Strona główna/Aktualności/Sport/Wicemistrzynie świata z Rybnika

Wicemistrzynie świata z Rybnika

01.06.2022 Sport

Ze srebrnymi medalami turnieju drużynowego wróciły z mistrzostw świata juniorów w Dubaju czołowe szpadzistki RMKS-u Rybnik Alicja Klasik i Kinga Zgryźniak

Mistrzowska rywalizacja rozpoczęła się od turnieju indywidualnego (161 zawodniczek), w którym Kinga Zgryźniak zajęła miejsce piąte, a Alicja Klasik ósme. Pierwsza z nich po bardzo udanych eliminacjach grupowych w rywalizacji o awans do ćwierćfinału pokonała zdecydowanie reprezentantki Stanów Zjednoczonych, Japonii i Uzbekistanu.

W pojedynku o wejście do strefy medalowej uległa jednak jednym trafieniem Turczynce Aleyni Erturk, która zdobyła w Dubaju brązowy medal. Po tytuł mistrzyni świata sięgnęła Amerykanka Hadley Husisian. W finale pokonała szpadzistkę z Izraela Nicole Feygin, która w ćwierćfinale wygrała 15:10 z naszą Alicją Klasik, odbierając jej szanse na zdobycie medalu. W szpadzie męskiej zawodnik RMKS-u Wiktor Wałach zajął miejsce 81.

Więcej radości przyniósł naszym szpadzistkom turniej drużynowy z udziałem 33 zespołów, w którym wespół z Glorią Klughardt (AZS AWF Kraków) i Cecylią Cieślik (PKSZERM W-wa) wywalczyły srebrne medale i tytuł wicemistrzyń świata. W kolejnych meczach Polki pokonały rywalki z Singapuru, Węgier i Wielkiej Brytanii. W Półfinale 39:34 wygrały z reprezentacją USA, przy czym w ostatniej decydującej walce (wcześniej był remis) Alicja Klasik pokonała świeżo upieczoną mistrzynię świata Hadley Husisian 12:7.

W finale polskie szpadzistki uległy po wyrównanym spotkaniu drużynie Izraela 42:45, a trafienia na wagę tytułu mistrzowskiego zadała srebrna medalistka turnieju indywidualnego Nicole Feygin. Trenerem polskiej reprezentacji był rybniczanin Artur Fajkis. Gratulujemy! Męska reprezentacja z Wiktorem Wałachem w składzie zajęła w Dubaju szóste miejsce.