XVI Memoriał Szachowy Alojzego Legutki

11.06.2024 Sport

W sobotę 8 czerwca odbył się turniej szachowy poświęcony pamięci
Alojzego Legutki, zasłużonego dla miasta i obecnej szkoły ZST Rybnik, długoletniego kierownika Warsztatów Technikum Górniczego, wychowawcy młodego pokolenia górników oraz oddanego propagatora gry szachowej.

Turniej zgromadził wielu dobrych graczy, uczestniczyło 30 zawodników a rozpiętość wiekowa zawodników była znacząca - od najmłodszych 7-latków, członków klubu MKSz Rybnik, do najstarszego 95-latka, Jana Roskosza, który swoją aktywną grą zdobył połowę z możliwych do zdobycia punktów.

Rozegrano 9 rund w tempie 10 minut na zawodnika a sama gra była pełna napięcia i zwrotów akcji. Nad rytmiczną i zgodną z przepisami grą czuwał Arbiter Międzynarodowy Janusz Wieczorek.

Wygrał Mistrz FIDE Tadeusz Helis zdobywając 7,5 pkt, drugie miejsce zajął Piotr Wilczek (6,5 pkt), a na trzecim i czwartym miejscu znaleźli się Andrzej Cudnik i Maksymilian Kozik, którzy zdobyli 6 pkt i dopiero wartościowanie pomocnicze zadecydowało o takiej kolejności.

Na uwagę należy zwrócić, że 5 zawodników zdobyło 5,5 pkt, a tyle samo zdobytych punktów świadczy o bardzo wyrównanej grze.

W zawodach uczestniczyło 30 zawodników

W klasyfikacji Kobiet najlepsza okazała się utalentowana Dominika Trybuś, uczennica Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych. Wręczono liczne nagrody i dyplomy okolicznościowe zwycięzcom i młodym juniorom oraz najstarszemu seniorowi.

Całość odbyła się w bardzo przyjaznej atmosferze i grze fair play wszystkich zawodników. Nawiązano do 100-lecia powstania Śląskiego Szachowego Związku.

Turniej memoriałowy odbył się dzięki wsparciu klubu MKSz Rybnik, który udostępnił dobrze wyposażoną salę gry oraz pani Joannie Kryszczyszyn, która wsparła organizacyjnie i ufundowała liczne nagrody.