Strona główna/Aktualności/Miasto/526 zgłoszeń przemocy domowej w Rybniku w ubiegłym roku. (..)

526 zgłoszeń przemocy domowej w Rybniku w ubiegłym roku. Podpisano Alians przeciw przemocy

23.10.2024 Miasto

- W 2023 roku do Zespołu ds. Przemocy w Ośrodku Pomocy Społecznej w Rybniku - wpłynęło 526 zgłoszeń dotyczących występowania przemocy domowej. Rok ma 365 dni – mówił Piotr Kuczera, prezydent Rybnika nim w Teatrze Ziemi Rybnickiej w ramach kampanii „Rybnik przeciw przemocy”, jako pierwszy w obecności młodzieży z rybnickich szkół podpisał Alians Przeciwko Przemocy.

23 października w Teatrze podpisano Alians Przeciw Przemocy. Zdj. Wioletta Zielińska

23 października w Teatrze Ziemi Rybnickiej odbył się Niebieski Koncert w wykonaniu Joanny Kondrat w ramach „Kampanii Rybnik przeciw przemocy”.

- Przemoc to zjawisko niewygodne, o którym często nie chcemy mówić głośno. Czasami trudno jest nam zrozumieć, gdzie przebiega ta cienka granica. Kiedy żarty stają się raniące, kiedy słowa zaczynają niszczyć, a kiedy gesty przestają być przyjazne – mówiła Karina Abrahamczyk-Zator, dyrektor Domu Kultury w Chwałowicach.

- Musimy nauczyć się rozpoznawać te granice i reagować, kiedy są przekraczane. Musimy mówić głośno, kiedy widzimy coś, co nas niepokoi. Nie możemy pozwolić, aby strach i wstyd nas powstrzymywały – mówił Michał Wojaczek, dyrektor Teatru Ziemi Rybnickiej.

Karina Abrahamczyk-Zator i Michał Wojaczek. Zdj. Piotr Bukartyk

- Statystyki są alarmujące i ponure. Według najnowszych badań 8 na 10 dzieci przynajmniej raz w życiu doświadczyło przemocy. To o 8 razy za dużo. Prawie 80% dzieci i nastolatków doświadczyło w swoim życiu choć raz przemocy lub zaniedbania. Co piąty nastolatek okaleczał się, a co dziesiąty ma za sobą próbę samobójczą – mówiła Karina Abrahamczyk-Zator.

- Nie ma zgody na takie statystyki. Dlatego tak ważne jest, abyśmy mówili o tych problemach głośno i wspólnie szukali rozwiązań – mówił Michał Wojaczek.

W Teatrze w ramach kampanii Rybnik Przeciw Przemocy zorganizowano Niebieski Koncert. Zdj. Wioletta Zielińska

Dlatego w ramach Kampanii Rybnik przeciw przemocy zorganizowane zostały różne inicjatywy, takie jak Niebieski Konkurs Plastyczny, Niebieskie Godziny Wychowawcze oraz Niebieskie Warsztaty Wokalne, Niebieski Koncert w Teatrze a także Niebieskie Silent Disco w Zabytkowej Kopalni Ignacy.

Natomiast jednym z najważniejszych punktów całego wydarzenia było podpisanie Aliansu Przeciw Przemocy.

- To pierwszy taki alians w Polsce, oparty o Polską Deklarację w Sprawie Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie z 1995 roku, który ma na celu zjednoczenie wszystkich sił, władz miasta, jednostek organizacyjnych miasta, przedstawicieli sądownictwa, służby zdrowia, instytucji kultury, wszystkich placówek oświatowych oraz działaczy społecznych. Jest to walka z przemocą i budowanie bezpieczniejszego środowiska dla naszych dzieci i młodzieży – tłumaczył Michał Wojaczek.

Treść Aliansu Przeciw Przemocy odczytali przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta Hanna Wycisk oraz wiceprzewodniczący Filip Berkas.

- Każdy człowiek ma prawo do życia w środowisku wolnym od przemocy. Każda osoba doświadczająca przemocy ma prawo do wsparcia prawnego, psychologicznego i medycznego oraz uszanowania godności. Każdy człowiek ma prawo do wiedzy, która pomoże mu rozpoznać i realizować przemoc. Każdy człowiek ma prawo do działania przeciw przemocy w rodzinie. Każdy człowiek ma obowiązek pomocy ofiarom przemocy – czytali przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta Rybnika.

