Strona główna/Aktualności/Kultura i rozrywka/TOP 5 książek na wakacje! Te lektury z rybnickiej (..)

TOP 5 książek na wakacje! Te lektury z rybnickiej biblioteki przeczytaj w lato

16.07.2024 Kultura i rozrywka

Wakacje z książką? Koniecznie! Wspólnie z paniami bibliotekarkami z rybnickiej książnicy przygotowaliśmy dla Was pięć ciekawych lektur, które warto zabrać ze sobą do plecaka.

Nastrój połowy słonecznego lipca sprzyja ogólnemu odprężeniu i planowaniu kolejnych dni wakacji. W jakie strony się wybrać? Jaka pogoda będzie nad Bałtykiem? Czy są jeszcze wolne terminy na zarezerwowanie lotu do Rzymu? – to pytania, które z pewnością pojawiają się w tych dniach w głowie niejednego z nas.

A jak wiele osób zadaje sobie pytanie: Jaka jest idealna lektura na wakacje? Cóż, trudno odpowiedzieć na to pytanie bez przeprowadzenia w tym celu szczegółowych badań statystycznych, lecz niewykluczone, że sporo, bowiem według danych przedstawionych przez Bibliotekę Narodową w Warszawie, czytelnictwo w Polsce przeżywa istny renesans. Wedle nich, w 2023 r. aż 43% Polaków przeczytało co najmniej jedną książkę. To wynik najlepszy od dekady, oznaczający wzrost w stosunku do roku poprzedniego aż o 9 punktów procentowych.

A skoro coraz bardziej lubimy czytać. Mamy dla Was kilka pozycji, zarówno dla najmłodszych, jak i nieco starszych czytelników, z którymi – zdaniem pracowników Biblioteki Miejskiej w Rybniku – szczególnie warto zapoznać się w okresie wakacji. 

TOP 5 książek na wakacje z rybnickiej biblioteki. Zdj. Dawid Domin

TOP 5 lektur dla dorosłych:

  1.  Polak  – powieść południowoafrykańskiego eseisty i krytyka literackiego Johna Maxwella Coetzee, nagrodzonego w 2003 r. Literacką Nagrodą Nobla, opowiadająca historię burzliwego romansu polskiego pianisty Witolda z hiszpańską mecenaską Beatriz. Kameralna, subtelna opowieść o dwojgu samotnych ludzi przybiera w wybranych fragmentach formę filozoficznego traktatu, prowokując czytelnika do poszukiwania odpowiedni na pytania skąd bierze się fascynacja, kiedy rodzi się namiętność i wreszcie najważniejsze – czym jest miłość.
  2. Problem trzech ciał  – książka chińskiego powieściopisarza science fiction Cixin Liu, wyróżniona w 2015 r. prestiżową amerykańską nagrodą Hugo. Autor w umiejętny sposób bawiąc się konwencjami charakterystycznymi dla różnych gatunków literackich, stworzył wyjątkowe dzieło łączące w sobie spekulacje naukowe i filozoficzne, wątki polityczne i historyczne, a także motywy z zakresu kosmologii i teorii spiskowych. Fabularnie książka koncentruje się na historii Ye Wenije, córki wybitnego chińskiego fizyka zamordowanego przez czerwonogwardzistów, za pośrednictwem którego jeszcze w okresie rewolucji kulturalnej Mao Zedonga komunistom udało się wysłać sygnały w kosmos, w nadziei odnalezienia inteligentnego życia pozaziemskiego. Kilkadziesiąt lat później, w realiach XXI w., zostaje ona zmuszona dopomóc oprawcom jej ojca w ostatecznym nawiązaniu kontaktu z pozaziemską cywilizacją.
  3. Spojrzenie w mrok – książka stanowi antologię jedenastu powieści z dreszczykiem brytyjskiej pisarki Caroline Jane Tudor. Choć każda z nich przedstawia odrębną, niepowiązaną z innymi historię, m.in. wypadki dzieci, które nieupilnowane przez rodziców weszły do bloku zamieszkiwanego przez siły nadprzyrodzone oraz historię małżeństwa, które podczas wizyty w klubie muzycznym spotyka tajemniczego i zwodniczego muzyka bluesowego, Grubasa, który okazuje się być zupełnie inną osobą, niż tą za, którą się podaje, to jednak wszystkie je łączy niepowtarzalny klimat grozy, o czym świadczy podtytuł książki – Jedenaście odcieni makabry.
  4. Po moim trupie – powieść kryminalna brytyjskiego pisarza Jeffreya Archera, opowiadająca historią funkcjonariusza Scotland Yardu Williama Warwicka, który trafia do nowoutworzonej jednostki londyńskiej policji metropolitalnej – Zespołu do spraw Niewyjaśnionych Morderstw. W nowym miejscu pracy Warwick musi dopomóc w rozpracowaniu tajemniczych morderstw, których pozornie nie łączy nic, poza osobą Milesa Faulknera, kolekcjonera sztuki z Genewy, który dziwnym zbiegiem okoliczności pojawia się w miejscu kolejnych zbrodni celem załatwiania swoich interesów biznesowych. Powieść, poza intrygującą linią fabularną, przykuć może uwagę czytelników swą formą, bowiem mimo podejmowanej tematyki, próżno szukać taniej sensacji w postaci krwawych, brutalnych scen, za to przepełnia ją tradycyjny, brytyjski humor oraz intrygujący bohaterowie, potrafiący związać ze sobą czytelnika błyskotliwymi dialogami.
  5. Róże – epicka opowieść autorstwa amerykańskiej pisarki Leili Meacham, opisująca dzieje trzech pokoleń dwóch angielskich rodzin, Tolieverów i Warwicków, które w 1936 r. przybyły do amerykańskiego Teksasu w poszukiwaniu życia lepszego, aniżeli to, które wiodły w swej ojczyźnie. W nowym miejscu zamieszkania zakładają one wspólnie miasto – Howbutker. Czytelnik śledząc przedstawione na kartach powieści dzieje obu rodzin, jest świadkiem święcenia przez nie triumfów, ale także ponoszenia dotkliwych porażek, doznawanych  w czasach tak wojny jak i pokoju. 

