Strona główna/Gazeta Rybnicka/Dzielnice Rybnika/Golejów/Świątynia kultury z lampką i Niemenem

Świątynia kultury z lampką i Niemenem

27.10.2024 Kultura i rozrywka

Świętujący 60-lecie istnienia Teatr Ziemi Rybnickiej został laureatem prestiżowej Honorowej Złotej Lampki Górniczej. Uroczysta gala jej wręczenia odbyła się wczoraj wieczorem w ramach 55. Rybnickich Dni Literatury, a uświetnił ją koncert „Niemen znany i mniej znany” z udziałem wokalistek Natalii Niemen, Anny Rusowicz i Natalii Kukulskiej. Marynary poszły w ruch!

Świątynia kultury z lampką... Kierowany od 2016 roku przez Michała Wojaczka Teatr Ziemi Rybnickiej jest drugą instytucją w historii, która została laureatem Honorowej Złotej Lampki Górniczej. Zdj. Wacław Troszka/Arch.

Zaprojektowana przez Zygmunta Brachmańskiego statuetka Honorowej Złotej Lampki Górniczej łączy elementy lampki i Pegaza – symboli Rybnickich Dni Literatury, najstarszego festiwalu literackiego w Polsce. Przyznawana jest od 1985 roku szczególnie zasłużonym dla miasta i regionu ludziom kultury, zespołom i instytucjom, rozsławiającym Rybnik w kraju i na świecie. Wśród jej laureatów są m.in. Adam Makowicz, Lidia Grychtołówna, Czesław Gawlik, Henryk Mikołaj Górecki, Karol Szafranek, Olek Krupa, Kazimiera Drewniok, Kabaret Młodych Panów czy rybnicka szkoła muzyczna.

– Tegoroczna Honorowa Złota Lampka Górnicza jest również nagrodą dla osób, które kierowały tym okrętem przez wszystkie te lata – mówił prezydent Piotr Kuczera. Zdj. Piotr Bukartyk/TZR

– Tegoroczna Honorowa Złota Lampka Górnicza jest również nagrodą dla osób, które kierowały tym okrętem przez wszystkie te lata, bo dzięki nim stał się on krążownikiem rybnickiej kultury – gości tu muzyka, teatr, kino, malarstwo, taniec… To piękna historia, a wraz z nią wiele pięknych przeżyć i wzruszeń – mówił prezydent Piotr Kuczera, który przyznał Honorową Złotą Lampkę Górniczą Teatrowi Ziemi Rybnickiej i wręczył statuetkę i dyplom jego dyrektorom: obecnemu Michałowi Wojaczkowi i poprzedniemu Adamowi Świerczynie.

– Dziękuję za to wyróżnienie, które właśnie w tym roku otrzymuje organizator Rybnickich Dni Literatury, czyli Teatr Ziemi Rybnickiej, bo to rzecz bez precedensu w historii tej wspaniałej świątyni kultury, w której dane jest nam przeżywać wspólnie tyle emocji. Pamiętajmy, „każde pokolenie ma własny czas, każde pokolenie chce zmienić świat, każde pokolenie odejdzie w cień, a nasze… nie!” – mówił Adam Świerczyna, przywołując słowa piosenki.

Diamentowy jubileusz

Obchodzący diamentową rocznicę Teatr Ziemi Rybnickiej jest jedną z najbardziej znanych instytucji kultury w regionie i najbardziej rozpoznawalną budowlą w mieście, niezmienne przyciągającą oko swoją architekturą.  Budowę ze znaczącym wsparciem przemysłu górniczego rozpoczęto w 1958 roku, według projektu architektów ówczesnego katowickiego Miastoprojektu: Henryka Buszko, Aleksandra Franty i Jerzego Gottfrieda. Instytucja została oddana do użytku tuż przed górniczą Barbórką w 1964 roku. W ciągu 60 lat Teatrem Ziemi Rybnickiej kierowało sześciu dyrektorów: Władysław Porębski (1964-1979), Zygmunt Bińczak (1979-1982), Wojciech Bronowski (1983-1996), Aleksandra Liniany-Zejer (1996-2001), Adam Świerczyna (2001-2016) i Michał Wojaczek (od 2016).

