Nauczyciele z nagrodami prezydenta Rybnika
– Po prostu róbmy swoje, a z pewnością za kilka i kilkanaście lat absolwenci szkół potwierdzą, że to miało sens, że to była dobra szkoła i dobra droga kształcenia – mówił Piotr Kuczera, dawniej nauczyciel, dziś prezydent miasta, podczas rybnickich obchodów Dnia Edukacji Narodowej, czyli popularnego Dnia Nauczyciela. Wczoraj w Domu Kultury w Niedobczycach życzył wszystkim rybnickim nauczycielom nieustającej pasji w kształceniu i rozwoju młodych ludzi. Wręczył też doroczne nagrody.
Uroczystość rozpoczęła się od wręczenia przyznawanego od 2000 roku Medalu Mikołaja z Rybnika – W Służbie Oświaty.
Wyróżnienie to trafia do osób szczególnie zasłużonych dla rozwoju rybnickiej oświaty i ma być formą ukoronowania ich zawodowych karier. Pomysłodawcą nagrody był ówczesny wiceprezydent miasta Jerzy Frelich, polonista i były dyrektor popularnej Budowlanki, a historia będąca inspiracją do ustanowienia przez miasto tej nagrody sięga XV wieku i dotyczy uzdolnionego młodego człowieka z Rybnika – Mikołaja, który skończył studia na wydziale nauk wyzwolonych wszechnicy krakowskiej i był prawdopodobnie pierwszym wykształconym bakałarzem (nauczycielem) w naszym mieście. Wczoraj do grona dotychczasowych 110 nagrodzonych emerytowanych nauczycieli i dyrektorów dołączyli kolejni. Są to:
Maria Śmieja, która 32 lata była nauczycielką języka rosyjskiego najpierw w Szkole Podstawowej w Niewiadomiu, a potem w Zespole Szkół Ogólnokształcących ówczesnej Hanki Sawickiej, od 1991 – w LO dla Pracujących, którego przez 11 lat była wicedyrektorką. Przygotowywała młodzież do olimpiad i konkursów przedmiotowych z języka rosyjskiego, w których uczniowie osiągali znaczące wyniki.
Jan Delong pracę rozpoczął w Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w roku 1973 jako nauczyciel przedmiotów elektrycznych. W 1988 roku przeszedł do pracy w górnictwie (KWK Krupiński), po czym wrócił do nauczania młodzieży w popularnym Mechaniku, a w roku 1990 rozpoczął pracę w Delegaturze Kuratorium Oświaty w Rybniku na stanowisku wizytatora szkolnictwa zawodowego, w której pełnił również funkcję zastępcy dyrektora. W 1996 roku wrócił do ZSM-E i jako dyrektor tej placówki pracował do sierpnia 2006 roku. Już jako emeryt był jednym z założycieli Zasadniczej Szkoły Zawodowej Izby Rzemieślniczej w Rybniku, której był dyrektorem w latach 2008-2011.
Danuta Konsek przez lata trzymająca finanse oświatowe w ryzach, ma na koncie kilka rewolucyjnych reform związanych z finansowaniem oświaty rybnickiej, z którą była związana od 1991 roku, jako Kierownik Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół Podstawowych w Rybniku. W latach 1996-2004 była dyrektorką Miejskiego Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli. Ostatni rok pracy przed emeryturą spędziła na stanowisku inspektora w Referacie Analiz i Planowania w Wydziale Edukacji Urzędu Miasta Rybnika.
Alojzy Zimończyk, edukator MEN i ekspert do spraw awansu zawodowego nauczycieli, od 1982 roku nauczyciel w Szkole Podstawowej nr 16, w której był też wicedyrektorem. Od 2004 roku pracował w Zespole Szkół Technicznych, gdzie również był wicedyrektorem do roku 2014, kiedy to przeszedł na emeryturę. Jest współautorem programu nauczania geografii w szkole średniej i podręcznika „Świat w fazie przemian”, wieloletnim przewodniczącym Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Geografii i członkiem komisji okręgowej Olimpiady Geograficznej. Zaangażowany w edukację regionalną, w tym organizację dyktanda po śląsku.
Anna Bielica rozpoczęła pracę w Liceum Ogólnokształcącym wtedy Hanki Sawickiej w bibliotece szkolnej w 1978 roku, a następnie uczyła języka polskiego młodzież liceum oraz słuchaczy liceum wieczorowego. Była opiekunem szkolnego pisma „Ikebana”, a w 1992 roku rozpoczęła pracę w Delegaturze Kuratorium Oświaty w Rybniku najpierw na stanowisku wizytatora, a później dyrektora aż do momentu przejścia na emeryturę w 2008 roku. Jednak wróciła do pracy w kuratorium wraz z reformą systemu edukacji i wszystkie przekształcenia szkół były skutecznie przeprowadzone pod jej czujnym okiem. Pomagała również w czasie tzw. podwójnego naboru do szkół ponadpodstawowych.
Nagrodę przyznano też zmarłemu 4 października Piotrowi Pyszowi, od 2002 dyrektorowi szkoły w Popielowie, z którą był związany od 1979 roku, kiedy to rozpoczął pracę jako nauczyciel matematyki i fizyki. Dzięki jego staraniom w 2014 roku do budynku dobudowano nowe przedszkole, a w 2017 w wyniku reformy systemu edukacji przyszło mu połączyć dwie szkoły z Popielowa i Radziejowa. Dawał przestrzeń do rozwoju sportu w szkole, ale również wspierał organizację Międzyszkolnego Konkursu Literackiego. Na emeryturę przeszedł w 2023 roku. Zebrani uczcili jego pamięć minutą ciszy.
Podczas uroczystości w Domu Kultury w Niedobczycach nie zabrakło życzeń dla wszystkich pracowników szkół, a prezydent Piotr Kuczera i wiceprezydent Arkadiusz Marcol wręczyli 83 wyróżniającym się nauczycielom i 13 dyrektorom rybnickich szkół i przedszkoli Nagrody Prezydenta Miasta Rybnika. Listy gratulacyjne odebrali też laureaci tegorocznych nagród kuratora oświaty, medali Komisji Edukacji Narodowej oraz nagród ministra edukacji.
Ciepłe słowa od dyrektorów szkół usłyszeli też pracownicy Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Rybnika, a z koncertem „M... jak M: Młynarski” przygotowanym przez Dom Kultury w Chwałowicach i IV Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Chwałowicach wystąpili uczniowie i absolwenci szkoły, dyrektorki IV LO i domu kultury oraz towarzyszący im zespół muzyczny po przewodnictwem Jarosława Hanika.
Nagrody dla nauczycieli
17 października w Domu Kultury w Niedobczycach odbyło się doroczne spotkanie prezydenta Rybnika Piotra Kuczery z nauczycielami i dyrektorami szkół, którzy z okazji niedawnego Dnia Nauczyciela otrzymali nagrody prezydenta miasta. Na samym początku pięciu zasłużonych dla rybnickiej oświaty nauczycieli zostało wyróżnionych przez Piotra Kuczerę Medalami Mikołaja z Rybnika.