Krzywy kościół w Rybniku
W czerwcu 1894 roku w karwińskiej kopalni „Franciszka” doszło do eksplozji, która rozprzestrzeniła się na szyby „Jan-Karol” i „Głęboki”. Była to jedna z największych katastrof górniczych tamtego okresu. Spektakl „Krzywy kościół” Sceny Polskiej Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie, który obejrzymy 14 maja na deskach rybnickiego teatru, przybliża tamtą historię.
Kiedyś wieś Karwina słynęła z zielonych pastwisk. Jednak kiedy w okolicy odkryto bogate złoża węgla, z krajobrazu zniknęły krowy, a zaczęły się pojawiać wieże szybowe. Dzwon na wieży kościoła świętego Piotra z Alkantary brzmiał tu jeszcze zanim krajobraz Karwiny zaczął się zmieniać.
Krzywy kościół św. Piotra z Alkantary. Zdj. Sabina Horzela-Piskula
W czerwcu 1894 roku w karwińskiej kopalni „Franciszka” doszło do eksplozji, która rozprzestrzeniła się na szyby „Jan-Karol” i „Głęboki”. Była to jedna z największych katastrof górniczych tamtego okresu, której przypomnieniem jest symboliczny grobowiec 235 ofiar na cmentarzu w starej Karwinie. W wyniku szkód górniczych i związanych z nimi wyburzeń budynków, tamtego miasta już nie ma, ocalał jedynie kościół św. Piotra z Alkantary.
W Karwinie urodziła się Karin Lednická, autorka cenionej przez krytyków i czytelników książki „Krzywy kościół”, a także Renata Putzlacher, autorka jej adaptacji.
Spektakl w reżyserii Radovana Lipusa miał premierę w 2022 roku. Zdj. Těšínské Divadlo
Bohaterkami są przede wszystkim wdowy i sieroty po górnikach, a w centrum ożywającej na scenie starej Karwiny stoi kościół, cichy świadek historii…
Bezpłatne wejściówki na spektakl, który obejrzymy 14 maja o 18.00 w Teatrze Ziemi Rybnickiej - do odbioru w Informatorium biblioteki oraz w kasie biletowej TZR.
Spektakl jest częścią projektu „Rybnik: pograniCze”, który realizują wspólnie biblioteki w Rybniku i Karwinie. Trwający od marca projekt kończy festiwal, który potrwa od 7 do 14 maja, a jego program znajdziecie tutaj.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu kulturalnego polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej 2025, w ramach programu dotacyjnego SYNERGIE.
