Strona główna/Aktualności/Sport/Zwycięskie otwarcie sezonu szpadzistek

Zwycięskie otwarcie sezonu szpadzistek

23.10.2024 Sport

Nasza brązowa medalistka igrzysk w Paryżu Alicja Klasik od zwycięstwa rozpoczęła nowy seniorski sezon na krajowym podwórku. W niedzielę reprezentantka RMKS-u Rybnik stanęła na najwyższym stopniu podium otwierającego sezon pierwszego turnieju Pucharu Polski szpadzistek w Szczecinie. Medale brązowe trafiły do jej klubowych koleżanek Anny Mroszczak i Kingi Zgryźniak.

Najlepsze szpadzistki otwierającego sezon turnieju Pucharu Polski w Szczecinie ztrenerami RMKS-u Rybnik Krystianem Fajkisem i Arturem Fajkisem Zdj. Materiały prasowe RMKS-u
Wśród 75 szpadzistek, które przystąpiły do turnieju nie było trzech pozostałych olimpijek z Paryża, które aktualnie przebywają na urlopach i bardzo prawdopodobne, że nie wrócą już do profesjonalnej szermierki. Wiele wskazuje na to, ze jesteśmy właśnie świadkami zmiany pokoleniowej w polskiej zpadzie kobiecej.
W finale niedzielnego turnieju Alicja Klasik pokonała 15:13 znacznie wyższą od siebie Magdalenę Pawłowską z AZS-u AWF-u Warszawa, która w półfinale pokonała 15:12 Annę Mroszczak. Klasik awansowała z kolei do finału po zwycięskiej walce z klubową koleżanką Kingą Zgryźniak (11:10). Jako, że w turnieju wystąpiło aż 7 szpadzistek RMKS-u, takich rybnickich pojedynków było znacznie więcej. W walce o ćwierćfinał najbardziej doświadczona z zawodniczek RMKS-u Anna Mroszczak pokonała 15:10 Glorię Klughardt, a Kinga Zgryźniak 13:6 Lilianę Porwoł.

Medalistki I turnieju Pucharu Polski szpadzistek; od lewej Magdalena Pawłowska, Alicja Klasik, Kinga Zgryźniak i Anna Mroszczak Zdj. Materiały prasowe RMKS-u

A oto lokaty pozostałych szpadzistek RMKS-u Rybnik: 9. Gloria Klughardt; 14. Laura Misiak; 15. Liliana Porwoł; 29. Patrycja Frystacka. Warto pamiętać, że 17-letnia Laura Misiak i 18-letnia Liliana Porwoł są jeszcze juniorkami, które rywalizując w turnieju seniorek zdobywają bezcenne doświadczenie.

W turnieju seniorów jedyny reprezentant RMKS-u Rybnik Adam Sojka zajął 44. miejsce.

Sezon startów międzynarodowych najlepsze szpadzistki rybnickiego klubu rozpoczną na początku listopada od startu w pierwszym turnieju Pucharu Świata, który w dniach od 8 do 11 listopada odbędzie się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Na pewno wystąpią tam Klasik, Zgryźniak i Klughardt. Wkrótce okaże się, czy do tej trójki dołączy Anna Mroszczak.
Z kolei jeszcze przed końcem roku Polski Związek Szermierczy ma ogłosić konkurs na trenera kadry olimpijskiej szpadzistek. Najpoważniejszym kandydatem jest oczywiście klubowy trener RMKS-u Rybnik Artur Fajkis, który do tej pory był trenerem kadry juniorek. Z juniorkami w połowie będącymi szpadzistkami RMKS-u zdobył drużynowe mistrzostwo świata, a z Alicją Klasik kwalifikację olimpijską.