Strona główna/Aktualności/Miasto/Segregacja z wyszukiwarką

Segregacja z wyszukiwarką

06.11.2024 Miasto

Segregacja powstających w domu odpadów to jedna z najprostszych i najłatwiej dostępnych form dbania o środowisko naturalne. Miasto zadbało o narzędzia, które mogą nam w niej pomóc. Jednym z nich jest wyszukiwarka odpadów.

Segregacja powstających w naszych domach odpadów to jeden z najprostszych sposobów dbania o środowisko naturalne Zdj. Wacław TroszkaSegregacja to oszczędność naturalnych zasobów

Segregacja odpadów, do której są zobligowane wszystkie gospodarstwa domowe, pozwala na przygotowanie sporej ich części do ponownego użycia i recyklingu. Pozyskiwanie w ten sposób surowców wtórnych, głównie: metali, plastiku, szkła i papieru, pozwala oszczędzić naturalnych zasobów Ziemi, bo produkcja nowych tworzyw sztucznych, metali czy szkła może być dzięki nim znacznie mniejsza, a przecież potrzeba do niej nie tylko konkretnych surowców, ale również wody i energii.

Oddasz butelkę oświetlisz mieszkanie

Jak wyliczają specjaliści, każda wykorzystana ponownie szklana butelka to oszczędność energii elektrycznej potrzebnej do oświetlenia przy użyciu żarówki średniej wielkości pokoju przez 4 godziny. Przetworzenie tony aluminium to z kolei oszczędność 4 ton boksytu i aż 700 kilogramów ropy naftowej. Ale nie chodzi wyłącznie o oszczędzanie zasobów naturalnych.

Mniej odpadów na składowisku

Dzięki pozyskiwaniu surowców wtórnych i recyklingowi na składowiska odpadów trafiają znacznie mniejsze ilości śmieci nienadających się już do przetworzenia i ponownego wykorzystania, a zatem dzięki recyklingowi składowisk odpadów jest po prostu mniej, a przecież ich utrzymanie i ograniczanie ich negatywnego wpływu na środowisko naturalne również pociąga za sobą wymierne koszty. Kolejną istotną kwestią jest emisja zanieczyszczeń w czasie produkcji tworzyw sztucznych i naturalnych.

Szkło i aluminium podlegają recyklingowi w 100 proc. i – co ważne – można je też przetwarzać nieskończoną liczbę razy. Produkcja aluminium z rud jest stosunkowo droga, a złoża boksytu nie są złożami odnawialnymi. Recykling szkła pozwala natomiast ograniczyć zużycie piasku, dolomitu i sody. 60 kg odzyskanej makulatury pozwala uratować jedno drzewo.

Bluza z butelek

Segregacja odpadów domowych nie wymaga od nas większego zachodu i nakładu sił, a przy tym każdy z nas dysponuje w tym przypadku całkiem sporym potencjałem. Jak wykazały przeprowadzone kilka lat temu badania, statystyczny mieszkaniec Polski wyrzuca do śmieci 56 szklanych opakowań rocznie. Z innymi surowcami wtórnymi jest podobnie.
Tak wszechobecne w naszym życiu tworzywa sztuczne powstają z pochodnych ropy naftowej. Zamiast zużywać ropę, której zasoby są ograniczone, a wydobycie kosztowne, można ponownie wykorzystać tworzywa sztuczne już wytworzone. Mogą być one z jednej strony wysokokalorycznym źródłem energii, a z drugiej surowcem wtórnym, z którego powstaną nowe produkty, np. bluza z polaru, do wyprodukowania której potrzeba 35 popularnych butelek PET. Odzyskany z odpadów plastik może być też wykorzystany przy produkcji odzieży sportowej, butów, plecaków czy namiotów.

Zacznijmy od zakupów

O recyklingu warto pomyśleć już na etapie zakupów, zabierając na nie np. torbę wielokrotnego użytku i unikając zbędnych opakowań, np. popularnych jednorazówek. Idąc dalej, możemy wybierać produkty w opakowaniach nadających się do recyklingu lub biodegradowalnych.