5 lektur dla dzieci. Zdj. Dawid Domin

TOP 5 książek dla dzieci

  1. Mała Tarmosia. Czy Borsuki się bawią – króciutka, dwudziestoczterostronicowa książeczka autorstwa Anny Grzyb i Tomasza Samolijka, opowiadająca historię małej borsuczki Tarmosi, która zajęta zabawą znalezioną przez siebie szyszką nieopatrznie oddala się od swych rodziców. Ci, po odnalezieniu córki, dają jej ostrą reprymendę ale zezwalają na zabranie ,,zabawki” do rodzinnej nory, co jest asumptem, do zaskakującego rozwoju dalszych zdarzeń. Książka, choć adresowana jest do zdecydowanie najmłodszego odbiorcy, zawiera też podprogowe przesłanie skierowane do starszych czytelników, a mianowicie, że dzieciństwo jest szczególnym okresem w życiu każdego człowieka, który ma swoje wyjątkowe prawa. 
  2. Miś zwany Paddington – książka będąca polskim wydaniem brytyjskiej powieści autorstwa Michaela Bonda i Peggy Fortnum, wydanej pod pierwotnym tytułem A Bear called Paddington w 1958 r. Opowiada ona historię zbłąkanego misia, odnalezionego na londyńskiej stacji Paddington przez brytyjskie małżeństwo, Jonatana i Judytę. Pod wpływem napisu: Proszę zaopiekować się tym niedźwiadkiem. Dziękuję znajdującego się na zawieszonej u szyi misia tabliczce, para postanawia go przygarnąć pod swój dach, co – jak się wkrótce okaże – gruntownie odmieni ich życie. 
  3. Sfora. Opuszczone miasto - książka autorstwa pisarki Erin Hunter, przedstawiająca rzeczywistość z perspektywy bezdomnego psa, Fuksa, który od szczenięcych lat wychowywał się na miejskich ulicach. Fuks, nawykły do samotniczego życia, stroni od kontaktów nie tylko z ludźmi, ale także i innymi psami, jednak gdy miasto nawiedza silne trzęsienie ziemi, jego dotychczas sprawdzające się umiejętności przetrwania, zostają wystawione na próbę. Wkrótce, wbrew swej naturze, zmuszony jest nawiązać kontakt ze sforą psów przewodzonych przez jego siostrę, Bellę.
  4. 13-piętrowy domek na drzewie - powieść autorstwa australijskiego pisarza Andy'ego Griffithsa, pod względem estetycznym - ze względu na liczne, zdobiące ją ilustracje - balansująca na krawędzi komiksu. Nawiązuje tym samym do konwencji wypracowanej przez podobną pod względem formy i treści popularną serię komiksów Dziennik cwaniaczka. Osią fabularną powieści, są przygody dwóch chłopców, Andyego i Terryego, mieszkających w położonym na wysokim drzewie domku, wyposażonym w liczne atrakcje, od kręgielni, przez oczko wodne pełne rekinów, aż po ulokowane pod pniem drzewa laboratorium. Pech jednak chce, że nie mają oni czasu aby z nich skorzystać, bowiem na mocy wiążącej ich z wydawcą umowy, są oni zobowiązani do napisania w krótkim terminie interesującej powieści przygodowej. Niedotrzymanie warunków porozumienia może zaś nieść za sobą bardzo nieprzyjemne konsekwencje...
  5. Mali wielcy. Neil Armstrong - krótka, zaledwie trzydziesto kilkustronicowa książeczka, opowiadająca historię pierwszego człowieka, który stanął na Księżycu - Neila Armstronga. Będąc częścią serii Mali wielcy, książka przedstawia historię w sposób odpowiedni dla najmłodszego odbiorcy,  a więc przede wszystkim za pomocą ilustracji, a w mniejszym stopniu słowa pisanego, skupiając się przede wszystkim na dzieciństwie bohatera, oraz wyjaśniając, w jaki sposób pasje z tego okresu przełożyły się na sukces Armstronga w dorosłym życiu. Ma to oczywiście pobudzić w maluchach przeświadczenie, że warto realizować swe marzenia, gdyż może się to opłacić w przyszłości. 

Niezależnie od dokonanego wyboru, redakcja ,,Gazety Rybnickiej’’ życzy Państwu udanego, długo wyczekiwanego wypoczynku wakacyjnego w towarzystwie interesującej dla Państwa lektury. 

Autor: Dawid Domin

do góry