Brakuje pielęgniarek

07.10.2024 Nasz wywiad działa

- Obserwowałam na przestrzeni przeszło 20 lat jak sukcesywnie zaczyna brakować pielęgniarek, coraz więcej odchodzi z zawodu na emerytury, albo ze względów zdrowotnych, bo po tylu latach pracy fizycznie już nie dają rady pracować przy łóżku chorego. Średnia wieku pielęgniarek w moim zakładzie to 56 lat, a tych nowych jest dosłownie jak na lekarstwo - mówi Violetta Dytko, prodziekan ds. pielęgniarstwa Filii Akademii Śląskiej w Rybniku.

Violetta Dytko, prodziekan ds. pielęgniarstwa Filii Akademii Śląskiej w Rybniku. Zdj. AK

Rozmowa z Violettą Dytko, prodziekan ds. pielęgniarstwa Filii Akademii Śląskiej w Rybniku.

Długo czekaliśmy na pielęgniarki w kampusie…

Od czterech lat z wieloma osobami z Rybnika, ale również Jastrzębia- Zdroju i Katowic walczyliśmy o uruchomienie uczelni mającej kształcić pielęgniarki właśnie w Rybniku. W końcu na początku tego roku udało się uzyskać zgodę. Na początku miała to być Państwowa Wyższa Szkoła Medyczna.
Wszystko zaczęło się od tego, że prowadząc swój podmiot leczniczy i zatrudniając pielęgniarki, które świadczą usługi na terenie całego województwa śląskiego obserwowałam na przestrzeni przeszło 20 lat jak sukcesywnie zaczyna brakować pielęgniarek, coraz więcej odchodzi z zawodu na emerytury, albo ze względów zdrowotnych, bo po tylu latach pracy fizycznie już nie dają rady pracować przy łóżku chorego. Średnia wieku pielęgniarek w moim zakładzie to 56 lat, a tych nowych jest dosłownie jak na lekarstwo.

To dlaczego musieliście czekać kilka lat na otwarcie oddziału w Rybniku? Chodziło o konkurencję wśród szkół?

Nie potwierdzę, nie chcę się na ten temat wypowiadać. Nasz wniosek był bardzo dobry, pisały go osoby bardzo profesjonalnie przygotowane, a mimo to wciąż był odrzucany.
A w Rybniku, w mieście z taką dużą ilością mieszkańców szkolenie pielęgniarek moim zdaniem jest wręcz koniecznością.
Za chwilę staniemy przed dylematem, kto ma się nami opiekować. Dlatego o otwarcie tej szkoły tak bardzo walczyliśmy – początkowo z obecnym senatorem Piotrem Masłowskim, następnie dzięki dr Annie Janik Przewodniczącej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Katowicach, która zaraziła tym pomysłem profesora Foltysa – obecnego Dyrektora Szpitala Psychiatrycznego w Rybniku. Naszą grupę stworzyliśmy właśnie z inicjatywy Pana Profesora, z racji tego, że miał dużo większe możliwości.
Przy Urzędzie Marszałkowskim powstała cała grupa robocza, która pracowała zupełnie społecznie nad tym, by uruchomić pielęgniarstwo, kosmetologię i dietetykę w Rybniku. Być może i te kierunki uda się tu kiedyś uruchomić…

Potencjał tego budynku, całego kompleksu jest ogromny…

To prawda, gdy to miejsce odwiedziły panie z Krajowej Rady Akredytacyjnej Szkół Pielęgniarek i Położnych powiedziały, że warunki dla uczelni są wymarzone. Chodziły po tych pomieszczeniach, oglądały i były pod ogromnym wrażeniem samego miejsca, jego potencjału oraz otoczenia w jakim jest zlokalizowana Uczelnia.

W październiku ruszą tu studia stacjonarne czy zaoczne?

Na studia stacjonarne mamy mniejsze zainteresowanie, gdyż często kandydaci na studentów w ciągu tygodnia pracują zawodowo. Dlatego skupiamy się głównie na studiach niestacjonarnych, czyli weekendowych. 

Czego będą uczyć się studenci pielęgniarstwa w Rybniku?

Podstawowym przedmiotem, na który kładziemy największy nacisk na pierwszym roku studiów to podstawy pielęgniarstwa.. W naszych dobrze wyposażonych pracowniach studenci będą nabywać umiejętności praktyczne do wykonywania zawodu - od podstaw czyli np. ścielenia łóżka, poprzez wszelkiego rodzaju zabiegi aseptyczne, zabiegi związane z podawaniem leków, czyli głównie iniekcje, podawanie kroplówek, karmienie różnymi drogami, pielęgnacja rany i wszystkie pozostałe czynności i zabiegi, które są niezbędne w pracy pielęgniarki. To przygotowanie praktyczne do pracy z pacjentem już w stricte określonych warunkach tzw. Centrum Symulacji na oddziale szpitalnym, w domu pacjenta, ale również opieka nad dzieckiem, noworodkiem czy osobą starszą.
Do tego dochodzi anatomia - czyli wszystko to co związane z budową ludzkiego ciała, fizjologia – związana z funkcjonowaniem ludzkiego ciała, ale też psychologia, etyka zawodu pielęgniarki, organizacja pracy pielęgniarki. Te wszystkie przedmioty będą na pierwszym semestrze. Potem wchodzą już przedmioty związane z mikrobiologią, genetyka oraz nauki społeczne – pedagogika oraz prawo medyczne. Zakres jest bardzo szeroki.
Do tego dojdą jeszcze takie nauki jak radiologia, i już typowo kliniczne takie jak chirurgia, interna, neurologia, pediatria, geriatria, etc. Nasi studenci będą również studiować podstawy ratownictwa medycznego czy podstawy rehabilitacji.
W zakresie kształcenia nasi studenci będą mieć zarówno zajęcia teoretyczne z podstawowych dziedzin medycyny, nauk ogólnych i społecznych oraz zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe z wszystkich podstawowych dziedzin medycyny na terenie placówek ochrony zdrowia w Rybniku i najbliższych miastach regionu.

Część tych zajęć pewnie pokrywa się z zajęciami na kierunku lekarskim. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w tych pięknych budynkach, w przyszłości kształcili się lekarze?

To już pytanie do pana rektora i do pana kanclerza.

Rozmawiał Aleksander Król

Redaktor Naczelny
Aleksander Król

Zobacz także

130 studentek i studentów pielęgniarstwa rozpoczęło studia w Rybniku. Inauguracja filii Akademii Śląskiej
130 studentek i studentów pielęgniarstwa rozpoczęło studia w Rybniku. Inauguracja filii Akademii Śląskiej

130 studentek i studentów pielęgniarstwa rozpoczęło studia w Rybniku. Inauguracja filii Akademii Śląskiej

Studia pielęgniarskie w Rybniku od października. Sale w kampusie wyposażone w łóżka szpitalne i sprzęt medyczny
Studia pielęgniarskie w Rybniku od października. Sale w kampusie wyposażone w łóżka szpitalne i sprzęt medyczny

Studia pielęgniarskie w Rybniku od października. Sale w kampusie wyposażone w łóżka szpitalne i sprzęt medyczny

do góry