią wpisać. Zwracam uwagę na zmiany pokoleniowe i biznesowe – odejście od dużych państwowych przedsiębiorstw w stronę bardziej lokalnych inicjatyw.
Monokultura gospodarcza, która przez długi czas była obecna w naszym mieście, stopniowo będzie się wycofywała. Chciałbym, aby ten proces przebiegał w sposób ewolucyjny, a nie rewolucyjny. Zatem niech te wszystkie branże, całe bogactwo Rybnika związane z jego historią, aktualnym dziedzictwem biznesowo-przemysłowym, twórczo ze sobą rozmawia i szuka możliwości rozwoju naszego miasta, tej naszej małej ojczyzny – mówił Piotr Kuczera.

Organizatorem konferencji „Rybnik dla Biznesu” jest Miasto Rybnik we współpracy ze Stowarzyszeniem „Przedsiębiorcy z Wyboru”. Zdj. (D)

Podczas gali rozdano nagrody w konkursie „Rybnicki Biznesplan”, skierowanym do uczniów szkół średnich. Wyróżniono pięć kreatywnych projektów, m.in. pomysł na firmę prowadzącą zajęcia z rozwoju osobistego, wynajem sprzętu budowlanego czy aplikację ekologiczną. Nagrody za najlepsze projekty przyznano:

  • V miejsce: Faustyna Kukułka i Karol Pater-Jajdelski z II LO im. Frycza Modrzewskiego za aplikację „EkoRybka!”, promującą ekologiczne nawyki.
  • IV miejsce: Piotr Urbaniec i Piotr Gawliczek z ZST za „Biznesplan PiX”, czyli firmę informatyczną oferującą szeroki zakres usług.
  • III miejsce: Malwina Bujas i Nataniel Wojdat z ALO Politechniki Śląskiej za „Gotowanki” – zajęcia kulinarne dla najmłodszych.
  • II miejsce: Piotr Sobeczko z ZSM-E im. Tadeusza Kościuszki za „PLANTROPOLIS” – projekt promujący produkcję zdrowej żywności na miejskich dachach.
  • I miejsce: Julia Osika i Weronika Kamińska z ZSM-E im. Tadeusza Kościuszki za „Eco Choco-Press” – druk 3D z jadalnej czekolady.

Laureaci otrzymali nagrody finansowe, a ich pomysły zostały docenione za innowacyjność i potencjał biznesowy. Konkurs, organizowany przy wsparciu PKO Banku Polskiego, ma na celu promowanie przedsiębiorczości wśród młodzieży i przygotowanie jej do wyzwań współczesnego rynku pracy. Dyrektor pierwszego rybnickiego oddziału PKO BP, Iwona Michalska, pogratulowała laureatom i zachęcała młodych do dalszego rozwijania swoich projektów.

– Ogromne gratulacje dla Was, droga młodzieży, ale także dla rodziców – myślę, że jesteście ogromną dumą dla rodziców. Marzenia się nie spełniają same – marzenia się spełnia, a Wy już chyba powoli je realizujecie. Łamiecie stereotypy, nie jesteście „płatkami śniegu”. Jesteście fantastycznymi młodymi przedsiębiorcami. Bierzcie sprawy w swoje ręce i działajcie – mówiła Iwona Michalska.

Rybnicka młodzież zaprezentowała swoje wizje na przyszłość w konkursie „Rybnicki Biznesplan”. Zdj. (D)

Trójwymiarowa czekolada

Weronika i Julia, uczennice klasy maturalnej z Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Rybniku, wygrały III edycję konkursu. To już trzeci raz, gdy wspólnie biorą udział w „Rybnickim Biznesplanie”. W pierwszej edycji zdobyły trzecie miejsce, prezentując plan kociej i psiej kawiarni. W tym roku postawiły na innowacyjny pomysł związany z czekoladowym drukiem 3D, który podsunął im nauczyciel, Bartosz Ostrowski. To on wspomniał o drukarkach 3D, które zamiast plastiku używają czekolady. Pomysł od razu przypadł dziewczynom do gustu. Projekt „Eco Choco-Press” przygotowały w trzy dni.

