Rybniczanie z indeksami KUL
- Nie zdali jeszcze matury, ale już są szczęśliwymi posiadaczami indeksów - mówi Małgorzata Wróbel, dyrektorka IV Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika, o laureatach 9. edycji ogólnopolskich konkursów wiedzy z biotechnologii, historii i języka angielskiego, w których nagrodami są przepustki na studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Wśród zdobywców 15 indeksów na trzy wydziały tej uczelni jest siedmioro uczniów rybnickich szkół średnich.
- Najprawdopodobniej skorzystam z tego indeksu - zapowiada Katarzyna Siedlaczek, maturzystka I LO im. Powstańców Śląskich, która właśnie wygrała Ogólnopolski Konkurs Wiedzy „Język angielski - pomysł na twoją przyszłość”. Projekt, jaki przedstawiła dotyczył sztucznej inteligencji.
- To dziedzina, która w ostatnim czasie ogromnie się rozwinęła. Wzięłam pod uwagę jej plusy i minusy. Sztuczna inteligencja może zastąpić ludzi w niektórych procesach pobierania danych czy automatyzowania pewnych procesów, ale jest też negatywnie postrzegana - w tej klasycznej wizji to obraz wielkiego komputera, który niszczy ludzkość - opowiada zwyciężczyni konkursu, która zapewniła sobie indeks Wydziału Nauk Humanistycznych KUL.
Kasia interesuje się językiem angielskim od lat, a w wolnych chwilach rysuje i gra w grupie teatralnej w rybnickim MDK-u. - Od dziecka spędzałam czas w internecie, ucząc się angielskiego. Mam znajomych nie tylko w Europie, ale i poza nią. Język angielski otwiera na cały świat - mówi licealistka. Wśród laureatów konkursu wiedzy z języka angielskiego są też dwie inne reprezentantki rybnickich szkół: Zuzanna Gargała z IV LO „Kopernika” (2 miejsce w konkursie) i Zofia Faba z II LO im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego (3 miejsce). One również zapewniły sobie indeksy na wybrany kierunek Wydziału Nauk Humanistycznych KUL.
Z kolei w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy z Historii „Budować przyszłość na fundamentach przeszłości” nagrodami były cztery indeksy na Wydział Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL, a zdobywcą jednego z nich jest Jakub Witoszek z II LO „Frycza” (2 miejsce).
- 10 lutego rozpoczął się chiński rok smoka i może to właśnie dlatego poziom prezentacji był tak imponujący. Przykro mi, że możemy wręczyć tylko cztery indeksy - mówiła prof. Hanna Witczak, prodziekan Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL w Domu Kultury w Chwałowicach, gdzie 12 marca odbyło się uroczyste podsumowanie uczniowskiej rywalizacji.
To już dziewiąta edycja konkursów wiedzy, które IV LO w Chwałowicach organizuje wspólnie z KUL. Placówki współpracują z sobą od 11 lat. W sumie w tej edycji trzech konkursów - z biotechnologii, historii i języka angielskiego - wzięło udział 256 maturzystów m.in. z Lublina, Biłgoraju, Opola, Raciborza, Mikołowa, Tychów, Cieszyna, Ostrowca Świętokrzyskiego i Częstochowy. Wypełniali testy, pisali eseje i tworzyli prezentacje naukowe, a finaliści spotkali się 12 marca w chwałowickim liceum, gdzie przedstawili swoje prace trzem komisjom konkursowym złożonym również z wykładowców KUL.
- Nie pamiętam takiej sytuacji - mówi dyrektorka Małgorzata Wróbel. To właśnie w tej edycji trzy uczennice gospodarzy z IV LO "Kopernika" zdobyły trzy najwyższe miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy "Biotechnologia - jutro ludzkości", w którym nagrodą było 5 indeksów na kierunek biotechnologia Wydziału Medycznego KUL.
- Skupiłam się na szczepionkach przeciw nowotworom i na terapii CART-T, która polega na modyfikacji limfocytów T, dzięki czemu istnieje możliwość zwalczania komórek nowotworowych w naszym ciele - mówi zwyciężczyni konkursu Wiktoria Cytryniak z IV LO.
Jeszcze nie wie czy zdecyduje się na studia na KUL. - Ale to fajna alternatywa - mówi licealistka. Podobnego zdania są jej szkolne koleżanki Hanna Błażejewska i Małgorzata Staroń, które również zapewniły sobie indeksy na wydział KUL.
- Interesuje mnie biotechnologia, ale również biostatystyka, która jest wykładana tylko na uniwersytecie w Białymstoku i trudno się na nią dostać - mówi Małgosia, zdobywczyni 3 miejsca w konkursie, która grywa też w Teatrze Na Pół przy TZR w Rybniku.
Hania Błażejewska swoją prezentację, która przyniosła jej 2 miejsce w konkursie, poświęciła nowym sposobom podawania szczepionek do naszego organizmu i szczepionkom na uzależnienie od kokainy.
- Opracowali ją brazylijscy naukowcy, bo Brazylia jest drugim na świecie krajem, który boryka się z tym problemem. Szczepionka na uzależnienie od kokainy jest rewolucyjnym pomysłem - mówi Hania, która jest też uczennicą rybnickiej szkoły muzycznej.
Gra na wiolonczeli, a próbkę swoich umiejętności pokazała w czasie koncertu kończącego uroczystość wręczenia nagród w Domu Kultury w Chwałowicach.
A z utworami Wojciecha Młynarskiego wystąpili w nim uczniowie IV LO i dwie rozśpiewane dyrektorki - Małgorzata Wróbel i Karina Abrahamczyk-Zator, szefowa DK.