Strona główna/Aktualności/Miasto/Boże Narodzenie. Tradycja, która łączy

Boże Narodzenie. Tradycja, która łączy

07.12.2024 Jeżech z Rybnika

Warsztaty piernikowe, wystawa szopek z piernika, jarmark świąteczny, a może koncert kolęd? Po co wybierać, skoro jest „Boże Narodzenie. Tradycja, która łączy”, czyli projekt przygotowany przez rybnickie muzeum, Edukatorium Juliusz i Stowarzyszenia Stary Ratusz w Rybniku i kilku partnerów. Ruszył wczoraj i potrwa do 28 grudnia. 

Piernikowo-mikołajkowe warsztaty w ramach projektu „Boże Narodzenie. Tradycja, która łączy”. Zdj. Sabina Horzela-Piskula

– Jednym z głównych celów tego projektu jest popularyzowanie naszej lokalnej obrzędowości i tradycji świątecznej – opowiada Anna Grabowska-Rogus z rybnickiego muzeum i Stowarzyszenia Stary Ratusz o inicjatywie realizowanej wspólnie z Edukatorium Juliusz oraz z partnerami: Szkołą Branżową I Stopnia Izby Rzemieślniczej w Rybniku, „PSONI” Warsztatem Terapii Zajęciowej nr 1, rybnicką Parafią Ewangelicko-Augsburską i Focus Parkiem.

Rzecz w tym, by przypomnieć o bożonarodzeniowej obrzędowości i praktykowanych dawniej zwyczajach i integrować lokalną społeczność. Wczoraj w ramach projektu w rybnickim muzeum odbyły się warsztaty piernikarsko-mikołajkowe zdobienia pierników. 

Czwartoklasiści ze szkoły w Wielopolu doskonale się bawili podczas warsztatu piernikarskiego w rybnickim muzeum. Zdj. (S)

Uczniowie z Wielopola nie tylko tworzyli piernikowe cuda, ale spotkali się również z prawdziwym św. Mikołajem, biskupem Miry, ubranym w albę i ornat, w mitrze na głowie i pastorałem w ręce, który śpiewał pieśni adwentowe, a nie kolędy, które, o czym przypomniał, zgodnie z tradycją powinno się wykonywać dopiero od pasterki. Pomocnicami św. Mikołaja, który podobny był do Bogdana Klocha, wicedyrektora rybnickiego muzeum, były aniołki, które wręczały drobne prezenty. Uczniowie z Wielopola byli grzeczni, więc obyło się bez rózgi, wonglo i oszkrabin. 

Spotkanie ze świętym Mikołajem. Zdj. (S)

Przed nami, 14 grudnia świąteczne warsztaty zdobienia pierników, we współpracy z Parafią Ewangelicko-Augsburską w Rybniku i 16 grudnia, we współpracy z Warsztatem Terapii Zajęciowej nr 1. Ale w ramach projektu na amatorów piernikowych wypieków i aromatów czeka jeszcze nie lada atrakcja – wystawa szopek bożonarodzeniowych i domków świątecznych, wykonanych z ciasta piernikowego przez uczniów rybnickiej rzemieślniczej szkoły branżowej. Inspirację dla młodych cukierników stanowiły m.in. słynne, bogato zdobione szopki krakowskie. Wystawę zainicjuje rozstrzygnięcie szkolnego konkursu cukierniczego pod patronatem organizatorów i partnerów projektu. Wystawa zostanie udostępniona zwiedzającym w Edukatorium Juliusz od 17 grudnia do 6 stycznia.

Pierniki, słodki element świąt można upiec samemu i ozdobić według uznania. Zdj. (S)

W świąteczne prezenty i gadżety można będzie się zaopatrzyć na Świątecznym Jarmarku Integracyjnym, który odbędzie się w dniach 13-15 grudnia w Focus Parku. Urozmaicą go wyroby przygotowane przez podopiecznych i terapeutów rybnickiego WTZ nr 1 oraz uczniów szkoły branżowej. Dodatkowo w przestrzeniach centrum handlowego znajdzie się wystawa świąteczna o tradycjach i zwyczajach bożonarodzeniowych, przygotowana przez pracowników rybnickiego muzeum. 

Projekt zakończy się koncertem w Kościele Ewangelicko-Augsburskim, gdzie 28 grudnia o 17.00 będzie można wysłuchać kolęd w wykonaniu wokalistki i wykładowczyni wydziału jazzu Akademii Muzycznej Beaty Bednarz. I jak zapowiadają organizatorzy czeka nas kilkadziesiąt minut muzyki pełnej ciepła, która podtrzyma radosną i absolutnie niezwykłą atmosferę świąt Bożego Narodzenia.

Udział w projekcie, który sfinansowano ze środków Urzędu Miasta Rybnika, jest bezpłatny, a na część wydarzeń obowiązują zapisy. Szczegóły na plakacie.

 

Materiały prasowe

Boże Narodzenie. Tradycja, która łączy

18 zdjęć

„Boże Narodzenie. Tradycja, która łączy” to projekt przygotowany przez rybnickie muzeum, Edukatorium Juliusz i Stowarzyszenie Stary Ratusz w Rybniku i kilku partnerów. Ruszył 6 grudnia, kiedy to w muzeum odbyły się warsztaty piernikowe i spotkanie ze św. Mikołajem i potrwa do 28 grudnia. 

Dziennikarz
Sabina Horzela-Piskula

Zobacz także

Najpiękniejsze rybnickie szopki i domki z piernika
Najpiękniejsze rybnickie szopki i domki z piernika

Najpiękniejsze rybnickie szopki i domki z piernika

"Sztuka, która leczy" w Edukatorium Juliusz
"Sztuka, która leczy" w Edukatorium Juliusz

"Sztuka, która leczy" w Edukatorium Juliusz

do góry