Najstarsze organy w Rybniku grają w Kościele Ewangelickim
Do końca sierpnia potrwają Dni Otwarte kościoła ewangelickiego w Rybniku. To jeden z najstarszych obiektów w centrum miasta. Znajdują się tu też najstarsze organy w mieście!
Kościół Ewangelicki w Rybniku jest jednym z najstarszych obiektów w centrum miasta. Starszym od niego budynkiem sakralnym jest tylko Kościół Akademicki mieszczący się przy ulicy Gliwickiej w Rybniku. Budynek datowany jest na rok 1791.
Kościół związany jest z sąsiednim zamkiem, obecnie budynkiem Sądu Rejonowego w Rybniku. Tam odbywały się pierwsze nabożeństwa ewangelickie. Z powodu dużej ilości osób przeznaczono mieszczącą się w tym budynku starą sieciarnię zamkową na budynek sakralny. Kościół był przebudowywany, między innymi w drugiej połowie XIX wieku, kiedy to dobudowano wieżę typową dla neoromanizmu.
Przebudową budynku na kościół zajmował się architekt Franciszek Ilgner. Wnętrze budynku jest mocno inspirowane klasycyzmem, stąd też wszechobecna biel. Kolor ten wynika również z samej doktryny luterańskiej, przez co brak tu dodatkowych zdobień, czy obrazów świętych.
Charakterystycznym elementem w kościołach Ewangelickich są tak zwane empory, czyli balkony, które górują nad wiernymi, w kościołach Rzymskokatolickich już nieużywane.
W kościele dostrzeżemy jedynie jeden obraz. W centrum ołtarza znajduje się kopia obrazu Bernharda Plockhorsta “Pocieszający Chrystus” z II połowy XIX wieku.
- Myślę, że warto odwiedzić nasz kościół, ponieważ jest on pewnym elementem wielokulturowości, która jest podkreślana na Śląsku. Jest też dowodem, że poza kościołami Rzymskokatolickimi mamy też inne chrześcijańskie kościoły. Warto też pamiętać, że protestantów na świecie jest około 800 milionów, co jest dość pokaźną liczbą i warto znać tę część chrześcijaństwa - mówi parafianin, Dariusz Wantulok, oprowadzając po kościele.
W kościele Ewangelickim znajdują się również najstarsze organy w Rybniku. Organy rybnickiej firmy Dürschlag und Sohn pochodzą z 1897 roku. 2 lata temu przy okazji renowacji odnaleziono tabliczkę znamionową z datą budowy.
Wokół kościoła obecnie rozciąga się park. W tym miejscu znajdował się cmentarz ewangelicki. W latach trzydziestych ubiegłego wieku cmentarz został decyzją rybnickiego burmistrza Webera zamknięty. Wraz z nim zlikwidowano też cmentarz żydowski obok ulicy 3 Maja i katolicki cmentarz obok kościoła akademickiego.
Na obelisku, jednym z dwóch przy pozostałościach cmentarza wypisane są nazwiska i narodowości zmarłych jeńców po I Wojnie Światowej. Wśród nazwisk widoczni są Austriacy, czy Rosjanie.
Dni otwarte potrwają do 31.08. Możliwość zwiedzania kościoła (poniedziałki i czwartki: 14.30 - 17.30, wtorki i środy: 9.30 - 12.30).
Autor Michał Cieciura