Strona główna/Aktualności/Sport/Sukces Alicji Klasik w Pucharze Świata seniorek

Sukces Alicji Klasik w Pucharze Świata seniorek

11.12.2023 Sport

19-letnia Alicja Klasik, najbardziej utytułowana reprezentantka sekcji szermierczej RMKS-u Rybnik zajęła szóste miejsce w turnieju Pucharu Świata seniorek, który w miniony weekend odbył się w kanadyjskim Vancouver. To największy sukces juniorki rybnickiego klubu w seniorskiej szermierce.

Zwycięski pojedynek Alicji Klasik (po prawej) z Francuzką Laurą Epee. Pierwszy z prawej trener Artur Fajkis. Zdj. Materiały prasowe organizatorów PŚ
Główny turniej PŚ poprzedziły eliminacje. Z czwórki szpadzistek RMKS-u Rybnik, które poleciały do Vancouver awans do turnieju z udziałem 64 najlepszych zawodniczek wywalczyła tylko ta najmłodsza Alicja Klasik. Udział w nim zapewniły sobie również trzy nasze kadrowiczki, które w końcu lipca zdobyły drużynowe mistrzostwo świata. Jak się wkrótce okazało, z czterech Polek najlepiej spisała się juniorka rybnickiego klubu przyszłoroczna maturzystka Alicja Klasik.
W pierwszych dwóch walkach Alicja dość pewnie pokonała zawodniczki z Hiszpanii i Izraela. W trzeciej walce zmierzyła się z Estonką Katariną Lehis, brązową medalistką ostatnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio (2021). Rywalka prowadziła już 9:1, ale zawodniczka RMKS-u odrobiła straty, doprowadzając do wyrównania. W czasie trwającej 1 minutę dogrywki tzw. priorytet był po stronie Alicji, a że Estonka nie zadała trafienia, to młoda Polka awansowała do kolejnej rundy. W walce o awans do grona 16 najlepszych szpadzistek turnieju rybniczanka zmierzyła się z koleżanką z reprezentacji Renatą Knapik-Miazgą, którą pokonała zdecydowanie 15:11. W pojedynku o awans do szerokiego finału z udziałem ośmiu zawodniczek Alicja Klasik zmierzyła się z Laurą Epee i również wygrała 15:11, ale potem na jej drodze stanęła szpadzistka z Argentyny Izabella Di Telle.Ten pojedynek Alicja przegrała 7:15 i została sklasyfikowana na miejscu 6., czego trudno nie uznać za sukces 19-letniej juniorki RMKS-u Rybnik. Jej szanse na miejsce w olimpijskiej drużynie na przyszłoroczne igrzyska w Paryżu na pewno rosną.
Argentynka Di Tella awansowała do finału turnieju w Vancouver, w którym 12:13 przegrała z Francuzką Coraline Vitalis.
Po turnieju eliminacyjnym pozostałe zawodniczki RMKS-u zajęły następujące miejsca: Gloria Klughardt - 73.; Anna Mroszczak 143.; Kinga Zgryźniak - 158.