Rybniczanie z nagrodami w dziedzinie kultury
Marian Wolny, który obchodzi jubileusz 40-lecia pracy dyrygenckiej i Alojzy Szwachuła prezes Stowarzyszenia Zabytkowej Kopalni „Ignacy” oraz świętujący 50-lecie istnienia Zespół Tańca Ludowego „Przygoda” zostali laureatami nagród prezydenta miasta w dziedzinie kultury. Uroczystość odbyła się wczoraj (26 listopada) w Teatrze Ziemi Rybnickiej.
Nagrody za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury wręczono po raz 30.
- Na przestrzeni lat trafiły one do 152 osób i 51 zespołów. Wśród laureatów byli m.in. flecista Krzysztof Popek, aktor Aleksander Krupa, fotoreporter Zenon Keller, dyrektor szkoły muzycznej Romana Kuczera, czy saksofonista Kuba Więcek. Laureatami nagrody zostają związani z Rybnikiem artyści i osoby zaangażowane w propagowanie kultury i miasta - wyjaśnia Julia Wójcik, zastępca naczelnika Wydziału Edukacji i Kultury Urzędu Miasta Rybnika.
Wczoraj do tego grona dołączyli kolejni laureaci. Nagrodę zespołową otrzymał działający w ramach Zespołu Edukacyjno-Artystycznego „Przygoda” - zespół tańca ludowego, świętujący w tym roku 50-lecie istnienia.
Wszystko zaczęło się od Janusza Sporka, który w 1972 roku stworzył w OPP nr 1 przy SP nr 2, harcerski dziewczęcy zespół wokalny, który w Zespół Tańca Ludowego „Przygoda” przekształciła Renata Hupka, pierwsza choreograf i długoletni kierownik. Jej córka - Anita Geratowska - od 26 lat konsekwentnie rozwija zespół, który stał się artystycznym znakiem firmowym miasta. Przygoda to dziś ponad 1380 podopiecznych. Około 600 osób związanych jest z zespołem tańca ludowego; najmłodszy z nich ma 3, najstarszy 84 lata.
- Chcę podziękować rodzicom dzieci za zaufanie, młodzieży za nieustającą motywację i inspirację, a nauczycielom za ich zaangażowanie i pasję. Szczególnie zaś chcę podziękować Zofii Basztoń, szefowej naszej kapeli, która jest wzorem do naśladowania i inspiracją. Bez niej nie byłoby nas tutaj - mówiła po odebraniu statuetki Anita Geratowska, dyrektor Zespołu Edukacyjno-Artystycznego „Przygoda” w Rybniku.
(O jubileuszu Przygody tutaj).
Za upowszechnianie dziedzictwa kulturowego miasta nagrodę prezydenta otrzymał Alojzy Szwachuła, prezes Stowarzyszenia Zabytkowej Kopalni „Ignacy”, który na jej oddziale szybowym przepracował ponad 25 lat. To właśnie on wspólnie z innymi pasjonatami zbiegał o ocalenie wieloletniej tradycji górniczej Hoyma i uruchomienie pod parą ponad stuletniej maszyny wyciągowej Szybu Kościuszko. I udało się!
- Dziś nie mamy się czego wstydzić - Ignacego odwiedzają nie tylko turyści z Polski, ale też z całej Europy - mówił na scenie TZR Alojzy Szwachuła.
(O pracy przy modernizacji maszyny przeczytacie też w Gazecie Rybnickej z maja 2021 - tutaj).
- To ogromna satysfakcja - mówił trzeci z nagrodzonych - Marian Wolny, na co dzień dyrektor Domu Kultury w Niedobczycach, który świętuje w tym roku 40-lecie pracy dyrygenckiej. Od 1984 roku Marian Wolny prowadzi Miejską Orkiestrę Dętą „Rybnik”, która obchodzi jubileusz 75-lecia istnienia i jest tegorocznym laureatem Honorowej Złotej Lampki Górniczej. MOD „Rybnik” uświetnia wiele miejskich i plenerowych imprez i występuje z gwiazdami polskiej sceny muzycznej, m.in. z Kayah, siostrami Steczkowskimi, Michałem Szpakiem, czy Anną Wyszkoni. A jej dyrygent jest pomysłodawcą i wieloletnim dyrektorem Międzynarodowego Fetsiwalu Orkiestr Dętych "Złota Lira". O MOD "Rybnik" przeczytacie tutaj
Wręczając statuetki i nagrody finansowe w wysokości 10 tys. zł prezydent Piotr Kuczera zwrócił uwagę na tradycję i tożsamość, które, jak mówił, doskonale opisują działalność wszystkich tegorocznych laureatów. - Życzę wam kolejnych twórczych lat - podsumował.
Uroczystość zakończyło widowisko „Usłyszeć taniec” przybliżające różne formy tańca: flamenco, step irlandzki i amerykański oraz taniec współczesny. Gościem specjalnym była ukraińska tancerka pochodząca z Charkowa Maria Lozova.
Autor: Sabina Horzela-Piskula
Nagrody prezydenta w sferze kultury
W sobotę 26.11 w Teatrze Ziemi Rybnickiej odbyła się uroczystość wręczenia nagród prezydenta miasta w sferze kultury. Nagrody indywidualne otrzymali: Alojzy Szwachuła, za działalność na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego Miasta Rybnika; Marian Wolny z okazji Jubileuszu 40-lecia pracy dyrygenckiej.
Nagrodę zespołową otrzymał Zespół Edukacyjno-Artystyczny "Przygoda" w Rybniku z okazji jubileuszu 50-lecia. Nagrodę odebrała pani dyrektor Anita Geratowska w towarzystwie przedstawicieli zespołu "Przygoda".
Usłyszeć taniec w rybnickim teatrze
"Usłyszeć taniec" to widowisko różnych form tańca: flamenco, stepu irlandzkiego, amerykańskiego, tańca współczesnego oraz muzyki ethnojazzowej granej na żywo. Barwny spektakl, w którym taniec stanowi integralną część muzyki, a muzyka - tańca. Różne kultury spotykają się w jednym miejscu, a tradycja i współczesność to synonimy. Projekt tworzą wybitni tancerze i muzycy, soliści widowisk w Europie i USA. Gościem specjalnym była ukraińska tancerka, pochodząca z Charkowa Maria Lozova.
Spektakl poprzedziła uroczystość wręczenia nagród Prezydenta Miasta w sferze kultury.