Przepisy i wymogi

Gospodarowanie odpadami w gminach i w gospodarstwach domowych jest oczywiście uregulowane przepisami prawa. Gmin dotyczą regulacje ustawowe, natomiast mieszkańców konkretnych miejscowości przede wszystkim zgodne z ustawami akty prawa miejscowego. W przypadku Rybnika jest to uchwalony przez radę miasta Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Rybnika. To on właśnie zobowiązuje mieszkańców do segregacji odpadów.
W przypadku budynków jednorodzinnych i budynków, w których jest kilka mieszkań (kamienic), w osobnych pojemnikach należy gromadzić odpady zmieszane, biodegradowalne oraz popiół, natomiast w odpowiedniego koloru workach tworzywa sztuczne i opakowania metalowe (worek żółty), szkło opakowaniowe (worek zielony) oraz kartony i papier (worek niebieski).

Mieszkańców bloków wielorodzinnych, czyli w dużym stopniu osiedli, segregacja również obowiązuje, ale w tym przypadku wymienione frakcje odpadów są gromadzone w odpowiednio oznaczonych dużych pojemnikach, znajdujących się w zadaszonych śmietnikach.

Trzeba odzyskiwać coraz więcej

Przepisy obligują gminy do zwiększania z roku na rok ilości odpadów przygotowywanych do ponownego użycia i recyklingu. W roku 2023 miały one stanowić 35 proc. wagi wszystkich odpadów komunalnych. Natomiast w tym roku ma to już być aż 45 proc. Jak informuje Katarzyna Lendzioszek, naczelnik wydziału gospodarki komunalnej magistrackiego Centrum Zrównoważonej Gospodarki Miejskiej, w 2023 roku w Rybniku część odpadów przygotowanych do ponownego użycia i recyklingu stanowiła 44,64 proc. wszystkich odebranych w Rybniku odpadów

Jak mówi Mateusz Golik, prezes firmy Sego zajmującej się w Rybniku segregacją odpadów komunalnych, obecnie odpady zmieszane stanowią już mniej niż połowę odpadów komunalnych wytwarzanych w Rybniku, co nie zmienia faktu, że w przypadku bloków i osiedli ich segregacja pozostawia jeszcze wiele do życzenia. Jak dodaje, statystycznie tylko od 40 do 50 proc. zawartości żółtych worków, służących do gromadzenia głównie opakowań z tworzyw sztucznych i metalowych, nadaje się i trafia do recyklingu. Reszta trafia albo do spalarni odpadów, albo do zakładu produkującego paliwo alternatywne.

W Rybniku odpady zmieszane stanowią już mniejszą część odpadów odbieranych z posesji i osiedli. Odpadów posegregowanych jest więcej Zdj. Wacław Troszka

Odpady kłopotliwe

Praktyka pokazuje, że nie wszyscy mieszkańcy segregują odpady równie solidnie. Oczywiście czym innym jest świadome wsypanie skoszonej trawy do pojemnika na odpady zmieszane albo gruzu do pojemnika na popiół, a czym innym wrzucenie takiego czy innego opakowania lub przedmiotu do niewłaściwego worka wynikające z niewiedzy. Tak na przykład do zielonego worka na szkło powinno trafiać wyłącznie szkło opakowaniowe, czyli butelki, słoiki oraz szklane opakowania kosmetyków i leków.

Natomiast pozostałe szkło: szklanki, talerze i domowa ceramika – do pojemnika na odpady zmieszane. I tu dwie istotne uwagi: żarówki są uznawane za odpad niebezpieczny i powinny trafić do Gminnego Punktu Zbiórki Odpadów Niebezpiecznych, funkcjonującego na terenie bazy Rybnickich Służb Komunalnych przy ul. Jankowickiej 41B (jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 16).

Szyby natomiast, również zbite, to odpad poremontowy, więc powinniśmy je zawieźć do jednego z dwóch rybnickich PSZOK-ów, czyli Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Te funkcjonują przy ul. Kolberga 67 w dzielnicy Boguszowice Stare (w sąsiedztwie gminnego składowiska odpadów) oraz w Niewiadomiu przy ul. Sportowej.

