Strona główna/Aktualności/Sport/Żeglarze z medalami mistrzostw Polski

Żeglarze z medalami mistrzostw Polski

11.09.2024 Sport

Dla „żeglarzy z kontenerów”, czyli zawodników sekcji żeglarskiej TS Kuźnia końcówka wakacyjnego sezonu była wyjątkowo udana.

Marta Wójciak i Wojtek Wójcik z medalami mistrzostw Polski Zdj. materiały prasowe TS Kuźnia
16-letni rybniczanin Wojciech Wójcik został podwójnym mistrzem Polski w żeglarskiej klasie ILCA6 (odpowiednik dawnej klasy Laser Radial) w kategorii wiekowej U17. Wojtek najpierw wygrał w Pucku elitarne mistrzostwa Polski w sprintach, gdzie w każdej kategorii wiekowej startowało tylko dziesięciu najlepszych żeglarzy, wyłonionych we wcześniejszych ogólnopolskich eliminacjach. Kilka dni później, również w Pucku rybniczanin wygrał mistrzostwa Polski w swojej klasie i kategorii wiekowej rozgrywane już w formie klasycznych regat. We wszystkich wyścigach utalentowany rybniczanin plasował się w pierwszej trójce.

Srebro Marty Wójciak

Srebrny medal mistrzostw Polski w sprintach w klasie ILCA4 zdobyła z kolei 15-letnia Marta Wójciak. Wcześniej w Dziwnowie, w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży (odpowiednik mistrzostw Polski) zdobyła medal brązowy. Jacek Błaszczyk trener obu młodych żeglarzy podkreśla, że w jej przypadku początki kariery przebiegały zupełnie inaczej niż w przypadku większości żeglarzy. Ci zwykle sporo żeglują w początkowej klasie Optymist i na ogół w czasie startów w tej klasie ich trenerzy mogą dostrzec przejawy ich talentu. Marta najmniejszą łódką pływała niewiele, a swój talenty poparty oczywiście ciężką pracą rozwinęła się dopiero w czasie startów w klasie ILCA 4.

- W tej chwili i Marta, i Wojtek w swoich kategoriach wiekowych należą do najlepszych żeglarzy w Polsce. Dość powiedzieć, że w Pucku Wojtek Wójcik pokonał m.in. brązowego medalistę tegorocznych mistrzostw Europy, które odbyły się w Irlandii Jana Rohde. Wojtek też w nich startował, ale niestety w kluczowym momencie popełnił falstart i o dobrym wyniku musiał zapomnieć. Nie było by tych sukcesów tej dwójki, gdyby w rozwój ich karier nie angażowali się, i to mocno, ich rodzice, organizując dla nich w czasie przerwy zimowej wyjazdy na regaty oraz zgrupowania z innymi trenerami, odbywające się w tym czasie na morzu Śródziemnym. W przypadku zawodników, którzy chcą naprawdę coś osiągnąć o tzw. martwym zimowym sezonie nie może być mowy – podkreśla trener Jacek Błaszczyk.

Trener Jacek Błaszczyk ze swoimi utalentowanymi podopiecznymi Martą Wójciak i Wojtkiem Wójcikiem Zdj. Materiały prasowe TS Kuźnia

Oczywiście w mistrzostwach Polski wzięli również udział inni reprezentanci rybnickiej Kuźni: Jan Psiuk (U17) był 29, Karol Gaj (U19) również 29, a Cyprian Błaszczyk (senior) 44.
Jeszcze w sierpniu blisko 10-osobowa sportowa grupa najmłodszych adeptów żeglarstwa, trenujących w rybnickiej Kuźni z trenerem Mirosławem Małkiem i pływających na najmniejszych łódkach, czyli popularnych optymistach, wzięła udział w finałowych regatach mistrzostw Polski.