Strona główna/Aktualności/Miasto/Święto niepodległości w Rybniku

Święto niepodległości w Rybniku

11.11.2024 Miasto

Dziś, w poniedziałek 11.11 obchodziliśmy 106 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji w Rybniku miało miejsce kilka uroczystości.

Świętowanie rozpoczęło się od mszy świętej w Bazylice Świętego Antoniego, którą sprawował biskup Grzegorz Olszowski (poprzedni proboszcz parafii Świętego Antoniego). Eucharystii towarzyszyły poczty sztandarowe, harcerze, delegacje służb i mieszkańcy Rybnika.

Uroczystości poprzedziła msza w Bazylice Świętego Antoniego, którą sprawował biskup Grzegorz Olszowski (poprzedni proboszcz parafii Świętego Antoniego). Zdj. Michał Cieciura

Po mszy zgromadzeni opuścili bazylikę, by złożyć hołd pod pomnikiem Jana Pawła II. Kwiaty składały delegacje na czele z prezydentem Piotrem Kuczerą.

Prezydenci Rybnika podczas uroczystości przy pomniku Jana Pawła II. Zdj. Michał Cieciura

Następnie władze miasta, poczty sztandarowe, orkiestra, młodzież m.in. z  Zakładu Doskonalenia Zawodowego, służby mundurowe i mieszkańcy udali się w przemarsz deptakiem na rybnicki rynek. 

Przemarsz na rybnicki rynek. Zdj. Michał Cieciura

Tu odbyły się dalsze uroczystości. Prezydent odebrał meldunek, na maszt wciągnięta została flaga Polski, odśpiewano hymn narodowy. 

Tradycyjna flaga na rybnickim rynku. Zdj. Michał Cieciura

Słysząc słowo niepodległość, myślimy suwerenność, wolność, niezależność. Od dnia, w którym po 123 latach zniewolenia Polska na nowo mogła się cieszyć ową suwerennością, wolnością i niezależnością mija dzisiaj 106 lat. Ta rocznica jak co roku wzbudza w nas refleksje o złożoności historii, o trudnych losach i jeszcze trudniejszych wyborach naszych przodków zwłaszcza tu na ziemi Śląskiej. [...] Dziś, kiedy u naszych najbliższych sąsiadów trwa pełnoskalowa wojna, kiedy świat wstrząsany jest coraz to nowymi konfliktami zbrojnymi i niepokojami. Kiedy nasze społeczeństwo coraz bardziej się polaryzuje, to historyczne dziedzictwo jest nam niezwykle potrzebne, by odpowiedzialnie tworzyć teraźniejszość i przyszłość. [...] Jak mówił Św. Jan Paweł II: “Wolności nie można tylko posiadać, ale trzeba ją stale zdobywać, tworzyć. Może ona być użyta dobrze lub źle, na służbę dobra prawdziwego lub pozornego.” Dlatego największym wyzwaniem, ale i zobowiązaniem jest dziś dla nas twórczy i mądry dialog, burzenie międzyludzkich murów i budowanie w ich miejsce wspólnoty. Tej ogólnonarodowej, ale i tej lokalnej, samorządowej, której wyrazem jest wspólna troska o nasze miasto o nasz Rybnik. [...] Tylko w jedności możemy tworzyć przyszłość, w której wolność i pokój będą dostępne dla wszystkich - mówił w swoim przemówieniu prezydent Piotr Kuczera.

Dziś, kiedy u naszych najbliższych sąsiadów trwa pełnoskalowa wojna, kiedy świat wstrząsany jest coraz to nowymi konfliktami zbrojnymi i niepokojami. Kiedy nasze społeczeństwo coraz bardziej się polaryzuje, to historyczne dziedzictwo jest nam niezwykle potrzebne, by odpowiedzialnie tworzyć teraźniejszość i przyszłość - mówił Piotr Kuczera. Zdj. Michał Cieciura

W trakcie uroczystości na rynku złożono też kwiaty w pamiątkowym miejscu, gdzie w 1922 roku odwiedził miasto marszałek Piłsudski.

Autor Michał Cieciura

Święto 11 listopada w Rybniku

59 zdjęć

Uczestnicząc najpierw w Mszy świętej za Ojczyznę w bazylice św. Antoniego, a potem śpiewając hymn na rybnickim rynku rybniczanie uczcili Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada. Zobacz zdjęcia.

do góry