Adam Świerczyna i Michał Wojaczek. Zdj. Piotr Bukartyk/TZR

TZR cechuje różnorodność repertuarowa, która spełnia oczekiwania różnorodnej publiczności, a w ciągu 60 lat miało tu miejsce tysiące wydarzeń. Występowali tu najznakomitsi aktorzy i teatry, wokaliści i zespoły, plastycy i artyści. Stałymi gośćmi są teatry operowe i operetkowe, filharmonicy, znakomici dyrygenci i muzycy, ale też tancerze, kabareciarze czy orkiestry dęte. Na ekranie prezentowane są najlepsze filmy DKF-u, na scenie wręczane są prestiżowe nagrody, a w foyer oczy zwiedzających cieszą najciekawsze prace plastyczne i fotograficzne, ale też... dalie czy mieczyki. Najstarsza impreza literacko-artystyczna w Polsce – Rybnickie Dni Literatury podczas swoich 55. edycji zgromadziły imponującą liczbę najwybitniejszych polskich literatów kilku pokoleń, a na festiwalu Silesian Jazz Meeting nie zabrakło żadnego z liczących się muzyków jazzowych w kraju i wielu z zagranicy.

Pierwsze edycje Rybnickich Dni Literatury miały swój rozmach. Zdj. Arch. Muzeum w Rybniku

Teatr Ziemi Rybnickiej organizuje i wspiera ruch amatorski, edukuje artystycznie i produkuje najróżniejsze przedsięwzięcia. Zmieniała się jego nazwa (Rybnicki Ośrodek Kultury i Rybnickie Centrum Kultury ), zmieniał się adres – dziś mieści się on przy Placu Teatralnym im. Kazimierza Kutza. Nie zmienia się jakość. TZR to dziś uznana marka!

Niemen znany i mniej znany

Podczas wczorajszego wieczoru dla publiczności w wypełnionej do ostatniego miejsca sali widowiskowej odbył się koncert „Niemen znany i mniej znany”, według projektu zainicjowanego przez Natalię, córkę Czesława Niemena, która zaprosiła do udziału swoje „siostry”: wokalistki Natalię Kukulską i Annę Rusowicz.

Koncert rozpoczął się utworem „Począwszy od Kaina” we wspólnym wykonaniu trzech nietuzinkowych wokalistek. Zdj. Piotr Bukartyk/TZR

Prowadzący galę dr Jacek Kurek, przypomniał historię jednej z płyt artysty, a na 60-letniej scenie zabrzmiały jego największe przeboje: „Obok nas”, „Sen o Warszawie”, „Wspomnienie”, „Dziwny jest ten świat” oraz mniej znane utwory Niemena, które jego córka chce przybliżyć szerszej publiczności m.in. z albumów „Terra Deflorata” z 1989 roku czy „Spodchmurykapelusza” z 2001.

– To albumy pełne bardzo trudnej poezji i równie trudnej muzyki – mówiła Natalia Niemen.

„Płonąca stodoła” w wykonaniu Natalii Niemen i Anny Rusowicz. Zdj. Piotr Bukartyk/TZR

A na zaśpiewanej na bis „Płonącej stodole” marynarki poszły w ruch, jak na koncertach w latach 60.

Świątynia kultury z lampką i Niemenem

24 zdjęcia

Świętujący 60-lecie istnienia Teatr Ziemi Rybnickiej został laureatem prestiżowej Honorowej Złotej Lampki Górniczej. Uroczysta gala jej wręczenia odbyła się 26 października w ramach 55. Rybnickich Dni Literatury, a uświetnił ją koncert „Niemen znany i mniej znany” z udziałem wokalistek Natalii Niemen, Anny Rusowicz i Natalii Kukulskiej. 

 

Dziennikarz
Sabina Horzela-Piskula

Zobacz także

Ostatnie pożegnanie Wojciecha Bronowskiego
Ostatnie pożegnanie Wojciecha Bronowskiego

Ostatnie pożegnanie Wojciecha Bronowskiego

Złota Lampka dla naszej orkiestry dętej
Złota Lampka dla naszej orkiestry dętej

Złota Lampka dla naszej orkiestry dętej

do góry