Strona główna/Aktualności/Miasto/4 indeksy dla Kopernika, 3 dla Frycza

4 indeksy dla Kopernika, 3 dla Frycza

19.03.2025 Chwałowice

– Zapraszamy was na naszą uczelnię! – usłyszeli wczoraj maturzyści, laureaci 10. edycji ogólnopolskich konkursów wiedzy z biotechnologii, historii i języka angielskiego, organizowanych przez IV LO w Chwałowicach, w których nagrodami są przepustki na studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Wśród zdobywców 15 indeksów na trzy wydziały tej uczelni jest siedmioro uczniów rybnickich ogólniaków. 

– Złożę papiery, ale nie wiem na pewno czy skorzystam. Mówią, że Lublin to mały Kraków i faktycznie to miasto bardzo mi się podoba, ale to jednak dość daleko – mówi Lucjan Pawlica z IV LO "Kopernika" z Chwałowic. Po zajęciu I miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy „Biotechnologia – jutro ludzkości” ma już zapewniony indeks na biotechnologię Wydziału Medycznego KUL.

– Temat mojej prezentacji dotyczył biotechnologicznego wykorzystania białek, a stricte, telomerazy jako narzędzia do walki z rakiem. Lubię kanały popularnonaukowe i tam mowa była o telomerazie w terapii odmładzającej, jednak to właśnie w terapii nowotworów więcej jest badań na ten temat. To interesujący temat, podobnie jak sama biotechnologia – mówi.

W tym samym konkursie 4 miejsce i indeks na KUL zapewniła sobie Natalia Lenczewska, również uczennica IV LO.

Monika Palenga, uczennica IV LO, która wygrała Ogólnopolski Konkurs Wiedzy „Język angielski – pomysł na twoją przyszłość” ma za sobą trzyetapową rywalizację. Najpierw napisała test z języka angielskiego, potem esej, a wczoraj przedstawiła swoją prezentację wykładowcom KUL-u.

– Było dość stresująco, choć komisja była bardzo miła. Moja prezentacja w języku angielskim dotyczyła cierpienia i jego przezwyciężania, zagadnień niełatwych, ale aktualnych. Moim ulubionym tematem był esej pisany w drugim etapie konkursu na temat tego, czy pieniądze są ważniejsze od przyjaciół i dobrych manier, a więc spraw równie ważnych w naszych czasach – mówi, zdobywczyni I miejsca i indeksu Wydziału Nauk Humanistycznych KUL.

Monika, pasjonatka książek i filmów, dodaje, że chce związać swoją przyszłość z tą uczelnią, a w gronie 5 zdobywców indeksów na ten wydział była też Milena Kubiak z II LO Frycza Modrzewskiego (2 miejsce w konkursie).

Z kolei w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy z Historii „Budować przyszłość na fundamentach przeszłości” nagrodami było 5 indeksów na Wydział Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL, a zdobyli je m.in. maturzyści dwóch rybnickich ogólniaków: Izabela Gamoń z IV LO (2 miejsce w konkursie) oraz uczniowie II LO: Michał Kamiński (3 miejsce) i Piotr Lubszczyk (4 miejsce).

– Zwracaliśmy uwagę na poziom merytoryczny prezentacji, ale pozwoliliśmy sobie także na pytania o motywację i wybór dalszej drogi życiowej i jestem ogromnie zbudowana wiedzą i postawą młodych ludzi, finalistów konkursu. Usłyszeliśmy, że dla nich wartości, moralność, pomoc innym i etyka w prawie są kluczowe. Nie można sobie wyobrazić lepszego odbioru zawodu prawnika. Gratulujemy i zapraszamy na nasz wydział! Jakkolwiek potoczy się wasza droga, wiem, że jesteście przygotowani do świadomych i mądrych wyborów. I to jest owoc tego konkursu – mówiła dr hab. Beata Kucia-Guściora, prodziekan Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL w Domu Kultury w Chwałowicach, gdzie wczoraj odbyło się uroczyste podsumowanie licealnej rywalizacji o indeksy.

To 10. edycja konkursów wiedzy, które IV LO w Chwałowicach organizuje wspólnie z KUL. Placówki współpracują od 12 lat. W tej edycji konkursów z biotechnologii, historii i języka angielskiego wzięli udział maturzyści z liceów w Rybniku, Żorach, Raciborzu, Mikołowie, Wodzisławiu Śląskim, Opolu, Kędzierzynie-Koźlu, Tychach, Cieszynie, Żywcu, a nawet w Kołobrzegu. Wypełniali testy, pisali eseje i przygotowali prezentacje naukowe, a 29 finalistów spotkało się wczoraj w chwałowickim liceum, gdzie przedstawili swoje prace trzem komisjom złożonym z wykładowców KUL.

– Wbrew temu, co myślą niektórzy na KUL-u w Lublinie studiuje bardzo wielu absolwentów szkół średnich ze Śląska. Co roku spotykam tam również laureatów naszych konkursów, a ci pierwsi sprzed lat, są już dziś doktorantami. Zachęcam więc, nie bójcie się tej odległości, kiedyś trzeba tę pępowinę odciąć – mówiła laureatom Małgorzata Wróbel, dyrektorka IV LO, szkoły, która współpracuje również z Uniwersytetem Medycznym w Katowicach i Uniwersytetem Śląskim.

– Mimo odległości dzielącej nas od KUL-u, warto co roku podjąć trud organizacji tych konkursów, również po to, żeby młodzi ludzie mogli poczuć komfort, jaki daje indeks w kieszeni jeszcze przed maturą – mówiła dyrektorka IV LO. 

Dziennikarz
Sabina Horzela-Piskula

Zobacz także

Rybniczanie z indeksami KUL
Rybniczanie z indeksami KUL

Rybniczanie z indeksami KUL

Indeksy KUL-u dla zdolnych rybniczan
Indeksy KUL-u dla zdolnych rybniczan

Indeksy KUL-u dla zdolnych rybniczan

do góry