Tacy SAMI w gołębniku
– To jestem ja! – mówi z dumą Alicja, stojąc przy swoim portrecie. Alicja ma 37 lat i zespół Downa. Na zdjęciu zrobionym przez Kamilę Kowalską siedzi dostojnie, jak prawdziwa dama. Tuż obok 23-letni Dawid w mundurze, 10-letni Maksymilian niczym kapitan, 16-letnia Nadia w stroju baletnicy, a 24-letni Marek w fartuchu i ze stetoskopem. Łączy ich dodatkowy chromosom w 21. parze chromosomów oraz projekt fotograficzny „Tacy SAMI”, zrealizowany z okazji Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa. Wszyscy stanęli przed nietypowym obiektywem, „gołębnikiem” Kamili Kowalskiej, a co z tego wynikło można się przekonać na rybnickim rynku.
Alicja, jedna z bohaterek wystawy. Zdj. Sabina Horzela-Piskula
– Znajomi mówili, że rzucam się na głęboką wodę, bo robię zdjęcia cyfrową camerą obscurą, tym moim „gołębnikiem”. Trudność polega na tym, że ze względu na czas naświetlenia i bardzo płytką głębię ostrości, modele nie mogą się za bardzo poruszać, a przecież niektóre osoby z niepełnosprawnością mają problem z tym, by pozostać w bezruchu. I to było największym wyzwaniem, ale udało się! Moje ponaddwuletnie doświadczenie z „gołębnikiem” zrobiło swoje i jestem naprawdę zadowolona z efektu – mówi nam fotografka Kamila Kowalska z Rydułtów, autorka projektu „Fikcjografia”.
Ale zadowoleni się też sami modele – uczniowie rybnickiej Szkoły Życia, Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 7 i Zespołu Szkół nr 6, podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy i uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej nr 1 „Przystań” oraz nr 2 „Latarnia”. Na potrzeby sesji „Tacy SAMI” zmienili się w lekarza, malarkę, damy i dżentelmenów z epoki, lotników, artystów estrady…
Na potrzeby sesji zmienili się w lotników, wojskowych czy artystów estrady… Zdj. (S)
– Zależało mi na tym, by pokazać osoby, które mają jakieś marzenia, pragnienia i plany na przyszłość, chcą być kimś. Niektórzy mieli pomysł na siebie, a inni po prostu dobrze się bawili, mogąc się przebrać i wczuć w inne role – dodaje Kamila Kowalska.
- Dziękuję bardzo wszystkim modelom - mówiła Kamila Kowalska na rybnickim rynku. Zdj. (S)
Na pomysł zdjęć i wystawy wpadła Agata Marszałek, kierownik rybnickiego Warsztatu Terapii Zajęciowej nr 1, której zależało na tym, by zaktywizować podopiecznych, ale też skłonić do refleksji na temat równego traktowania osób z zespołem Downa i ogólnie, z niepełnosprawnościami.
– Ten trzeci dodatkowy chromosom robi trochę bałaganu w życiu osób z zespołem Downa, ale my przełamujemy stereotypy, stąd plenerowa wystawa fotograficzna „Tacy SAMI”, której bohaterami są nasi podopieczni. Chcemy udowodnić, że nie są sami, że nie są pozostawieni sami sobie, ale też, że wszyscy jesteśmy tacy sami – mówiła Agata Marszałek, 21 marca podczas rybnickich obchodów Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa.
Data 21.03 nie jest przypadkowa – to właśnie w 21 parze chromosomów, osoby z zespołem Downa zamiast dwóch, mają trzy chromosomy. Symbolem tego niedopasowania społecznego i genotypowego stały się kolorowe skarpetki nie do pary, bo jak głosi hasło: „skarpeta bez pary w domu to codzienność, a chromosom bez pary to nasza odmienność”.
Na pomysł zdjęć i wystawy wpadła Agata Marszałek. Zdj. (S)
Wystawę odsłonili wspólnie zaproszeni goście, partnerzy i przyjaciele tej placówki, oczywiście w skarpetkach nie do pary, co jest wyrazem solidarności z osobami z zespołem Downa. W trakcie święta rywalizowano o złote skarpety, a na rynkowych drzewach zawisły laminowane rysunkowe skarpetki. Zerknijcie do galerii!
Tacy sami na rybnickim rynku
21 marca na rybnickim rynku świętowano Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa zorganizowany przez Warsztat Terapii Zajęciowej nr 1 „Przystań” oraz partnerów i przyjaciół tej placówki. Sporo osób miało na sobie skarpetki nie do pary, co jest wyrazem solidarności z osobami z zespołem Downa. A najważniejszym momentem dzisiejszego święta, w czasie którego rywalizowano o złote skarpety, a na rynkowych drzewach zawisły plastikowe skarpetki, było otwarcie wystawy fotograficznej „Tacy sami”, autorstwa Kamili Kowalskiej, która zrobiła zdjęcia podopiecznym 6 rybnickich placówek z wykorzystaniem cyfrowej camery obscura.
