Strona główna/Aktualności/Miasto/Dzień otwarty w rybnickim Mechaniku

Dzień otwarty w rybnickim Mechaniku

14.04.2025 Edukacja

Ósmoklasiści już za niedługo będą musieli podjąć bardzo ważną decyzję - wybrać szkołę średnią, w której będą kontynuować swoją edukację. Rybnickie szkoły ułatwiają im podjęcie tej decyzji, dzięki organizacji dni otwartych, podczas których odwiedzający mogą nie tylko zapoznać się z ofertą edukacyjną danej szkoły, ale także osobiście porozmawiać z jej uczniami oraz gronem pedagogicznym. W ubiegły piątek szkoły podstawowe mogły zwiedzać Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki w Rybniku oraz wziąć udział w konkursie.

 

- „Przygoda z Techniką” to konkurs, który po raz pierwszy przeprowadziliśmy w 2005 roku i miał na celu popularyzację kształcenia zawodowego i większego zainteresowanie młodych ludzi z techniką. Kiedyś ten konkurs był skierowany dla uczniów z gimnazjum, a teraz oczywiście dla szkół podstawowych - mówi dyrektor ZSM-E Marek Holona. 

- Konkurs składa się z testu w części teoretycznej, oraz z części praktycznej. W konkursie najpierw brały udział zespoły trzyosobowe, a w ciągu ostatnich paru lat zaszła zmiana, ponieważ zespoły są dwuosobowe, reprezentujące szkoły podstawowe z regionu rybnickiego okręgu przemysłowego. Tematyka konkursu oscyluje wokół zagadnień związanych z informatyką, ruchem drogowym, a także z historią i z zagadnieniami związanymi ze szkołą. W poprzednich edycjach obszar zagadnień był dużo szerszy, bo dotyczył również zagadnień z historii techniki oraz z fizyki. Co roku mamy stałe drużyny, które reprezentują szkoły już od samego początku, co nas bardzo cieszy, że są już uczestnicy, którzy są z nami od wielu lat, tak samo jak sponsorzy. Takim sponsorem, który jest z nami już od pierwszej edycji to Stowarzyszenie Elektryków Polskich oddział Gliwice, organizacja, która bardzo mocno wspiera młodych ludzi, stara się zainteresować kształceniem w kierunkach technicznych, szczególnie jeśli chodzi o kierunki związane z branżą elektryczną i energetyczną. Po paru latach trwania konkursu dołączył nasz partner, z którym mamy utworzoną klasę patronacką Tauron Dystrybucja, a także inne firmy, które również wspierają nas przy organizacji tego konkursu oraz są fundatorami nagród - dodaje.

Dzień otwarty został po raz pierwszy zrealizowany w dwóch miejscach, poza budynkiem szkoły uczniowie mieli także możliwość zapoznania się z ofertą warsztatów szkolnych realizowanych przy ulicy Świerklańskiej, w których są przeprowadzane zajęcia praktyczne dotyczące poszczególnych kierunków. W skład warsztatów wliczają się między innymi takie pracownie jak warsztat obrabiarek CNC, który jest wyposażony we frezarki pięcioosiowe, czteroosiowe i trzyosiowe, centra tokarsko-frezarskie i stanowisko komputerowe umożliwiające programowanie urządzeń oraz w spawalnię metodą MAG/MMA, wyposażoną w 13 stanowisk spawalniczych, urządzenia, sprzęt i narzędzia spawalnicze oraz urządzenia wentylacyjne.

Na poszczególnych stanowiskach uczniowie mogli zapoznać się także z istotą różnych akcji prozdrowotnych, które są przeprowadzane na terenie szkoły w ciągu roku i umożliwiają edukację w zakresie zdrowia fizycznego i psychicznego, a także promują zdrowe nawyki i przekonania.

- Akcja „Jabłko zamiast papierosa” pojawia się na szkolnym korytarzu zwykle raz w roku w okolicach jesieni - mówi pedagog szkolny Katarzyna Grzybek, organizator akcji. - Motywem przewodnim podjętych działań jest uświadomienie młodzieży, że papierosy to produkt o udowodnionym działaniu rakotwórczym, odpowiedzialnym za szereg chorób, na które narażona jest zarówno osoba paląca, jak i bierni palacze. Jest to działanie coroczne, uświadamiające w naszej szkole. W ramach dnia otwartego reprezentujemy wszystkie nasze akcje o charakterze profilaktycznym, jest to „Jabłko zamiast papierosa”, „DKMS”, czyli przekaz komórek macierzystych, „Światowy Dzień Zdrowego Żywienia” oraz „Światowy Dzień Świadomości Autyzmu”. Zazwyczaj akcje łączymy razem z panią Aldoną Brzezińską -Pompą, ponieważ te działania się dobrze wspierają, a tematy współgrają ze sobą, natomiast akcję kontynuuje po poprzedniej pani pedagog.

Poza zapoznaniem się z ofertą szkoły, zwiedzający mieli okazję do spróbowania swoich sił w kodowaniu robotów, a także mogli poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą doradztwa zawodowego oraz poznać możliwości, jakie oferuje Politechnika Śląska.

- Jesteśmy tutaj na dniu otwartym w Zespole Szkół Mechaniczno- Elektrycznych i promujemy naukę przez kodowanie z robotami edukacyjnymi „Photon”, a także zachęcamy starszych uczniów do studiowania na Politechnice Śląskiej, na naszych kierunkach w Rybniku - mówi  dr. inż. Aldona Rosner z Politechniki Śląskiej w Rybniku - Poza tym uczniowie mają dzisiaj także możliwość wzięcia udziału w zajęciach z doradztwa zawodowego, przygotowanych przez Biuro Karier Studenckich w ramach projektów dofinansowanych z Unii Europejskiej.

Autorka: Julia Osika

Dzień otwarty Mechanika z Rybnika

38 zdjęć

W piątek 11 kwietnia Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki w Rybniku zorganizował dzień otwarty. 

do góry