Strona główna/Aktualności/Sport/Drużyna Rybek mistrzem Polski

Drużyna Rybek mistrzem Polski

09.09.2023 Sport

Miniżużlowcy Rybek Rybnik zdecydowanie wygrali w sobotę w Wawrowie koło Gorzowa Wlkp. szósty, ostatni turniej drużynowych mistrzostw Polski i zdobyli tytuł. To siódmy tytuł mistrzów Polski w historii rybnickiego klubu.

Drużyna Rybek Rybnik, która zdobyła siódmy w historii miniżużlowego klubu tytuł drużynowych mistrzów Polski. Stoją od lewej: Piotr Reszka, Krzysztof Harendarczyk, Franek Szczyrba i Wiktor Klecha oraz trener Adam Pawliczek
Ostatni, decydujący o tytule turniej, podobnie jak przed rokiem, odbył się na minitorze w Wawrowie. Przed jego rozpoczęciem Rybki miały dwa pkt przewagi nad broniącą tytułu Polonią Bydgoszcz, która przed rokiem pokonała Rybki wygrywając wyścig dodatkowy. Do pojedynku par obu drużyn doszło już w trzecim wyścigu sobotnich zawodów. Podopieczni trenera Adama Pawliczka Krzysztof Harendarczyk i Franek Szczyrba pokonali rówieśników z Bydgoszczy Mieszka Mudło i Marcelego Chylareckiego 5:1. Tak samo skończyły się pojedynki Rybek z parami drużyn z Częstochowy i Torunia, a także z parą ukraińską i drugą drużyną rybnickiego klubu - Wikingami Rybnik. Jedyny punkt naszym miniżużlowcom urwali gospodarze, czyli miniżużlowcy Wawrowa Stali Gorzów, którzy z parą Franek Szczyrba - Piotr Reszka przegrali 2:4.
Ostatecznie drużyna Rybek Rybnik na 30 pkt, które były do zdobycia zdobyła 29, a Krzysztof Harendarczyk, Franek Szczyrba i Wiktor Klecha nie dali się wyprzedzić żadnemu z rywali. Druga Polonia Bydgoszcz zdobyła 23 pkt; a trzeci Wawrów Stal Gorzów 19. Kolejne miejsca zajęły Włókniarz Częstochowa (18), KS Toruń (17), Wikingowie Rybnik (11) i drużyna Ukrainy (7).

Punkty dla Rybek Rybnik w Wawrowie zdobyli: Krzysztof Harendarczyk - 8+1 (3,-,2*,3); Franciszek Szczyrba - 8+1 (2*,3,-,3); Piotr Reszka - 6+1 (3,-,1,2*); Wiktor Klecha - 7+2 (2*,2*,3)

- Mieliśmy pełny skład, czyli trzech zawodników i rezerwowego, którym był Wiktor Klecha. Właściwie już tradycyjnie dokonałem takich zmian, że cała czwórka wystartowała po trzy razy. A, że wszyscy zawodnicy naszej drużyna spisali się dzisiaj znakomicie wygraliśmy zdecydowanie i zdobyliśmy tytuł - powiedział nam trener Rybek Rybnik Adam Pawliczek, były żużlowiec ROW-u Rybnik. Rybki prowadzi od ubiegłego roku, więc to jego pierwszy tytuł mistrzów Polski w jego krótkiej jeszcze karierze trenerskiej.

Rybki Rybnik na najwyższym stopniu podium w podgorzowskim Wawrowie. Materiały Rybek Rybnik

Mali rybniczanie wygrali w tym sezonie cztery z sześciu turniejów, a w dwóch pozostałych zajęli drugie miejsce. Tytuł wicemistrzowski zdobyli miniżużlowcy Polonii Bydgoszcz, a na trzecim miejscu zakończył mistrzostwa zespół z Torunia.

Po dzisiejszym zwycięstwie i zdobyciu tytułu mistrzowskiego trudno nie uznać naszych Rybek za wiodącą siłę w polskim miniżużlu, a trzeba jeszcze dodać, że w drużynie Włókniarza Częstochowa jeździł dzisiaj gościnnie kolejny miniżużlowiec Rybek Nikodem Leśnik (zdobył 8 pkt w 3 startach). Z kolei o punkty dla naszej drugiej drużyny, zespołu Wikingów walczyła w Wawrowie m.in. jedyna dziewczyna w obsadzie turnieju Maja Jona (3 pkt w 4 startach). Rybniccy miniżużlowcy z sukcesami startowali też choć w barwach innych drużyn (z Ostrowa Wlkp. i Częstochowy) w zakończonym niedawno cyklu turniejów miniżużlowych o Drużynowy Puchar Ekstraligi.
Pierwszy z sześciu turniejów tegorocznych drużynowych mistrzostw Polski odbył się 1 maja na stadionie Rybek w Chwałowicach. Na pierwszym planie Franek Szczyrba, za nim Krzysztof Harendarczyk. Zdj. Wacław Troszka
Klasyfikacja końcowa drużynowych mistrzostw Polski w miniżużlu. W  nawiasie punkty zdobyte w poszczególnych turniejach (I - 6; II - 5; III - 4; IV - 3; V - 2; VI - 1).