Strona główna/Aktualności/Miasto/Kolejnych 14 autobusów wodorowych na rybnickich liniach

Kolejnych 14 autobusów wodorowych na rybnickich liniach

04.04.2025 Miasto

Miasto zakupi kolejnych 14 autobusów elektrycznych na wodór. Konsekwentne inwestowanie w ekologiczny transport publiczny jest możliwe dzięki pozyskaniu dużej dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Umowa na dostawę 11 autobusów wodorowych NESO opiewa na 41 mln 121 tys. i 729 zł. Na ulice Rybnika wyjadą one w II kwartale 2026 roku.

 


W czwartek w urzędzie miasta wiceprezydent Wojciech Kiljańczyk i prezes spółki PAK-PCE Polski Autobus Wodorowy Maciej Nietopiel podpisali umowę na dostawę 11 autobusów 12-metrowych. W 2023 roku Rybnik kupił od tej samej firmy pierwszych 20 autobusów wodorowych NESO, a w sąsiedztwie dworca autobusowego przy ul. Budowlanych uruchomiła ona ogólnodostępną stację tankowania wodoru. Usłyszeliśmy też wtedy skąd się wzięła nazwa autobusu. NESO to skrót: Nie Emituje Spalin Oczyszcza.

- Od momentu gdy przed dwoma laty kupowaliśmy pierwsze wodorowce i uruchomiono stację tankowania wodoru wiele się zmieniło. Dzisiaj w związku z wodorem otwierają się przed naszym miastem nowe możliwości, bo w ramach Rybnickiego Okręgu Wodorowego, z firmami, uczelniami i instytucjami badawczymi możemy realizować różnego rodzaju projekty, a to z kolei otwiera przed nami nowe szanse rozwojowe. Nie ulega wątpliwości, że wodór to paliwo przyszłości. Tworzenie warunków do tego, by w Rybniku rozwijał się nowoczesny biznes i nowoczesny przemysł jest dla nas niezwykle istotne. Jeśli sami opracujemy technologie szerszego wykorzystania wodoru, nie będziemy w przyszłości uzależnieni od technologii niemieckich czy francuskich. Tym bardziej cieszy nas dofinansowanie pozyskane z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – mówił jeszcze przed podpisaniem umowy Wojciech Kiljańczyk, zastępca prezydenta Rybnika.

Wiceprezydent Kiljańczyk poinformował też o nawiązaniu transgranicznej współpracy z czeską Ostrawą, właśnie w obszarze wodoru i technologii z nim związanych.
Co ważne dofinansowanie uzyskane z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Krajowego Programu Odbudowy i Zwiększania Odporności pokryje całkowite koszty netto zakupu nowych autobusów, a miasto zapłaci tylko 23-procentowy VAT.

- Pamiętam jak w czasie podpisywania umowy na dostawę pierwszych autobusów wodorowych dla Rybnika, chwaliłem władze miasta za pragmatyczne i logiczne podejście do zeroemisyjnego transportu publicznego. Dzisiaj mogę dodać, że władze Rybnika są w tym konsekwentne i flota zeroemisyjna w mieście się rozwija – mówił prezes spółki PAK-PCE Polski Autobus Wodorowy Maciej Nietopiel.

12-metrowy autobus NESO może zabrać na pokład 90 pasażerów, a jednym z jego największych atutów jest duży zasięg do 300 km na jednym tankowaniu

- Nasza komunikacja autobusowa to dostosowana do potrzeb pasażerów siatka połączeń, dobra infrastruktura przystankowa i nowoczesne środki transportu. Te najnowocześniejsze autobusy to najlepsza zachęta dla pasażerów. Dlatego miasto kupując te autobusy dokapitalizuje spółkę Komunikacja Miejska Rybnik, by zachęcić nimi mieszkańców do korzystania z komunikacji publicznej – mówi Arkadiusz Marcol, wiceprezydent Rybnika, odpowiedzialny za komunikację.

Autobus NESO ma oczywiście udogodnienia dla osób niepełnosprawnych i klimatyzację oraz ekrany informacyjne, a siedzenia będą miały charakterystyczną tapicerkę z herbem Rybnika. Polskie NESO jeżdżą już również po ulicach Gdańska i Konina, wkrótce pojawia się w Chełmie, a spółka przystępuje już do realizacji zamówienia dla Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i Krakowa.

Wkrótce Rybnik podpisze też umowę na dostawę trzech wodorowych autobusów 18-metrowych (przegubowców). W tym przypadku zorganizowany przez urząd miasta przetarg wygrała firma Solaris Bus & Coach.
Łączne dofinansowanie, jakie Rybnik otrzyma z NFOŚiGW na zakup wszystkich14 autobusów wodorowych wyniesie 47,9 mln zł.

 

Dziennikarz
Wacław Troszka
do góry