Centrum OZE i Technologii Wodorowych w Rybniku za 27 milionów z Unii Europejskiej
Centrum Odnawialnych Źródeł Energii i Technologii Wodorowych w Rybniku powstanie przy finansowym wsparciu Unii Europejskiej. Projekt, którego wartość wynosi ponad 27 mln zł, będzie realizowany w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (FST).
Na terenie rybnickiego kampusu powstaną nowoczesne laboratoria Politechniki Śląskiej.
- Transformacji energetycznej województwa nie możemy opierać na chińskiej fotowoltaice, czy na niemieckich wiatrakach, stąd cieszy dzisiejszy dzień, że razem z Politechniką Śląska, dzięki pieniądzom europejskim będziemy budować laboratoria i kompetencje do tego, by samodzielnie kształtować naszą transformację – mówi 3 marca Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego, podczas konferencji poświęconej projektowi OZE i Technologii Wodorowych w Rybniku.
Saługa tłumaczył, że choć dziś w dużej mierze korzystamy już z odnawialnych źródeł energii, to są to instalacje z Chin albo Niemiec.
- Myśląc o naszym bezpieczeństwie chcemy, by te rzeczy nie tylko instalować , ale też projektować i produkować w Polsce i na Śląsku – mówił Wojciech Saługa.
Piotr Kuczera, prezydent Rybnika przypomniał o swojej idei transformacji Rybnickiego Okręgu Węglowego w Rybnicki Okręg Wodorowy, o której mówił podczas 60-lecia obecności Politechniki Śląskiej w Rybniku.
- Mieliśmy wtedy dość mało dowodów na to, że jest to możliwe. Powstała u nas stacja wodorowa, po mieście jeżdżą autobusy wodorowe. Widziałem, że są fundusze europejskie, które pomagają realizować takie projekty. Dziś ten projekt powinien się nazywać ROW 4.0. Tak naprawdę wchodzimy w czwarty okres rewolucji – mówi Piotr Kuczera.
Profesor Marek Gzik, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego tłumaczył, że konieczna jest zmiana profilu gospodarki.
- Premier rządu Donald Tusk zapowiedział, że rok 2025 to rok przełomu, głębokiej transformacji przemysłu w naszym kraju. Chcemy, by gospodarka opierała się na wiedzy, by była dalej konkurencyjna. Nie jesteśmy już krajem taniej siły roboczej. Środki produkcji to też nie jest nasza domena i nie stanowią o naszej sile. Chcemy utrzymać dalszy, wysoki wzrost gospodarczy. Ten rok, to jest prawie 3,5% w relacji do PKB. Aby tak mogło się dziać, musimy zmieniać dzisiaj naszą gospodarkę. Ona musi być bardziej innowacyjna, a więc nasz przemysł musi coraz bliżej współpracować z przemysłem – mówił Marek Gzik, dodając, że Centrum OZE i Technologii Wodorowych w Rybniku znakomicie wpisuje się w politykę rządu.
- To jest tworzenie nowej historii w obszarze tych bardzo zaawansowanych technologii związanych z nowoczesną energetyką – mówił Gzik.
Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego zwrócił się też do młodzieży, która po studiach na takim kierunku może liczyć na atrakcyjną pracę.
- Zachęcamy młodzież, by chciała się kształcić właśnie w takich nowoczesnych ośrodkach po to, by dobrze przygotować się do wyzwań, jakie stoją po ukończeniu ciekawych, interesujących studiów. Mogą liczyć na atrakcyjne miejsca pracy. To przyczyni się do budowania silnej, konkurencyjnej gospodarki i rozwoju naszego kraju – mówił Gzik.
- Politechnika Śląska od 80 lat tworzy historię gospodarczą nie tylko w Europie ale i świecie. Teraz inwestujemy w nowe technologie, ale też w kompetencje przyszłości - mówił prof. Marek Pawełczyk, rektor Politechniki Śląskiej.
.jpg)
Zobacz także