Julia Osika i Weronika Kamińska wygrały konkurs pomysłem na czekoladowy wydruk w 3D. Zdj. (D)

– Nasza firma zajmuje się drukiem 3D z czekolady, który będzie można oczywiście zjeść. Wykorzystamy różne rodzaje czekolady: gorzką, mleczną, białą, a nawet kolorową, czyli białą czekoladę z dodatkiem naturalnych barwników oraz czekoladę wegańską.

Chcemy skupić się na tworzeniu jadalnych czekoladowych figurek oraz przedmiotów codziennego użytku. Te wydruki będą zabezpieczone specjalnym lakierem, dzięki czemu będą trwałe, odporne na roztapianie czy pęknięcia, zachowując właściwości plastiku, ale bez jego negatywnego wpływu na środowisko. Mamy nadzieję, że nasz pomysł zainteresuje młodsze osoby, które również będą chciały coś stworzyć w 3D – mówi Julia Osika.

Obie uczennice mają już sprecyzowane plany zawodowe. Weronika chciałaby rozwijać swoje umiejętności w kierunku grafiki, projektowania oraz ekonomii, a Julia planuje studia związane z grafiką oraz fotografią, aby później uczyć druku 3D w swojej obecnej szkole. Razem chcą kontynuować realizację swojego projektu, który może stać się podstawą ich przyszłego biznesu.

Uprawy na nieużytkach

Laureat drugiego miejsca, Piotr Sobeczko, to uczeń piątej klasy ZSM-E, kształcący się na kierunku technik elektryk. W konkursie startował po raz drugi. Jego projekt, „PLANTROPOLIS”, to nowatorska koncepcja wykorzystania przestrzeni dachów budynków do uprawy zdrowej żywności za pomocą aeroponiki.

– Mój pomysł wziął się z artykułu w National Geographic, w którym przeczytałem o farmie na dachu w Paryżu, która produkuje zdrowe warzywa, owoce i grzyby. Zauważyłem, że wiele nieużytków, które mijam idąc do szkoły, mogłoby zostać wykorzystanych w podobny sposób. W dzisiejszych czasach tradycyjne rolnictwo staje się coraz trudniejsze – gleba jest wyjałowiona, a uprawy niszczą powodzie czy huragany. Na przykład, na dachu rybnickiego Praktikera mogłaby powstać farma wertykalna z systemem aeroponicznym, w którym rośliny hoduje się bez ziemi, a do ich korzeni pod ciśnieniem dostarczana jest woda z substancjami odżywczymi – tłumaczy Piotr.

Piotr Sobeczko zaproponował uprawę roślin na nieużytkach np. dachach budynków. Zdj. (D)

Po zakończeniu szkoły Piotr planuje studia na kierunkach elektrotechnicznych, a w przyszłości chciałby pracować w branży związanej z automatyką, instalacjami elektrycznymi lub energetyką przemysłową. Uczeń mechanika przyznał, że przez chwilę obawiał się, iż jego plany o studiach będą musiały jeszcze trochę poczekać.

– Nasz nauczyciel, pan Bartek Ostrowski, chce, żebyśmy z Julką i Weroniką zostali w szkole jeszcze na kolejny rok, żeby napisać nowy biznesplan. Na szczęście dowiedziałem się, że mimo tego, iż nie będę w szkole w przyszłym roku, wciąż mogę wziąć udział w konkursie, więc może jednak nie będę musiał powtarzać piątej klasy – mówi z uśmiechem.

 Laureaci pierwszego i drugiego miejsca to uczniowie Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki w Rybniku. Zdj. (D)

Po wręczeniu nagród odbyła się prelekcja Piotra Cieluchowskiego pt. „Sztuczna Inteligencja przejmuje biznes?”, w której omówił praktyczne zastosowania AI w codziennym prowadzeniu firmy. Wieczór zakończyły rozmowy biznesowe w kuluarach.

Rybnik dla biznesu po raz szósty

24 zdjęcia

Wczoraj w Domu Kultury Niedobczyce odbyła się gala kończąca całodniową konferencję „Rybnik dla Biznesu”. To już szósta edycja wydarzenia, w którym wzięli udział lokalni przedsiębiorcy, eksperci oraz młodzież, dla której przygotowano okazję do zaprezentowania swoich pomysłów na firmę w konkursie „Rybnicki Biznesplan”.

dziennikarz
Dominika R
do góry