Młode szpady

18.09.2024 Sport

W sobotę 101 szpadzistek, a w niedzielę 103 szpadzistów walczyło w hali MOSiR-u w Boguszowicach, w otwierającym nowy sezon I Turnieju Pucharu Polski Juniorów, czyli zawodników do 20 roku życia.

17-letnia Laura Misiak, kolejna utalentowana wychowanka RMKS-u Rybnik z trenerem Arturem Fajkisem. Rybiczanka sprawila sporą niespodziankę wygrywając otwierający nowy sezon rybnicki turniej Pucharu Polski juniorów Zdj. Materiały prasowe RMKS-u Rybnik
Już tradycyjnie reprezentantki sekcji szermierczej RMKS-u Rybnik wypadły lepiej od swoich klubowych kolegów. Najlepiej spisała się początkująca juniorka, 17-letnia Laura Misiak, która wygrała wszystkie swoje walki i zwyciężyła w całym turnieju. W wyrównanej walce finałowej pokonała 15:14 tegoroczną mistrzynię Polski juniorek Oliwię Tercjak z wrocławskiego AZS-u Wratislavia i stanęła na najwyższym stopniu podium. Druga juniorka RMKS-u Liliana Porwoł była 29. W turnieju wystartowały też kadetki RMKS-u (do 17 roku życia): Alicja Pukowiec była 39., Agata Hebdowska 56., Zuzanna Kauch 60., a Wiktoria Mońko 79.
W turnieju chłopców najlepiej wypadł sklasyfikowany na 39. miejscu Adam Sojka, jedyny rocznikowy junior wśród rybnickich szermierzy. Jego klubowi młodsi koledzy (kadeci) mający 15, 16 lat zajęli miejsca w drugiej pięćdziesiątce turnieju: Mateusz Woźniak był 59., Miłosz Romanik 61., Anatol Smyczek 68., Paweł Seemann 93., a Jakub Kolarczyk 99.

- Każdy taki start i rywalizacja ze starszymi kolegami w grupach eliminacyjnych jest dla nich cennym doświadczeniem i ma swoją wartość szkoleniową, nie mówiąc już o zdobywaniu doświadczenia turniejowego – mówi trener RMKS-u Rybnik Artur Fajkis.

W rybnickim turnieju Pucharu Polski juniorów wzięlo udzial 101 szpadzistek i 103 szpadzistów Zdj. Wacław Troszka

Turniej wygrał Szymon Wojciechowski z KMICICA Częstochowa, który w finale wygrał z zawodnikiem KS AGH Kraków Hubertem Klughardtem, młodszym bratem Glorii Klughardt, która od roku jest zawodniczką RMKS-u Rybnik, w barwach którego została już wicemistrzynią Europy do lat 23. Jeden z dwóch brązowych medali zdobył z kolei wychowanek RMKS-u Augustyn Kapias, który z racji studiów na katowickim Uniwersytecie Ekonomicznym został zawodnikiem AZS-u AWF-u Katowice.
W obu turniejach, dziewcząt i chłopców rywalizacja rozpoczęła się od eliminacji w grupach liczących 6 lub 7 zawodników bądź zawodniczek.

Szermierka, a zwłaszcza pojedynki szpadzistów to sport bardzo widowiskowy Zdj. Wacław Troszka

Byłe juniorki

Najbardziej utytułowane w historii rybnickiej szermierki wychowanki RMKS-u Kinga Zgryźniak (21 lat) i Alicja Klasik (20 lat), która w czasie tegorocznych letnich igrzysk olimpijskich w Paryżu zdobyła z drużyną szpadzistek brązowy medal, wyrosły już z wieku juniorek i startują już w turniejach dla seniorek. Dotyczy to również wychowanki AZS-u AWF-u Kraków Glorii Klughardt, rówieśniczki Kingi Zgryźniak, która od roku jest zawodniczką RMKS-u Rybnik.