Rybnik Foto Festival w Rzecznej
Rybnik Foto Festival wraca do wiosennych edycji. Jego 22. odsłonę zaplanowano na ten, ostatni weekend marca (28-30) w Zabytkowej Kopalni „Ignacy” oraz w Galerii Sztuki „Rzeczna”, gdzie od dziś można będzie oglądać sześć ważnych wystaw.
Festiwalowe wystawy
Tu jest wojna – wystawa fotografii Wojciecha Grzędzińskiego to przejmująca dokumentacja konfliktu w Ukrainie, od Rewolucji Godności w 2013 roku po pełnoskalową agresję Rosji trzy lata temu. Fotoreporter relacjonuje tragiczne wydarzenia na froncie i życie zwykłych ludzi dotkniętych wojenną zawieruchą. Jego fotografie, te znane i nagrodzone w konkursie Grand Press Photo, jak i te pokazywane po raz pierwszy, opowiadają historie przez pryzmat indywidualnych losów i dramatów. Zdjęciom Grzędzińskiego towarzyszą teksty Pawła Reszki, dziennikarza i korespondenta wojennego. Wspólnie tworzą opowieść o codziennym życiu w czasie wojny. Wystawa to także filmy, pokazy slajdów oraz artefakty, które pozwalają lepiej zrozumieć wojenną sytuację.
"Tu jest wojna"- fotografia Wojciecha Grzędzińskiego
W Ukrainie – za sprawą pracy dokumentalnej Justyny Mielnikiewicz, pierwszej Ślązaczki nagrodzonej World Press Photo, która na stałe mieszka w Gruzji, pogrążymy się w chaosie współczesnej Ukrainy, do której fotografka wraca od 2008 roku. Od czasu rewolucji na Majdanie podąża za ludźmi i odwiedza zmieniające się miejsca.
Right to Energy – wystawa prac nowozelandzkiej dokumentalistki Miriam Strong przedstawia walkę z ubóstwem energetycznym w pięciu krajach Europy, w tym w Polsce. Projekt ma sprawić, że obywatele i politycy uwierzą w siłę zielonych, sprawiedliwych społecznie, rozwiązań dla ludzi. I ma też swój rybnicki akcent – inicjatywę „Wspólny stół”, dzięki której można dzielić się nadwyżkami żywności oraz z nich korzystać. Projekt ten pojawi się w ramach festiwalu za sprawą kooperacji galerii z Wydziałem Rozwoju i Współpracy Urzędu Miasta Rybnika.
Na środkowym pasie latem trawa była wysoka – w latach 40. Hermann Harz fotografował autostrady III Rzeszy – dla nazistów były one symbolem niemieckiego ducha, a fotografie zamiast samochodów ukazywały sceny idylliczne. Po wojnie mieszkańcy Wrocławia nieświadomie powielali te obrazy, spędzając czas na pustej autostradzie A4. Do lat 60. była ona miejscem pikników, przejażdżek i odpoczynku. Z archiwów i współczesnych rozmów dr Agata Ciastoń stworzyła książkę i wystawę.
Widok na autostradę "Deutschland Autobahnen Adolf Hitlers Strassen"
The Polish Cataloque – słowacki fotograf Adrián Švec tworzy wizualny esej na temat współczesnej Polski, a jego subiektywne spojrzenie na nasz kraj przykuło uwagę jury 22. RFF, które wybrało projekt „The Polish Cataloque” spośród 47 propozycji wystaw zgłoszonych w otwartym naborze.
Niezapominajki zakwitają w styczniu – drugi wybrany projekt, autorstwa architektki krajobrazu Marty Wojnarowskiej-Olszewskiej, zbudowany jest wokół demencji jej matki. Pracując na rodzinnych zdjęciach archiwalnych, wspólnie opisywały i modyfikowały fotografie, symbolicznie ukazując utratę wspomnień. To próba uchwycenia zanikania tożsamości i refleksja nad mechanizmami (nie)pamięci.
Więcej o wystawach tutaj.
Festiwalowe spotkania autorskie
Rybnik Foto Festival to przede wszystkim spotkania. Dlatego w jego programie nie zabraknie reprezentantek i reprezentantów sztuki fotograficznego dialogu z rzeczywistością. W sobotę 29 marca spotkamy się z Wojtkiem Wilczykiem, dr Marcelą Paniak, dr. Hubertem Humką i dr Katarzyną Kaluą Kryńską. Ich prezentacje poprzedzą spotkania z autorami nowych publikacji fotograficznych, których aż jedenaście (w tym trzy premiery!) zostanie przywiezionych do Rybnika z całego kraju oraz z Białorusi.
Wstęp na RFF jest bezpłatny, nie zapominamy też o osobach ze szczególnymi potrzebami, stąd tłumaczenie spotkań na polski język migowy oraz oprowadzanie po wystawach z audiodeskrypcją. Ponadto w programie RFF znalazły się warsztaty dla dzieci (obowiązują zapisy). Wszystkie szczegóły tutaj.
Nina Giba, kierowniczka Galerii Sztuki "Rzeczna" i dyrektorka organizacyjna RFF.