Strona główna/Aktualności/Kultura i rozrywka/Rybnickie obchody 80. rocznicy Tragedii Górnośląskiej

Rybnickie obchody 80. rocznicy Tragedii Górnośląskiej

07.03.2025 Historia

Z okazji 80. rocznicy Tragedii Górnośląskiej w bibliotece prezentowana jest wystawa „Moj ōpa tyż boł deportuwany” przygotowana przez radzionkowskie Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku. 15 marca, w czasie rybnickich obchodów 80. rocznicy Tragedii Górnośląskiej będą po niej oprowadzać Judyta Olszowska i Tomasz Nolewajka z Centrum. 

Celem wystawy jest upamiętnienie i spopularyzowanie wiedzy o jednym z najdramatyczniejszych rozdziałów w historii Górnego Śląska, nazywanym Tragedią Górnośląską, a związanym z wejściem Armii Czerwonej na obszary Górnego Śląska w styczniu 1945 roku, oraz z jego skutkami. Niestety nadal temat ten jest mało znany, nie tylko w ogólnopolskiej debacie publicznej, ale także w regionalnej historii XX wieku. Od blisko dziesięciu lat Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku dokumentuje tę historię.

Skala represji była tak duża, że do dzisiaj od świadków historii usłyszeć można zdanie, które jest już swego rodzaju symbolem tej tragedii: – Mój ōpa tyż boł deportuwany.

Wystawa, którą w bibliotece można oglądać do 21 marca, towarzyszy rybnickim obchodom 80. rocznicy Tragedii Górnośląskiej. Zaplanowano je na 15 marca, a w programie:

  • 11.00 - ekumeniczne nabożeństwo w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej (prowadzący ks. Marek Noras, proboszcz parafii MBB oraz ks. Michał Matuszek, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej)
  • 11.45 - złożenie kwiatów pod pomnikiem Tragedii Górnośląskiej, obok Szkoły Podstawowej nr 9
  • 12.30 - dyskusja w bibliotece głównej dotycząca losów Górnoślązaków w 1945 r. w kontekście współczesnej pamięci. Prowadząca: Aleksandra Klich, wystąpią: Piotr Kuczera – prezydent Rybnika, Łukasz Kohut – europoseł, dr Henryk Mercik – regionalista, Miejski Konserwator Zabytków, dr Sebastian Musioł – DURŚ, Anita Pendziałek – Redakcja Mittendrin, Monika Sendel – regionalistka, zbieraczka świadectw
  • Zwiedzanie wystawy „Mój ōpa tyż boł deportuwany. Losy Górnoślązaków deportowanych do ZSRR w 1945 roku", oprowadzający: Judyta Olszowska, Tomasz Nolewajka.

Wystawa w 80. rocznicę Tragedii Górnośląskiej

11 zdjęć

Z okazji 80. rocznicy Tragedii Górnośląskiej w bibliotece głównej prezentowana jest wystawa „Moj ōpa tyż boł deportuwany” przygotowana przez radzionkowskie Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku. 

Opracowanie
rybnicka .eu

Zobacz także

Słyszeliśmy od pradziadków "Nie bydymy o tym godać". Pomnik ofiar Tragedii Górnośląskiej poświęcono w Rybniku
Słyszeliśmy od pradziadków "Nie bydymy o tym godać". Pomnik ofiar Tragedii Górnośląskiej poświęcono w Rybniku

Słyszeliśmy od pradziadków "Nie bydymy o tym godać". Pomnik ofiar Tragedii Górnośląskiej poświęcono w Rybniku

do góry