Strona główna/Aktualności/Nasz wywiad działa/Logistyka już jest! Będą technologie odnawialne i (..)

Logistyka już jest! Będą technologie odnawialne i wodorowe?

11.10.2024 Miasto

– Przyszłość należy do odważnych… – mówił dyrektor Filii Politechniki Śląskiej w Rybniku, prof. PŚ, dr hab. Zygmunt Łukaszczyk, podczas wczorajszej inauguracji roku akademickiego w budynku przy ul. Kościuszki. Na razie są tutaj studenci kierunku logistyka, ale uczelnia ma pomysły na kształcenie kolejnych w perspektywicznych dziedzinach.

Logistyka już jest! Będą technologie odnawialne i wodorowe? Studenci i goście uroczystej inauguracji roku akademickiego. Zdj. Zofia Borkowska

17 studentów pierwszego roku logistyki ma już za sobą pierwsze zajęcia. – Na razie jest pozytywnie, a wykładowcy są przyjaźni. Wybrałam ten kierunek nieco spontanicznie, to zrządzenie losu, więc zobaczę, jak będzie dalej. Skończyłam ogólniak, więc to trochę skok na głęboką wodę – mówi Alicja Depta z Lubomi, jedyna kobieta w gronie studentów I roku logistyki Filii PŚ w Rybniku.

– Dla mnie wybór tego kierunku oznacza kontynuację nauki. Wcześniej uczyłem się w Zespole Szkół Ekonomiczno-Usługowych, właśnie na logistyce i sądzę, że ta ciągłość okaże się przydatna na studiach – mówi rybniczanin Jeremi Beszta-Borowski. I dodaje: – Fajnie jest rozpocząć studenckie życie.

Alicja Depta i Jeremi Beszta-Borowski – studenci I roku logistyki. Zdj. Zofia Borkowska

Młodzi ludzie złożyli wczoraj uroczyste ślubowanie, wysłuchali studenckiego hymnu „Gaudeamus igitur” i wykładu inauguracyjnego „Inżynier w okowach ekonomii” dr. inż. Tomasza Zielińskiego, prof. UE w Rybniku i oficjalnie zostali studentami kierunku logistyka w Filii Politechniki Śląskiej w Rybniku.

– Jesteśmy w tym mieście ponad 62 lata, czyli od momentu powołania ośrodka stacjonarno-zaocznego, który 6 lat później przekształcono w filię. Pierwsza siedziba uczelni mieściła się w budynku Technikum Górniczego, a później przeniosła się do gmachu przy ulicy Kościuszki. W latach 80. ubiegłego wieku rybnicka jednostka straciła status filii, by od 1994 roku działać jako Centrum Kształcenia Inżynierów, a następnie Centrum Kształcenia Ustawicznego. Po 56 latach wracamy w Rybniku do nazwy Filia Politechniki Śląskiej, nie tylko dla podniesienia rangi, ale przede wszystkim zwiększenia możliwości kształcenia – zapowiedział dyrektor Filii PŚ Zygmunt Łukaszczyk.

Mówił o ponad 9 tys. absolwentów na różnych kierunkach i specjalnościach, których wykształcił ośrodek w Rybniku, stając się kuźnią kadr dla przedsiębiorców i instytucji. I chce wykształcić kolejne, współpracując z miastem oraz Związkiem Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego.

– Absolwenci logistyki bez trudu znajdą zatrudnienie w regionie. Podpisaliśmy też umowę z subregionem zachodnim o współpracy w zakresie podjęcia praktyk w gminnych przedsiębiorstwach dla studentów. Zmiana CKU w filię pozwala na kształcenie studentów w szerszym zakresie niż dotychczas – chcemy przygotować nowe kierunki kształcenia. To tutaj przecież dokonuje się zmiana ROW-u w ROW 2.0, czyli Rybnickiego Okręgu Węglowego w Rybnicki Okręg Wodorowy. To tutaj powstała druga w Polsce stacja tankowania wodoru, a część miejskich autobusów już dziś jeździ nie tylko na sztrom, ale i na wodór. Niebawem rybnicka filia będzie realizować ciekawy projekt pod nazwą Centrum Odnawialnych Źródeł Energii i Technologii Wodorowych, w ramach którego powstaną nowoczesne laboratoria, m.in. technologii wodorowych, diagnostyki paneli fotowoltaicznych czy laboratorium umożliwiające analizę energetyczną budynku. Chcemy przekonać władze uczelni, że inwestycja w Rybnik jest inwestycją w przyszłość! – mówił prof. Łukaszczyk.

Zygmunt Łukaszczyk, dyrektor Filii PŚ mówił o ponad 60-letniej przeszłości rybnickiego ośrodka i jego planach na przyszłość. Zdj. Zofia Borkowska

Dyrektor stwierdził, że powstanie filii daje szansę na nowe perspektywy kształcenia w Rybniku i uruchomienie tu w najbliższym czasie kierunku odnawialnych źródeł energii i technologii wodorowych.

