Strona główna/Aktualności/Sport/Szpadzistki najlepsze! Koszykarze i siatkarze też się (..)

Szpadzistki najlepsze! Koszykarze i siatkarze też się cieszą

09.01.2023 Sport

W czasie minionego weekendu rybniccy koszykarze i siatkarze wygrali swoje mecze, a koszykarki niestety przegrały. We Włoszech w połowie rybnicka reprezentacja szpadzistek wygrała drużynowy turniej Pucharu Świata juniorek.

Po prawdziwym dreszczowcu MKKS Rybnik pokonał drugą drużynę GKS-u Tychy ledwie jednym punktem. Z piłką Piotr Kawczyński. Zdj. Wacław Troszka

Dreszczowiec z happy-endem

I koszykarki, i koszykarze mają za sobą bardzo zacięte i wyrównane mecze, ale tylko koszykarzom udało się wywalczyć zwycięstwo. W sobotę 7 stycznia w pierwszym meczu rundy rewanżowej MKKS ledwie 1 pkt 70:69 pokonał na swoim parkiecie drugą drużynę GKS-u Tychy. W pierwszym meczu sezonu pokonali tyszan na ich parkiecie 84:73, ale tym razem był to zupełnie inny mecz. Pierwszą kwartę wygrali rybniczanie, drugą goście, a trzecią ponownie gospodarze. Przed ostatnią kwartą MKKS Rybnik prowadził 58:51, ale po kłopotach ze skutecznością na 58 sekund przed końcem meczu to rywale prowadzili w hali Ekonomika 69:68. Zwycięskiego kosza na 33 sekundy przed końcową syreną rzucił Maciej Krakowczyk, brat trenera rybnickiej drużyny Jakuba Krakowczyka, który chwilę wcześniej zebrał piłkę po niecelnym rzucie kolegi z drużyny.

W sobotnim meczu zwycięskie punkty dla MKKS-u Rybnik zdobył Maciej Krakowczyk, którego brat Jakub jestr trenerem rybnickiego zespołu. Zdj. Wacław Troszka

Punkty dla MKKS-u Rybnik zdobyli: Adam Anduła 17; Kacper Wydra 15; Marcin Kosiorowski 14; Maciej Krakowczyk 12; Piotr Kawczyński 11 i Tomasz Tomanek 1. Zagrali również: Igor Lewandowski, Szymon Kukuczka, Adrian Ścieszka i Sebastian Kołowrot.

Po sobotnim zwycięstwie MKKS Rybnik mający na swoim koncie 25 pkt (9 zwycięstw i 7 porażek) zajmuje 7. miejsce w tabeli 16 zespołów grupy C II ligi.

Kolejne dwa mecze koszykarze MKKS-u rozegrają na wyjeździe; 14 stycznia z Niedźwiadkami Chemart (2. miejsce w tabeli) w Przemyślu, a 22 stycznia w Krakowie z drugą drużyną AZS-u AGH (10. miejsce w tabeli).

Koszykarki z Kątów Wrocławskich  (czarne stroje) po raz drugi w tym sezonie po słabszym początku zdołały ograć rybnickie koszykarki. Zdj. Wacław Troszka
Wygrały trzy kwarty, ale przegrały po dogrywce

I-ligowym koszykarkom RMKS-u Xbest Rybnik nie udało się wygrać ważnego wyjazdowego meczu z sąsiadem z tabeli Dijo Maximus Kąty Wrocławskie; W niedzielę 8 stycznia przegrały po dogrywce 84:87.
Rybniczanki po wygraniu trzech kwart prowadziły przed ostatnią 60:47. Niestety tę przegrały zdecydowanie 12:25, pozwalając rywalkom na doprowadzenie do remisu. Dogrywkę, w czasie której po piątych faulach boisko opuściły: Majda, Najduch i Jurczyńska, wygrały rywalki - 15:12. Powtórzył się więc po części scenariusz z pierwszego meczu rozegranego na początku sezonu w Rybniku. Koszykarki RMKS-u prowadziły wtedy na swoim parkiecie po pierwszej połowie, ale przegrały mecz w trzeciej i czwartej kwarcie.

Punkty dla RMKS-u Xbest Rybnik zdobyły: Martyna Czyżewska 26; Beata Jurczyńska18; Natalia Rudzińska 15; Paulina Majda 11; Ewelina Najduch 7; Paulina Hnida 4; Ewa Bacik 2; Dominika Bednarek 1.

Po tym 14. meczu sezonu RMKS Xbest Rybnik mający 21 pkt (po 7 zwycięstw i porażek) zajmuje 8. miejsce w tabeli. Taki sam bilans ma Korona Kraków klasyfikowana obecnie na miejscu 7.
Kolejny mecz koszykarki RMKS-u Xbest rozegrają w środę 18 stycznia o godz. 18; w hali w Boguszowicach zmierzą się wtedy z Contimaxem MOSiR-em Bochnia, zajmującym obecnie 3. miejsce w tabeli.

Piąta wygrana Volley’a

W sobotę 7 stycznia w meczu 13. kolejki II-ligowi siatkarze Volley’a Rybnik wygrali na wyjeździe z TKS-em Tychy po tie-breaku 3:2 (25:22; 21:25; 24:26; 27:25 i 17:15). To była piąta wygrana rybnickich siatkarzy

w tym sezonie. Zrewanżowali się w ten sposób rywalom za październikową porażkę (1:3) na własnym parkiecie.
Z 5 zwycięstwami i 8 porażkami na koncie Volley Rybnik zajmuje aktualnie 7. miejsce w swojej grupie (12 drużyn)
Kolejny mecz siatkarze Volley’a Rybnik zagrają na swoim parkiecie; w sobotę 14 stycznia o godz. 17 zmierzą się z MKS-em Andrychów (4. miejsce w tabeli)

Zwycięska drużyna młodych polskich szpadzistek z trenerem kadry, rybniczaninem Arturem Fajkisem. Zdj. Arch. RMKS-u

Szpadzistki wygrały drużynowy Puchar Świata

W sobotę we włoskim Udine w połowie rybnicka drużyna polskich szpadzistek wygrała turniej Pucharu Świata juniorek. W drodze do finału nasza kadra z Alicją Klasik i Kingą Zgryźniak w składzie pokonała zdecydowanie reprezentantki Węgier i Wielkiej Brytanii. W meczu finałowym po ostatniej walce wygranej przez Alicję Klasik Polki pokonały Włoszki 31:30. W turnieju indywidualnym Zgryźniak była 7., a Klasik 12. Na 118. miejscu sklasyfikowano trzecią z reprezentantek RMKS-u Lilianę Porwoł (rywalizowały 193 szpadzistki). Natomiast 3. miejsce zajęła ich koleżanka z kadry Gloria Klughardt. We włoskim turnieju nie wzięły udział silne Amerykanki.