Strona główna/Aktualności/Sport/Koszykarze rozpoczęli sezon lepiej od koszykarek

Koszykarze rozpoczęli sezon lepiej od koszykarek

09.10.2023 Sport

W minioną sobotę swój pierwszy mecz ligowy nowego sezonu rozegrały I-ligowe koszykarki RMKS-u Xbest Rybnik. Z kolei II-ligowi koszykarze MKKS-u Rybnik rozegrali już trzecie spotkanie i po raz trzeci wygrali.

Nieudany start koszykarek

W pierwszym meczu ligowym koszykarki przegrały w Krakowie z AZS-em Politechniką Koroną Kraków 52:89.
Akademiczki wygrały pierwszą kwartę 26:14, a wygrywając następne 22:11, 24:16 i 17:11 powiększały przewagę, bezpiecznie zmierzając do zwycięstwa.

W rybnickiej drużynie pierwszy mecz ligowy rozegrała jej nowa rozgrywająca Zuzanna Piwkowska. Zdj. Dariusz Tukalski

To był oczywiście pierwszy ligowy występ dość mocno odmienionego rybnickiego zespołu, który opuściły doświadczona Martyna Czyżewska i waleczna rozgrywająca Paulina Majda. Ta ostatnia przeszła właśnie do krakowskiej drużyny, dla której zdobyła w sobotę 12 pkt. Najwięcej punktów dla AZS-u zdobyły natomiast Weronika Woźniak 24 i Marta Wdowiuk 16.
Najskuteczniejszą zawodniczką RMKS-u Xbest Rybnik była natomiast 16-letnia Klaudia Keller, która zdobyła 15 pkt. Nasza kadrowiczka zaliczyła też 18 zbiórek (11 w obronie) i 4 bloki.
Pięć koszykarek RMKS-u Xbest łącznie 15 razy próbowało trafić do kosza rywalek za 3 pkt, ale tylko raz ta sztuka udała się Beacie Jurczyńskiej, która zdobyła w Krakowie 14 pkt. Nie dokończyła niestety meczu Natalia Rudzińska, która po 13 minutach gry opuściła parkiet z urazem jednego z palców lewej dłoni, co może oznaczać

W Krakowie najwięcej punktów dla drużyny RMKS-u Xbest Rybnik - 15, zdobyła 16-letnia Klaudia Keller. Zdj. Dariusz Tukalski

Trener rybnickiej drużyny Adam Rener, przyznaje że rozmiary porażki są dla niego zaskoczeniem, mimo że spodziewał się bardzo trudnego meczu z silnym zespołem AZS-u.

- Już pod koniec pierwszej kwarty wiedziałem, że źle weszliśmy w ten mecz. Kilka prostych błędów i słaba skuteczność miały swoje konsekwencje. Silne fizycznie rywalki, grające bardzo agresywną koszykówkę mocno nas zdominowały i drużyna nie potrafiła sobie z tym poradzić. Zespół z Krakowa, mający moim zdaniem bardzo duży potencjał, zagrał bardzo dobry mecz, z wysoką skutecznością, a my zagraliśmy znacznie słabiej niż się spodziewałem, bo stać nas na pewno na znacznie lepszą grę. Terminarz nie jest dla nas łaskawy, bo na początku gramy z silnymi zespołami i dlatego musimy się uzbroić w cierpliwość i nie wyciągać po pierwszych spotkaniach pochopnych wniosków - mówi Adam Rener, trener RMKS-u Xbest Rybnik

W najbliższą sobotę 14 października o godz. 17 RMKS Xbest Rybnik rozegra pierwszy mecz ligowy na swoim parkiecie w hali w Boguszowicach. Rywalem będzie Contimax MOSiR Bochnia. W przedsezonowym turnieju o puchar Contimaxu nasza drużyna pokonała w Bochni miejscowy zespół 82:80, a wygrywając pozostałe mecze wygrała też cały turniej, ale wiadomo, że mecz o ligowe punkty będzie miał już zupełnie inne oblicze.

W meczu z AZS-em Politechniką Koroną Kraków punkty dla RMKS-u Xbest zdobyły: Klaudia Keller 15; Beata Jurczyńska (kpt.) 14; Dominika Bednarek 8; Zuzanna Piwkowska 6; Patrycja Rogalska 5; Patrycja Pendziałek 2; Oliwia Keller 2. Zagrały również Natalia Rudzińska i Oliwia Węglarz.

Trzeci mecz i trzecie zwycięstwo

W przeciwieństwie do koszykarek, koszykarze MKKS-u Rybnik rozpoczęli sezon bardzo udanie. W minioną sobotę w hali rybnickiego Ekonomika rozegrali trzeci mecz sezonu i po raz trzeci zwyciężyli. Po pokonaniu, jeszcze we wrześniu, w inauguracyjnym meczu na swoim parkiecie Resovii Rzeszów 89:72 i wyjazdowym zwycięstwie z Basket Hills Bielsko-Biała 97:79, tym razem podopieczni trenera Jakuba Krakowczyka ograli Oknoplast Kraków, wygrywając 91:74.

Trzeci sezon z rzędu drużynę koszykarzy MKKS-u Rybnik prowadzi Jakub Krakowczyk. Zdj. Wacław Troszka

Goście wygrali co prawda w Rybniku pierwszą kwartę 21:18, ale dwie kolejne, czyli ostatnią przed przerwą i pierwszą po przerwie wygrali rybniczanie 31:22 i 22:9. Ostatnią 22:20 znów wygrali rywale z Krakowa, ale gospodarze kontrolowali już wtedy przebieg meczu.

W tych pierwszych trzech spotkaniach skutecznie zagrała trójka rozgrywających rybnickiej drużyny: 18-letni Marcin Kosiorowski - 66 pkt (28+19+19); 21-letni Piotr Kawczyński - 58 pkt (16+24+18) oraz najbardziej doświadczony z tego tercetu 23-letni Kacper Wydra - 57 pkt (24+27+6). Najbardziej doświadczonym graczem zespołu jest wciąż 36-letni Adam Anduła, który w trzech dotychczasowych meczach zdobył dla MKKS-u 31 pkt (10+9+12).

W trzech pierwszych meczach ligowych najwięcej punktów dla MKKS-u Rybnik - 66, zdobył 18-letni Marcin Kosiorowski. Zdj. Wacław Troszka

Rybniczanie rozpoczęli ligę od drugiej kolejki. Zaległy mecz z pierwszej rundy z Cracowią 1906 Jambino, rozegrają w Krakowie dopiero 30 listopada.
Z kolei w następnej kolejce, 14 października zmierzą się na wyjeździe z AZS-em ATK Gliwice.

W meczu z Oknoplastem Kraków punkty dla MKKS-u zdobyli: Marcin Kosiorowski 19; Piotr Kawczyński 18; Adrian Ścieszka 14, Adam Anduła 12; Karol Jagoda 8; Kacper Wydra 6; Sebastian Kołowrot i Tymoteusz Krok po 4 oraz Jan Czorny i Karol Rakszawa po 3. Zagrał również Kacper Szybiński.