– Studenci oczekują takich nowych propozycji, pchających ich w przyszłość – przekonywał prof. PŚ Zygmunt Łukaszczyk.

Przypomniał, że w 1990 roku w regionie wydobywano blisko 150 milionów ton węgla, dzisiaj to niespełna 50 w całym polskim górnictwie.

– Żyjemy w czasach gwałtownych zmian, błyskawicznego postępu technologicznego, szybkiej wymiany doświadczeń i informacji. Świat staje się coraz bliższy, bardziej dostępny, ale też bardziej wymagający od nas odpowiedzialności za jego rozwój. Światowe kryzysy, zmiany klimatyczne, konflikty zbrojne, zagrożenia w cyberprzestrzeni, katastrofy naturalne, kurczące się zasoby surowców, a tym samym konieczność zbudowania nowej polityki energetycznej kraju, wymuszają od nas naukowców, dydaktyków i od uczelni nie tylko debat, konferencji i dyskusji, bo dziś to już za mało. Oczekują propozycji rozwiązań. Jesteśmy w trakcie głębokiej transformacji gospodarczej naszego regionu. Dotyczy to szczególnie energetyki. Z tego też względu współpraca nauki z biznesem i samorządem sprzyjać będzie tym rozwiązaniom. Nieodzownym warunkiem tego procesu jest dobrze przygotowana kadra inżynierska, wykształcona właśnie na Politechnice Śląskiej. Jestem przekonany, że nasz ośrodek dołoży cegiełkę w procesie tych zmian, a nasi absolwenci zasilą najlepsze kadry i będą liderami tych zmian – mówił prof. PŚ Zygmunt Łukaszczyk, inaugurując 63. rok działalności Politechniki Śląskiej w Rybniku.

Ślubowanie studentów I roku logistyki. Zdj. Jan Szady

O nowoczesnych technologiach w transporcie i logistyce mówił również Piotr Tokarz, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych, placówki która współpracuje z Politechniką Śląską i od stycznia w popularnym Tyglu realizowana będzie nowa specjalizacja – technologie wodorowe.

– Logistyka jest kierunkiem usługowym, który łączy wiele dziedzin związanych m.in. z robotyką, dronami czy odnawialnymi źródłami energii… Cieszę się, że Politechnika Śląska odradza się w Rybniku – mówił Piotr Tokarz, absolwent PŚ. 

Studia stacjonarne w Rybniku na kierunku logistyka (specjalność: logistyka miast i regionów) potrwają siedem semestrów (3,5 roku). Do ubiegłorocznej 16-osobowej grupy studentów, która w 2023 zainaugurowała ten kierunek w Rybniku, wczoraj dołączyło 17 kolejnych. – Życzę wam inspirującej podróży do świata nauki, rozwijania pasji, budowania trwałych relacji, czerpania satysfakcji z życia studenckiego oraz wytrwałości w zdobywaniu wiedzy i jak najlepszych ocen – mówiła im dr hab. inż. Katarzyna Dohn, prof. PŚ, Prodziekan ds. Studenckich i Kształcenia Wydziału Organizacji i Zarządzania, a wiceprezydent Rybnika Arkadiusz Marcol życzył im, by zdobyli przydatną wiedzę i zawód.

– Czerpcie ze wszystkich możliwości, które daje wam uczelnia. Nie bójcie się nowych wyzwań, które przed wami stoją. Wykorzystujcie czas nauki i wiedzę pracowników, z którymi macie zajęcia, stawiajcie im trudne pytania, by uzyskać jak najlepszą wiedzę – mówił prof. dr hab. inż. Zbigniew Paszenda, prorektor ds. Infrastruktury i Inwestycji, który zapewnił, że filia w Rybniku, obok kampusu w Gliwicach, Zabrzu i Katowicach, jest dla PŚ ważnym ośrodkiem i władze uczelni mocno stawiają na jego rozwój.

Zygmunt Łukaszczyk, Zbigniew Paszenda i Katarzyna Dohn życzyli nowym studentom czerpania satysfakcji z życia studenckiego i wytrwałości w zdobywaniu wiedzy. Zdj. Zofia Borkowska

Prorektor Zbigniew Paszenda zapowiedział, że w najbliższym czasie w Rybniku pojawią się nowe propozycje kształcenia, właśnie z zakresu technologii odnawialnych i wodorowych.

Inauguracja filii Politechniki Śląskiej w Rybniku

47 zdjęć

10 października uroczyście zainaugurowano nowy rok akademicki w filii Politechniki Śląskiej w Rybniku.

 

Dziennikarz
Sabina Horzela-Piskula
do góry