Strona główna/Aktualności/Sport/Szczyrba i Klecha walczą o mistrzostwo Polski

Szczyrba i Klecha walczą o mistrzostwo Polski

11.09.2024 Sport

W minioną sobotę w Częstochowie miniżużlowcy walczyli w pierwszym z trzech finałów indywidualnych mistrzostw Polski! Zwyciężył faworyt, zawodnik RYBEK Rybnik Franciszek Szczyrba.

Podium pierwszego finału IMP w Częstochowie, od lewej: Wiktor Klecha, Franciszek Szczyrba i Mieszko Mudło Zdj. archiwum prywatne

Franek z 14 pkt na koncie pewnie awansował do wyścigu finałowego, w którym pokonał klubowego kolegę Wiktora Klechę oraz bydgoszczanina Mieszka Mudło i Michała Głębockiego z Wawrowa STALI Gorzów. Mudło i Głębocki awansowali do wyścigu finałowego po barażu, w którym pokonali Marcela Zwierzyńskiego z Wawrowa STALI Gorzów i Dawida Oscendę z UNII Leszno, który zaliczył upadek.
Drugi finał IMP odbędzie się 29 września w Bydgoszczy, a trzeci, decydujący w niedzielę 13 października na stadionie RYBEK Rybnik w dzielnicy Chwałowice. Trener rybniczan Adam Pawliczek liczy, że jego podopieczni zdobędą w tym roku złoty i srebrny medal, ale zaznacza, że nie będzie o to łatwo, bo konkurencja w polskim miniżużlu jest obecnie duża i silna. Do najgroźniejszych rywali dwójki liderów drużyny Rybek należą m.in. Mieszko Mudło z POLONII Bydgoszcz i Dawid Oscenda z UNII Leszno. Potrzebna więc będzie wysoka forma zawodników, niezawodny sprzęt i jeszcze spora doza sportowego szczęścia.

Trener RYBEK Rybnik Adam Pawliczek ze swoimi podopiecznymi Zdj. archiwum prywatne

Przed rokiem byliśmy świadkami zupełnie kuriozalnej sytuacji, kiedy to Franek Szczyrba wygrał wszystkie trzy finały IMP, a tytuł zdobył jego klubowy kolega Krzysztof Harendarczyk, który zgromadził na swoim koncie więcej punktów biegowych. Teraz w gronie finalistów nie ma obrońcy wywalczonego przed rokiem tytułu, bo Krzysztof Harendarczyk (zawodnik RYBEK Rybnik mieszkający w Świętochłowicach), naturalną koleją rzeczy wyrósł już z miniżużla.

Franciszek Szczyrba. Zdj. Wacław Troszka
Dzień przed finałem Indywidualnych Mistrzostw Polski, w sobotę 12 października w Rybniku – Chwałowicach odbędzie się finał Drużynowych Mistrzostw Polski, w którym drużyna RYBEK zamierza obronić wywalczony w ubiegłym roku tytuł mistrzowski.

Wyniki I finału IMP w Częstochowie: 1. Franek Szczyrba (RYBKI Rybnik) – 14 (3,3,3,2,3) + 3 w finale; 2. Wiktor Klecha (RYBKI Rybnik) – 13 (3,2,3,3,2) + 2; 3. Mieszko Mudło (BTŻ POLONIA Bydgoszcz) – 13 (3,2,2,3,3) +1; 4. Michał Głębocki (Wawrów STAL Gorzów) – 10 (0,1,3,3,3) + 0