Podpisujący alians przeciw przemocy – jak usłyszeli obecni w teatrze – zobowiązują się m.in. do promowania działań wspierających zdrowie psychiczne i fizyczne młodzieży, zapewniania dostępu do wsparcia psychologicznego i prawnego ofiar przemocy dla ich rodzin, czy przyprowadzania regularnych warsztatów i szkoleń dotyczących przemocy prowadzonych przez policję, pedagogów i psychologów w szkołach i organizowania spotkań informacyjnych dla uczniów, rodziców i nauczycieli na temat rozpoznawania przemocy i sposobów reagowania.

Alians zobowiązuje też m.in. do prowadzenia w szkołach niebieskich godzin wychowawczych poświęconych tematyce przemocy i niebieskich skrzynek do anonimowego zgłaszania przypadków przemocy, regularnych wizyt policjantów w szkołach budujących zaufanie i świadomość, przekazywania młodzieży szczegółowych wytycznych dotyczących postępowania w sytuacjach kryzysowych, aby zapewnić im pełne przygotowanie na ewentualne zagrożenia.

Pierwszy Alians podpisał Piotr Kuczera (z prawej). Zdj. Piotr Bukartyk

- Dziękuję wszystkim tym, którzy zgodzili się złożyć ten podpis, bo on zobowiązuje nas do bardzo konkretnych działań. Młodzieży dziękuję za to, że przyszliście i bardzo Was proszę o to, abyście nie bali się mówić o zjawiskach przemocy, które występuje również w Rybniku – mówił Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

- W 2023 roku do Zespołu ds. Przemocy w Ośrodku Pomocy Społecznego w Rybniku - wpłynęły 526 zgłoszeń dotyczących występowania przemocy domowej. Rok ma 365 dni – mówił Piotr Kuczera. - Łącznie w 2023 roku wszczęto 398 procedur Niebieskiej Karty. W 2023 roku Zespół Interdyscyplinary w Rybniku objął wsparciem w ramach procedury niebieskiej karty 444 osoby doświadczające przemocy psychicznej, 263 osoby doświadczającej przemocy fizycznej, 18 osób doświadczających przemocy ekonomicznej, 22 osób doświadczających przemocy seksualnej – wyliczał Piotr Kuczera.

Podpisali alians przeciw przemocy. Zdj. Piotr Bukartyk

Prezydent Rybnika podkreślał, że przemocy doświadczają często dzieci.
- W roku 2023 przemocy domowej wobec dzieci odnotowano 95 przypadków, w roku 2022 - 81, w 2021 - 36. W 2023 roku 412 osób wskazano jako podejrzane o stosowanie przemocy domowej. Łącznie w roku 2023 policja sporządziła 227 formularzy niebieskiej karty. Ośrodek pomocy 40, ośrodek interwencji kryzysowej i psychoterapii 9, placówki oświatowe 35, placówki służby zdrowia 6, Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych 3. A rok ma 365 dni – mówił Piotr Kuczera, dodając:

Pomyślmy ilu spraw nie zgłoszono bo nie było wiedzy bano się, nie wiedziano jak to zrobić, a może ktoś usłyszał, że lepiej o tym nie mówić bo co powiedzą inni, sąsiedzi, najbliżsi, rówieśnicy. Dzisiaj te niebieskie światło jest symbolem tego że nie wolno nam się bać i trzeba o pewnych rzeczach mówić bo dalsze i lepsze życie istnieje, dlatego tu dzisiaj jesteśmy – mówił Piotr Kuczera, który jako pierwszy złożył podpis pod Aliansem Przeciw Przemocy. Kolejne popisy składali wiceprezydenci Rybnika Wojciech Kiljańczyk i Arkadiusz Marcol, poseł Marek Krząkała, rybniccy radni, dyrektorzy rybnickich szkół, jednostek kultury, instytucji pomocowych, policji, sądu, straży miejskiej i innych.

Potem młodzież oraz zaproszeni goście wysłuchali Niebieskiego koncertu Joanny Kondrat.

Niebieski koncert

22 zdjęcia

23 października w Teatrze Ziemi Rybnikciej odbył się Niebieski Koncert w ramach Kampanii Rybnik przeciw przemocy. 

Redaktor Naczelny
Aleksander Król
do góry