Trochę Paryża na Paryżu
Stało się! Od minionej nocy mamy w Rybniku wieżę Eiffla. Stoi na wyspie centralnej ronda Niedobczyce-Paryż na ul. Wodzisławskiej.

Nie ma co prawda 300 m wysokości jak ta w Paryżu tylko 15 i nie jest dokładną repliką paryskiej konstrukcji, ale będzie za to dużo tańsza w utrzymaniu. Trudno ją uznać za miniaturę; to pomniejszona paryska wieża w skali 1:20.
W nocy z 16 na 17 sierpnia ekipa monterów z funkcjonującej w sąsiednich Rydułtowach firmy Michael zmontowała na przygotowanym wcześniej betonowym cokole zbudowaną w tej firmie stalową wieżę, składającą się z kilku segmentów. Krótko przed godz. 1.00 przy użyciu dźwigu zamontowano górną część wieży. Prace montażowe, głównie skręcanie poszczególnych elementów konstrukcji skończyło się już nad ranem.

Mała wersja wieży będącej najbardziej charakterystycznym obiektem stolicy Francji, zaprojektowanym przez architekta Gustawa Eiffela to oczywiste nawiązanie do Paryża - tradycyjnej, popularnej nazwy sąsiadującego z rondem małego osiedla. Skąd się wziął ów „Paryż” wie dziś niewielu mieszkańców. Można np. usłyszeć wersję, według której nazwa ta ma związek z najstarszym zawodem świata, który rzekomo miało wykonywać kilka lokatorek nowo wybudowanych bloków. - Proszę nie słuchać głupot! - mówi stanowczo Henryk Rojek, autor monografii Niedobczyc. - Bloki wybudowano na przełomie lat 50. i 60. minionego wieku. Zamieszkali w nich m.in. górnicy, którzy wcześniej mieszkali tu w wyburzonych starych kopalnianych familokach. Ubikacje mieli wtedy na dworze, a wodę na korytarzu. Kiedyś ktoś zapytał takiego górnika, jak mu się żyje w tym nowym bloku. - Teraz to ja żyję jak w Paryżu! - odpowiedział. I tak już zostało - wyjaśnia Henryk Rojek.
Swoją drogą, trudno nie zauważyć, że w Rybniku mamy kilka takich zagranicznych zakątków. Jest dzielnica Meksyk i Maroko (część dzielnicy Maroko-Nowiny), ale jest też Pekin i Manhattan.
Mała wieża Eiffla stanęła na rybnickim Paryżu
15-metrowa wieża Eiffla stoi już na rondzie Niedobczyce-Paryż. W nocy z 16 na 17 sierpnia na przygotowanym wcześniej betonowym postumencie postawiono wieżę, którą przywieziono tu w kilku segmentach. Sąsiadujące z rondem małe osiedle od wielu lat nazywa się Paryżem.
O ustawienie małej wieży Eiffla na nowo powstałym rondzie, które zbudowano by połączyć Wodzisławską z nową drogą regionalną Racibórz-Pszczyna, zabiegali od 2019 roku samorządowcy i mieszkańcy Niedobczyc. Jeden z pomysłodawców Henryk Ryszka, który przez długie lata reprezentował tę dzielnicę w radzie miasta wspomina, że cała historia rozpoczęła się od starań by w nazwie ronda pojawił się Paryż. To się udało. Gdy prośby i apele w sprawie ustawienia na rondzie paryskiego monumentu słane do władz miasta nie przyniosły rezultatu, wieżę Eiffla zgłoszono do Budżetu obywatelskiego 2021, wyceniając wartość inwestycji na 90 tys. zł. W głosowaniu mieszkańców w roku 2020 paryski projekt przegrał jednak z inną propozycją dla Niedobczyc, ale w ubiegłym roku w dzielnicy zawarto swoiste porozumienie i zgłoszono do BO 2022 tylko ten jeden projekt. By doczekał się realizacji i tak potrzebnych było 115 głosów; zebrał ich 1.645. Oczywiście wartość inwestycji okazała się mocno niedoszacowana. Wieża kosztowała ostatecznie 159 tys. zł. Jak informuje rzeczniczka prasowa urzędu miasta Agnieszka Skupień, brakującą kwotę dołożono również z budżetu miasta. Ale do zrealizowania całego przedsięwzięcia konieczna okazała się też pomoc kilku lokalnych sponsorów.

Wieża Eiffla z rybnickiego Paryża doczeka się jeszcze oświetlenia, zaś Zieleń Miejska, zapewne w efektowny sposób, zagospodaruje jej otoczenie, czyli wyspę centralną ronda. Zapewne najbliższe dni będą bardzo gorące jeśli chodzi o dyskusje mieszkańców i nie tylko choćby tylko na forach mediów społecznościowych, bo to w naturalne, że jednym paryska instalacja się podoba, a innym nie. Na razie jest namiętnie fotografowana i to nie tylko przez mieszkańców niedobczyckiego Paryża.
Wacław Troszka
Rybnicka wieżą Eiffla ma 15 m wysokości i waży blisko 8 ton. Jest wykonana z około 3 tys. stalowych elementów. Betonowy cokół, na którym stanęła ma objętość 62 m3, na co potrzebnych było 127 ton betonu.
Czytaj także: Niespodzianka z Paryża w Rybniku