Wyszukiwarka odpadów

W przypadku wątpliwości, co do worka lub pojemnika, w którym powinien wylądować konkretny odpad, możemy skorzystać z internetowej wyszukiwarki odpadów, która jest dostępna na stronie internetowej miasta (rybnik.eu → dla mieszkańców → odpady komunalne → segregacja odpadów) oraz w miejskiej aplikacji na urządzenia mobilne Halo! Rybnik. Wpisując rodzaj odpadu, np. paragon, otrzymamy informację, do którego worka lub pojemnika powinien on trafić. Urząd miasta przymierza się też do wydania szczegółowej broszury na temat segregacji, która z założenia trafi przede wszystkim do seniorów, bo ci, jak wynika ze statystyk, rzadziej korzystając z telefonicznych aplikacji i internetu.

Dostępna m.in. w rybnickiej aplikacji wyszukiwarka odpadów podpowie nam gdzie powinien trafić konkretny odpad Zdj. Wacław Troszka

Jak segregować? Podpowiadamy

Tym, którzy chcą segregować odpady solidnie, podpowiadamy, gdzie powinny trafiać odpady, co do których najczęściej zdarzają się pomyłki:

– ręczniki papierowe, chusteczki higieniczne, paragony, śliski papier – odpady zmieszane

– szklanki, talerze, zbite naczynia, ceramika użytkowa – odpady zmieszane

– opakowania po tabletkach (plastik + aluminium) – odpady zmieszane

– ziemia z kwiatów z resztkami roślinnymi – odpady zmieszane

– styropian opakowaniowy – odpady zmieszane

– papierowe opakowania masła i margaryny – odpady zmieszane

– puszki po konserwach – worek żółty

Sezon na liście

Mamy środek jesieni i sezon na liście. Przypominamy, że zgodnie ze wspomnianym Regulaminem utrzymania czystości i porządku, z posesji zamieszkałych odpady biodegradowalne, do których liście też się zaliczają, są odbierane wyłącznie w udostępnionych przez miasto brązowych pojemnikach oraz ewentualnie w drugim pojemniku o pojemności nie większej niż 240 litrów. I tu jedna uwaga – odpady do tych pojemników należy wrzucać luzem (nie w workach), tak by w pojemniku znajdowały się wyłącznie odpady ulegające naturalnemu rozkładowi. Nadwyżkę odpadów biodegradowalnych, np. liści bądź skoszonej trawy można odstawić do kompostowni, funkcjonującej na terenie Zarządu Zieleni Miejskiej przy ul. Pod Lasem 64 w dzielnicy Zamysłów bądź do jednego z dwóch wspomnianych już PSZOK-ów, czyli Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, działających przy ul. Kolberga 67 w dzielnicy Boguszowice Stare (w sąsiedztwie komunalnego składowiska odpadów) i przy ul. Sportowej w dzielnicy Niewiadom. W przypadku PSZOK-ów warunkiem darmowego przyjęcia odpadów biodegradowalnych jest okazanie potwierdzenia uiszczenia ostatniej kwartalnej opłaty śmieciowej.

Liście przydrożne

Mieszkańcy sprzątający też liście zalegające na ogólnodostępnych chodnikach i przydrożnych trawnikach mogą w budynku urzędu miasta przy ul. Rzecznej (w sąsiedztwie targowiska przy ul. Hallera) otrzymać darmowe worki. Wypełnione liśćmi worki, po zgłoszeniu telefonicznym odbiorą Rybnickie Służby Komunalne.

Recykling i powtórne wykorzystanie niektórych opakowań szklanych pozwala oszczędzić część zasobów naturalnych. Na zdjęciu sprasowane kartoniki po mleku, sokach i innych płynach Zdj. Wacław Troszka

Informacje? Rybnik.eu

Najważniejsze informacje dotyczące śmieci i odpadów mieszkańcy mogą znaleźć na stronie internetowej miasta (rybnik.eu) w dziale „Dla mieszkańców”, w zakładce „Odpady komunalne”.

Dziennikarz
Wacław Troszka
do góry